10 dni dano na przesyłanie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji dotyczącego dostępności oraz pojemności skrzynek do e-doręczeń, które mają służyć elektronizacji kontaktów administracji z obywatelami.


Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie gwarantowanych dostępności oraz pojemności skrzynek doręczeń, który udostępniono na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego. Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zwartego w ustawie o doręczeniach elektronicznych.
Według projektu, gwarantowana pojemność skrzynek doręczeń będzie wynosić 15 GB dla podmiotów publicznych i 1 GB dla podmiotów niepublicznych. W tym przeznaczono 8 GB dla podmiotów publicznych i 0,75 GB dla podmiotów niepublicznych podstawowej przestrzeni na korespondencję otrzymaną i wysłaną wraz z dowodami wysłania oraz dowodami otrzymania, a także na korespondencję usuniętą i roboczą oraz 7 GB dla podmiotów publicznych i 0,25 GB dla podmiotów niepublicznych przestrzeni zapasowej, używanej po zapełnieniu przestrzeni podstawowej i przeznaczonej na korespondencję w przypadku skrzynki doręczeń należącej do podmiotu publicznego – otrzymaną od dowolnego rodzaju podmiotów oraz powiązane z nią dowody wysłania oraz dowody otrzymania w przypadku skrzynki doręczeń należącej do podmiotu niepublicznego – otrzymaną od podmiotów publicznych oraz powiązane z nią dowody wysłania oraz dowody otrzymania.
Projekt przewiduje również m.in., że operator wyznaczony przed zapełnieniem przestrzeni podstawowej będzie ostrzegał użytkownika przed konsekwencjami zapełnienia skrzynki doręczeń.
Po zapełnieniu przestrzeni podstawowej skrzynka doręczeń będzie pozwalała użytkownikowi jedynie na odbieranie i usuwanie korespondencji.
Jeżeli wiadomości będą magazynowane w przestrzeni zapasowej użytkownik traci możliwość wysyłania korespondencji do czasu zwolnienia przestrzeni na skrzynce doręczeń. Ponadto, przed zapełnieniem przestrzeni zapasowej operator wyznaczony poinformuje użytkownika, że będzie otrzymywał korespondencję za pomocą innych kanałów.
Resort dał 10 dni na przesłanie uwag do projektu.
E-doręczenia wprowadza ustawa o doręczeniach elektronicznych, której większość przepisów wchodzi w życie w połowie 2021 r.
Według nowych przepisów, jeżeli obywatel złoży deklarację, że chce otrzymywać korespondencję od organów państwa drogą elektroniczną, to będą komunikowały się z nim w ten sposób. Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa.
Ustawa przewiduje, że obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e-doręczeniową, która będzie służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami. W praktyce będzie ona działać podobnie jak skrzynka mailowa, będzie jednak odpowiednio zabezpieczona.
Na potrzeby realizacji doręczenia elektronicznego zostanie stworzony nowy rejestr publiczny, tzw. baza adresów elektronicznych.
Do świadczenia publicznej usługi doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej zobowiązany będzie operator wyznaczony, który wybierany będzie w drodze konkursu i na którym spoczywać będzie odpowiedzialność w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usługi. W okresie przejściowym, czyli do dnia 31 grudnia 2025 r., obowiązki operatora wyznaczonego wynikające z ustawy powierzone zostały operatorowi wyznaczonemu - czyli Poczcie Polskiej. (PAP)
autorka: Małgorzata Werner-Woś
mww/ drag/