Dom: murowany czy z prefabrykatów?

Jesień i zima to zdaniem wielu inwestorów najlepszy czas na to, by na spokojnie wybrać projekt domu i załatwić niezbędne formalności, tak, by wiosną ruszyć z pracami na budowie. To również czas na podjęcie decyzji: dom murowany czy może z prefabrykatów?

Większość przymierzających się do budowy decyduje się na katalogowy projekt domu, głównie ze względu na jego niewysoką cenę oraz ogromny wybór - w tej chwili na rynku dostępnych jest ponad 10 tysięcy gotowych projektów domów.

Polak woli domy murowane

Większość z nich zaprojektowano w tradycyjnej technologii murowanej, co wynika z przyzwyczajenia Polaków do tradycji solidnego, murowanego domostwa, natomiast coraz częściej można również kupić projekt w technologii prefabrykowanej czy szkieletowej - czy to z elementów betonowych, czy też komponentów drewnianych, czego poszukują głównie młodzi Inwestorzy, którzy nie chcą się wiązać z jednym miejscem na kilkadziesiąt lat.

Niemal każdy projekt zaplanowany do budowy jako murowany można również przerobić na dowolną technologię (gotowe elementy betonowe, drewniane, szkielet metalowy lub drewniany), ale szczegóły najlepiej uzgodnić z wybraną firmą wykonawczą, gdyż właściwie każda z nich ma opracowane własne rozwiązania techniczne.

Prefabrykaty, czyli co

Wspomniana prefabrykacja jest metodą zdecydowanie szybszą niż tradycyjny sposób budowania. W niektórych przypadkach pozwala na postawienie domu w zaledwie kilka tygodni - a niektóre rozwiązania skracają ten czas nawet do dwóch, trzech tygodni. Firmy oferujące taki sposób budowania działają właściwie na zasadzie sklepu, gdzie dom jest produktem - z pośród kilku czy kilkunastu projektów Klient wybiera jeden i po upływie określonego w umowie czasu otrzymują finalny produkt. Usługi takie świadczy wiele firm,  które mają w swojej ofercie kilka, kilkanaście gotowych propozycji zazwyczaj drewnianych domów prefabrykowanych różnym metrażu i układzie funkcjonalnym, przygotowanych na bazie projektów z różnych polskich pracowni architektonicznych lub opracowanych przez siebie.

Zalety domów z prefabrykatów

Oprócz niedługiego czasu oczekiwania,  firmy wykonawcze jako główne atuty tej metody wymieniają:

  • bardzo dobre parametry izolacyjne budynku,

  • niskie koszty eksploatacji,

  • wysoki komfort mieszkania,

  • przyjazne i bezpieczne materiały, z których powstaje budynek,

  • wodo- i ognioodporność,

  • dobrą izolację akustyczną,

  • zdrowy klimat domu

  • oraz jego samowystarczalność (zastosowane w budynku instalacje - fotowoltaika, ogrzewanie na podczerwień - pozwalają na pokrycie zapotrzebowania niemal 100% energii, która jest potrzebna domownikom).

Co ciekawe, wybudowany w tej technologii dom można przenieść w dowolne miejsce, a koszty takiej operacji to - jak podają  źródła, wynosi około 30% wartości inwestycji.

Ilu więc inwestorów, tyle pomysłów na przyszły dom. Jedni będą optować za tradycyjnym budownictwem murowanym, gdzie każdy etap wymaga czasu, ale w efekcie często mamy solidny, wielopokoleniowy dom, inni zaś postawią na szybszą i bardziej nowoczesną metodę, jaką jest budownictwo prefabrykowane lub szkieletowe - nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z metod jest najlepsza. Natomiast niewątpliwie duża dostępność na rynku wszelkich rozwiązań i technologii budowlanych daje inwestorom nieporównywalnie większy wybór i możliwości niż jeszcze kilka lat temu.

Urszula Lukas, Lipińscy Domy

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~remmko

Nawet nie krypto bo przecież jest podpisane kto napisał artykuł :) : Urszula Lukas, Lipińscy Domy...

! Odpowiedz
1 5 ~gyypot

ale krypto reklama żal

! Odpowiedz
2 3 ~asdf

Dokładnie, czasami mam wrażenie, że guano aż chce się wylać przez monitor...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne