Lasy Państwowe chcą budować m.in. drewniane domy pod wynajem

Budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiadają Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe.

W poniedziałek w siedzibie resortu środowiska minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny ws. współpracy w ramach projektu rozwojowego LP "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą".

Efektem współpracy ma być m.in. stworzenie ogólnokrajowych instrumentów wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Banku Ochrony Środowiska. Powołany ma zostać również zespół roboczy, do którego zaproszeni zostaną przedstawiciele administracji rządowej, branży drzewnej czy instytutów badawczych.

Według ministra Szyszko, nowy projekt leśników wpisuje się w misją resortu, czyli udostępnianie zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju, szczególnie terenów wiejskich. Ocenił, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy na terenach niezurbanizowanych. "To element, który bardzo mocno wpisuje się też w politykę klimatyczną, którą realizujemy od dwóch lat" - zaznaczył.

Dyrektor generalny LP wyjaśnił, że jednym z elementów programu ma być budowa drewnianych domów pod wynajem na niektórych gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe, które nie są np. zalesione. Leśnicy chcą też budować małe drewniane hotele oraz remontować ośrodki wczasowe. Tomaszewski uważa, że drewno powinno być coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie kubaturowym, mieszkalnym. Dlatego też - jak mówił - inicjatywa LP może się wpisać w rządowy program Mieszkanie plus.

Szef LP poinformował, że w ramach programu mógłby powstać system kredytowania budownictwa z drewna dla prywatnych właścicieli gruntów. "Adresowane byłoby to do tych, którzy mają własne działki, bądź mogą je kupić i chcą skorzystać z linii kredytowej zmiękczanej przez fundusz świadczeń socjalnych. Te kredyty mogłyby być dodatkowo zmiękczane dotacjami z NFOŚiGW na fotowoltaikę" - powiedział Tomaszewski.

Dyrektor LP zapowiedział, że część drewna, która zostanie pozyskana w ramach uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach, zostanie przeznaczona na prefabrykaty pod przyszłe budownictwo drewniane.(PAP)

autor: Michał Boroń

edytor: Dorota Kazimierczak

mick/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 antybolszewik

To działanie niszczące rynek. Lasy Państwowe mają monopolistyczne zasoby i nie muszą się martwić o rentowność , koszty. Mogą niszczyć rynek i cieszyć się z sukcesów.

! Odpowiedz
7 12 plutarch

Stylowe osiedle w środku puszczy? Niech zgadnę: gustowne domki z drewna??

! Odpowiedz
1 5 ciemny_lud

Tak, ale tylko dla lepszego sortu

! Odpowiedz
12 66 trooper

Czy lasy państwowe nie mogą zająć się sadzeniem drzew, a budowlańcy budową domów? To się nazywa specjalizacja podmiotów, jak to mówią, co jest do wszystkiego to nadaje się przeważnie do niczego..

! Odpowiedz
20 13 silvio_gesell

Problem w tym, że o ile LP mogą produkować drewno, a budowlańcy mogą budować domy, to tylko państwo produkuje gruntów pod zabudowę. Państwo to monopol naturalny, bo przestrzeń jest wymiarem fizycznym i ne da się jej produkować - żeby dać trzeba komuś zabrać.

Dlatego ziemia powinna być wzajemnie dzierżawiona tak jak inne wymiary - choćby spektrum elektromagnetyczne. Innymi słowy opodatkowanie pracy powinno być zastąpione opodatkowaniem wartości ziemi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 56 karbinadel

Sam pomysł wspierania drewnianego budownictwa nie jest zły. Tak się robi np. w landach Salzburg czy Tyrol w Austrii. Tylko obawiam się, że w wykonaniu szkodnika Szyszki będzie to kolejne dzielenie posadek i atrakcyjnych działek dla kolesiów z PiS

! Odpowiedz
20 48 jkl777

Czyli juz wszystko zostalo rozparcelowane. Kto kupuje z bonifikata, w ktorym miejscu i co ma byc na wyposazeniu. Gorszy sort stawia, lepszy sort baluje.

Takiego komunizmu od 89 nie widzialem. Tu juz nie ma co rozmawiac, tu trzeba strzelac jak do dzikow.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl