REKLAMA

Donald Tusk wśród najbardziej wpływowych polityków Europy. Draghi na czele rankingu Politico

2021-12-09 13:32
publikacja
2021-12-09 13:32
Donald Tusk wśród najbardziej wpływowych polityków Europy. Draghi na czele rankingu Politico
Donald Tusk wśród najbardziej wpływowych polityków Europy. Draghi na czele rankingu Politico
/ Reuters

Premier Włoch Mario Draghi znalazł się na pierwszym miejscu sporządzonej przez portal Politico listy 28 najbardziej wpływowych polityków Europy. Nazwiska podzielono na trzy kategorie: "działających", "marzycieli" oraz "zakłócaczy". Na czele tej ostatniej grupy umieszczono Donalda Tuska.

Draghi, bezpartyjny technokrata, który wcześniej kierował Europejskim Bankiem Centralnym, jest nadzieją na stabilne rządy w Rzymie i podniesienie pozycji Włoch w Unii Europejskiej - ocenia portal. Na arenie europejskiej ten kraj od dawna zajmuje miejsce niższe niż jego realne znaczenie, ale Draghi może to zmienić, wchodząc w pustkę powstałą po odejściu wieloletniej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i stać się de facto liderem UE, przynajmniej w sprawach gospodarczych - pisze Politico.

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz zajmuje pierwsze miejsce w grupie "działających", czyli tych, którzy posiadają realną władzę. Niemiecki socjaldemokrata będzie teraz odpowiedzialny za kierowanie największą europejską gospodarką - to najpotężniejsze stanowisko polityczne w Europie - zaznacza Politico.

W tej kategorii portal umieścił również m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, szefową Europejskiego Banku Centralnego Christinę Lagarde czy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Mer Paryża Anne Hidalgo stoi na czele grupy "marzycieli" - osób, które reprezentują idee napędzające debatę publiczną. Hidalgo od czasu swojego wyboru w 2014 r. stara się uczynić Paryż miastem bardziej przyjaznym do życia, ograniczyć ruch samochodowy i promować przemieszczanie się pieszo lub rowerem - komentuje Politico. Dodaje, że pandemia Covid-19 tylko przyspieszyła te zmiany, przekształcając francuską stolicę w lidera nowego podejścia do urbanistyki i mobilności.

Do tej grupy liderów portal zakwalifikował także m.in. przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, prezydent Mołdawii Maię Sandu czy kandydata węgierskiej opozycji na premiera - Petera Marki-Zaya.

Były przewodniczący Rady Europejskiej i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Tusk został umieszczony na czele grupy "zakłócaczy", czyli tych, którzy w nieoczekiwany sposób mogą zmienić bieg europejskiej polityki. Tusk - według jego własnych słów - wrócił do Warszawy, "by ocalić UE i pomóc opozycji wygrać kolejne wybory z obecną rządzącą koalicją", której działania są coraz bardziej sprzeczne z polityką Brukseli i ocierają się o całkowitą wojnę przeciwko unijnemu systemowi rządów - pisze Politico.

Wśród innych europejskich polityków w tej kategorii wymieniono m.in. premiera Węgier Viktora Orbana, szefową regionalnych władz Madrytu Isabel Diaz Ayuso czy rządzącego Białorusią, ale nieuznawanego przez UE za prezydenta tego kraju Alaksandra Łukaszenkę.

Lista obejmuje osoby, które będą miały największy wpływ na europejską politykę w 2022 roku i została sporządzona przez dziennikarzy portalu, nie należy jej mylić z rankingiem popularności czy zasług - podkreśla Politico. Dodaje, że główne pytanie tegorocznej edycji to, kto zastąpi Merkel, która przez 16 lat dominowała europejską politykę. (PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (27)

dodaj komentarz
mnm1
Jedyna rzecz, która wyszła Tuskowi to Wielka Brytania z Unii....
Polityczna pokraka, dar dla Kaczyńskiego ....
300_pala
Tak chciał suweren w referendum
andiauae
Draghi i Tusk na czele wg rankingu Politico? Najwieksi zdrajcy swojego narodu na rzecz innych narodow wybranych sa zawsze na czele koszernych sondazy.
max5000
Polityco sprzedało Herr Thuska pisząc o tym ze go tu wysłali. Taki dostał przykaz z centrali z Berlina. Trzeba pokazać Polakom gdzie ich miejsce. Polacy mają być parobkami w Niemieckich fabrykach i zapleczem taniej siły roboczej dla Zachodu. Nie wolno pozwolić na to by Polska była silnym gospodarczo krajem bo wtedy UE i Polityco sprzedało Herr Thuska pisząc o tym ze go tu wysłali. Taki dostał przykaz z centrali z Berlina. Trzeba pokazać Polakom gdzie ich miejsce. Polacy mają być parobkami w Niemieckich fabrykach i zapleczem taniej siły roboczej dla Zachodu. Nie wolno pozwolić na to by Polska była silnym gospodarczo krajem bo wtedy UE i Niemcy stracą robotników. A ktos musi robić na ich wysokie emerytury.
300_pala
Szukam komornika który ściągnie dług z J. Kaczyńskiego
alberto2020
No bo jest jednak najbardziej doświadczony i kompetentny z aktywnych polityków w Polsce. Chociaż pod kątem posiadanej władzy wygrywa Jarosław Kaczyński
mnm1
"Kompetentny" Jakiś przykład ??
Buhahahahahah
alberto2020 odpowiada mnm1
No pokonał dwukrotnie w wyborach Jarosława Kaczyńskiego więc jego strategia zadziałała. Do tego zna język angielski, pracował w międzynarodowym środowisku, pełnił najwyższą funkcję polityczną w Unii, zbudował dużą partię PO i jej struktury itd..
kominl
jawol TUSK ... wir machten POKO uber alles
fur dojczland
300_pala
I cyk kolejny przelew do Niemiec za samochody dla Policji

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki