Dom wolnostojący czy segment?

Dom wolnostojący czy segment? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób, którym znudziły się mieszkania w blokach i chciałyby zaznać więcej swobody. Na pozór odpowiedź wydaje się prosta, ale czy na pewno? Postaramy się przedstawić wam kilka najważniejszych zalet i wad zarówno domów w zabudowie wolnostojącej, jak i szeregowej.

(fot. iStock / Thinkstock)

Domy jednorodzinne wolnostojące są obecnie jednym z najpopularniejszych typów zabudowy w naszym kraju. Nieruchomości tego typu mają wszystko to, czego brakuje segmentom i odwrotnie. Domy w zabudowie szeregowej również posiadają pozytywne cechy, które mogą być ważne przy wyborze typu nieruchomości.

oferty domów rynek pierwotny i wtórny

Źródło: Grupa Emmerson na podstawie danych z serwisu otoDom.pl

Ostoja czy alienacja

Często wynika to z tego, że decydując się na zamieszkanie w budynku o zabudowie wolnostojącej, chcemy uwolnić się od sąsiadów i być panem na swoich włościach. Domy te mają wiele plusów, ale tez i wad. Tym, co przemawia za domem wolnostojącym to wspomniane wcześniej odgrodzenie się przed sąsiadami. Stawiając dom na dużej działce mamy pewność, że żaden sąsiad nie przyjdzie z pretensjami, co do głośności muzyki, której słuchamy, działa to też w odwrotnym kierunku.

Drugim, niewątpliwie ważnym plusem domów wolnostojących jest wolność architektoniczna. Wybierając ten rodzaj zabudowy już w fazie początkowej, czyli planowania, mamy ogromne pole do działania. Możemy zaplanować zarówno bryłę budynku, kolor elewacji czy rozkład pokoi. Ograniczać nas będzie tylko powierzchnia działki, na której stawiamy owy budynek oraz fundusze. Kolejną zaletą domów w zabudowie wolnostojącej jest wspomniana wcześniej działka, która z reguły jest znacznie większa niż w przypadku domów szeregowych.

Domy w zabudowie wolnostojącej, oprócz niewątpliwych zalet, posiadają także wady. Pierwszą z nich jest cena. Jeżeli zdecydujemy się na lokalizację, która zapewni nam w miarę komfortowy dojazd do centrum miasta, musimy przygotować się na spory wydatek. Zarówno zakup działki jak i budowa domu wolnostojącego może wiązać się wtedy ze znacznymi kosztami. Kolejną wadą domów wolnostojących są większe opłaty w sezonie grzewczym. Spowodowane jest to zarówno dużą powierzchnią nieruchomości, jak i tym, że ściany zewnętrzne budynku wystawione są na działanie mrozu. Domy wolnostojące często odznaczają się złym stanem infrastruktury drogowej, w dużej mierze chodzi tu o drogi dojazdowe prowadzące do posesji. Wbrew pozorom, także znaczne oddalenie od sąsiedniej zabudowy może być wadą. Osamotniony budynek, jest łakomym kąskiem dla włamywacza, który pod nieobecność domowników może bez większych przeszkód buszować po pokojach.

Segment segmentowi nie równy

Osoby, które chciałyby zamieszkać w swoim własnym domu coraz częściej decydują się na alternatywny wybór- czyli dom w zabudowie szeregowej. Ta opcja również niesie za sobą moc zalet, ale również wad. Zalety segmentów pokrywają się w zasadzie z wadami domów wolnostojących. Zakup domu w szeregu może okazać się dobrym wyjściem dla osób z ograniczonym budżetem. Osiedla domów w zabudowie szeregowej bardzo często budowane są w miastach lub w bezpośredniej z nimi bliskości. Płacąc za segment możemy więc nabyć przestronny dom w dobrej lokalizacji. Jest to dobra opcja, jeżeli w jakimś stopniu jesteśmy związani z miastem, a perspektywa wielogodzinnych dojazdów nie jest nam w smak. Kolejnym ważnym plusem jest także stan dróg prowadzących do naszego domu. Osiedla segmentów mają dużo lepiej rozwiniętą infrastrukturę drogową, często posiadają też własne place zabaw czy boiska sportowe. Dzielenie swoich ścian z sąsiadami wbrew pozorom ma też swoje plusy w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jeżeli mamy dobre relacje z sąsiadami, dostajemy też dodatkową parę oczu przy ewentualnej próbie włamania.

Domów w zabudowie szeregowej nie docenią natomiast osoby, które pragną odizolować się od sąsiadów, w tym wypadku jesteśmy wręcz skazani na dzielenie ścian z sąsiadami obok lub co najwyżej z jednym - jeżeli nasz dom stoi na końcu szeregu. Minusem może okazać się też brak swobody przy planowaniu wyglądu naszego domu. Powszechnie przyjęte jest, że segmenty powinny być o podobnej strukturze oraz wyglądzie, nie odbiegającym zasadniczo od reszty przyłączonych budynków. Domu w zabudowie szeregowej nie wybiorą także amatorzy wielkich połaci zieleni na swojej działce. Do tego typu nieruchomości przyłączane są z reguły niewielkie działki, które wystarczają stworzenie swojej małej oazy lub mini ogródka. Nie bez znaczenia jest także wielopoziomowość tego rodzaju budynków, co przekłada się na ilość schodów w naszym domu. Natomiast połączenie ścian z sąsiadami spowoduje, że niektóre pokoje cierpieć będą na niedoświetlenie.

Osoby, które wyobrażają sobie osiedle domów szeregowych jako tzw. ,,przewrócone bloki" mogą się mile zaskoczyć. Powoli mijają już czasy, gdy osiedla tego typu charakteryzowały się kilkunastoma połączonymi ze sobą domami. Obecne plany najnowszych osiedli wyglądają dużo inaczej. Za przykład w tym wypadku może służyć inwestycja osiedla Cicha Dolina na warszawskim Wilanowie. Nortica Investment- deweloper inwestycji informuje, że na osiedle składa się zespół docelowo 58 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej połączonych w 16 budynków. Można tam znaleźć szeregi mieszczące od trzech do sześciu segmentów. Warto też zaznaczyć, że każdy segment to dom o dwóch kondygnacjach z garażem o łącznej powierzchni około 150 mkw. na działce, której powierzchnia wynosi od 209 do 498 mkw.

Ci, którzy pragną zamieszkać we własnym domu powinni bardzo szczegółowo przeanalizować wszystkie za i przeciw. Każdy posługuje się swoimi kryteriami przy wyborze miejsca zamieszkania dla siebie i rodziny. To co dla nas jest nie do przyjęcia, inni mogą potraktować jako dodatkową zaletę.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Emil Chrzanowski, Grupa Emmerson S.A.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 kadia443

My z mężem kupiliśmy segment jednorodzinny z dużą działką 510m2 od firmy http://opolana.pl/ i jesteśmy bardzo zadowoleni, to był strzał w 10-kę.

! Odpowiedz
2 0 ~mirki

My zdecydowaliśmy się na segment. Mieszkamy sobie na jednej z inwestycji arasa na osiedlu las, i to był nasz strzał w 10tke! Mamy własny dom na spokojnym osiedlu, z fajnymi sąsiadami. Jedyny minus to chyba taki , że w seszonie letnim mamy ruch jak na marszałkowskiej znajomi ciaagle wpadaja w odwiedziny i robimy grille w ogrodku i odpoczywamy po calym tygodniu pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 ~anka54

segment to prawie to samo jak mieszkanie w bloku . Za sciana sa sadziedzi. wiec albo mieszkamy w domu albo w bloku. A nie w czyms po srodku. Ja wybralam mieszkanie w iewielki bloku na osiedlu ktore wybudowal developer Pajo pod poznaniem. Jest duzo zieleni i spokoj a w bloku tylko kilka mieszkan wiec kameralnie. wole to niz segement iluzje domu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~ATT

Segment kumuluje wszystkie wady mieszkania i domu: brak ogrodu, samodzielne naprawy usterek, samodzielne ogrzewanie, sąsiedzi za ścianą, odśnieżanie itd. Osobiście nie widzę ani jednego plusa do zabudowy szeregowej.

! Odpowiedz
1 4 ~jack

z ogrodem jak kto lubi. małe w szeregówkach sa. nie wszyscy preferuja pracę w ziemi:) Aktywność w zakresie "Samodzielne ogrzewanie" polega zazwyczaj na zaprogramowaniu pieca gazowego w jakich godzinach powinien się włączyć:) Ani w domu, szeregowcu czy mieszkaniu nie musisz niczego samodzielnie naprawiać, jeśli nie chcesz lub nie masz choty. Dzwonisz po fachowca i już. W spółdzielni czy wsólnocie takie zdarzenia masz uśrednione i wliczone w czynsz. Telefon do "dyżurnego"fachowca musisz wykonać sam, nawet w spódzielni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~mac

Punkt widzenia zależy... Ja mieszkam ponad 20 lat w szeregówce i nie narzekam.

! Odpowiedz
3 3 ~okrutna_prawda

a przy twoich zarobkach masz wybor, zeby narzekac? powagi bejbe

! Odpowiedz
0 5 ~jozek

wg mnie segment = blok
tylko dom wolnostojacy najlepiej wg wlasnego projektu spelniajacego nasze wymagania

! Odpowiedz
0 2 ~opa

kup w dużym mieście odpowiednią działkę pod dom wolnostojący. zapłacisz słono. co innego nieruchomość daleko od szosy..
argumenty jak na malo szanoawaną istytucję, która napisała powyższy artykuł całkiem wyważone.

! Odpowiedz
0 8 ~jozek odpowiada ~opa

przeciez oni=developerzy chca sprzedac szeregowce ktorych nabudowali
domy wolnostojace sa przez dev rzadko budowane ;)
art ma na celu pokazac ze segment jest podobna nieruchomoscia co dom :D
ja mam inne zdanie i sie nim dziele na forum
segment nigdy nie dorowna domu wolnostojacemu :)
a sprzedac mieszkanie pod plaszczykiem segmentu bedzie trudno mimo ze przynalezy do niego dzialka 300-400m2 :D
ale zycze powodzenia w sprzedazy, bo dev zainwestowal i chce zarobic na inwestycji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne