REKLAMA

Dług publiczny USA przekroczył 19 000 000 000 000 dolarów

Michał Żuławiński2016-02-18 09:47analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-18 09:47

Zegary długu na całym świecie tykają bez przerwy, jednak największą uwagę przyciągają wówczas, gdy wybijają okrągłe poziomy. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Niewiele ponad rok po zadłużeniowej osiemnastce, Amerykanie obchodzą dziewiętnastkę. Według danych udostępnianych przez Departament Skarbu, amerykański dług publiczny wynosi już 19 030 024 473 090,85 dolarów (słownie: dziewiętnaście bilionów trzydzieści miliardów dwadzieścia cztery miliony czterysta siedemdziesiąt trzy tysiące dziewięćdziesiąt dolarów i osiemdziesiąt pięć centów).

Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że 19 bilionów „pękło” już kilkanaście dni temu, jednak zegar w następnych dniach nieznacznie się cofał. Dopiero obecnie Departament Skarbu informuje o passie trzech kolejnych i coraz wyższych wyników powyżej 19 bilionów. Warto pamiętać, że według tzw. skali krótkiej, stosowanej np. w USA, dług wynosi 19 trylionów.

Sumaryczna kwota zadłużenia amerykańskiego rządu to wynik zsumowania wartości długu będącego w posiadaniu instytucji rządowych takich jak Social Security czy Federal Financing Bank (5 328 203 912 312,63 USD) oraz w rękach pozostałych podmiotów, w tym wierzycieli zagranicznych (13 701 820 560 778,22 USD).

Amerykański dług wynosi już 104% PKB, co stawia światowe supermocarstwo obok takich krajów jak Hiszpania, Belgia czy Francja. Relacja ta byłby zapewne jeszcze wyższy gdyby nie zmiana sposobu liczenia wzrostu gospodarczego, która podbiła mianownik wskaźnika. Wskaźnik ten wciąż dzieli kilkanaście punktów procentowych od historycznego maksimum (121% PKB w 1946 r.).

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W przeliczeniu na głowę mieszkańca, dług ten wynosi ponad 58 tys. dolarów, co również jest jednym z najwyższych wyników na świecie (choć np. za Japonią).

Obama liderem

Wzrost długu publicznego USA zdecydowanie przyspieszył po tym, jak na rynkach finansowych rozpoczął się kryzys, a do Białego Domu wprowadził się Barack Obama.

fot. Reuters / / FORUM

Od 21 stycznia 2009 r., kiedy 44. prezydent objął urząd, amerykańskie zadłużenie wzrosło w ujęciu nominalnym o 8,29 bln, czyli aż o 79,1%. Dla porównania za czasów prezydentury George'a W. Busha na liczniku długu przybyło 4,89 bln, a za "panowania" wszystkich poprzednich 42 prezydentów uzbierało się jedynie 5,72 bln dolarów. Oczywiście na taki obraz sytuacji rzutuje nie tylko nadmierna skłonność do sięgania po dług, lecz także radykalny spadek siły nabywczej dolara.

Ustępujący na początku przyszłego roku prezydent nie traci rezonu i proponuje dalsze zwiększanie wydatków. W przedłożonym w ubiegłym tygodniu projekcie budżetu, Barack Obama założył wzrost wydatków rządowych z 3,9 bln USD do 4,1 bln USD.

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (112)

dodaj komentarz
~rosyjskiBudżet1
ależ to robi wrażenie!! tyle zer. akurat na super newsa pasuje idealnie
~jjt
Skoro cały świat w produkty zaopatruje wschód Azji to co się dziwić, że inni się zadłużają, chiny mają nadwyżke kapitału jakies 4 biliardy i będą kupowały po kolei wszystko co im się uda przejąć. Poniekąd to może nie jest źle, bo w bogatych anglosaskich byłych kolonialnych mocarstwach będą musieli rękawy zakasać i ubłocić sie po Skoro cały świat w produkty zaopatruje wschód Azji to co się dziwić, że inni się zadłużają, chiny mają nadwyżke kapitału jakies 4 biliardy i będą kupowały po kolei wszystko co im się uda przejąć. Poniekąd to może nie jest źle, bo w bogatych anglosaskich byłych kolonialnych mocarstwach będą musieli rękawy zakasać i ubłocić sie po pachy w gównie żeby nie biedować. Ale trzeba też mieć na to jakiś plan.
~TomaszBaron
"marcus" - Masz rację, wszystko da się anulować, zwłaszcza jeśli zadłużenie spowodowane jest działaniami Psychopatów siedzących na stanowiskach rządowych, bankierów, spółek kapitałowych, agencji ratingowych (Te np uznają kogoś za niewypłacalnego mimo że niewypłacalna może być jedynie niewielka część Państwa - Przykładem "marcus" - Masz rację, wszystko da się anulować, zwłaszcza jeśli zadłużenie spowodowane jest działaniami Psychopatów siedzących na stanowiskach rządowych, bankierów, spółek kapitałowych, agencji ratingowych (Te np uznają kogoś za niewypłacalnego mimo że niewypłacalna może być jedynie niewielka część Państwa - Przykładem jest Grecja która w większości rejonów nie jest zadłużona a jest tam gdzie łapy pchał rząd i bankierzy... TAK SIĘ DZIŚ OKRADA LUDZI I PRZEJMUJE ICH MAJĄTKI) , Giełdy itd.

TAK SIĘ OKRADA DURNY OGÓŁ któremu pozwala się wierzyć w Demokrację... Demokrację to ma władza ale typowy Kowalski i każdy typowy obywatel innego kraju ma gówniane pojęcie o ekonomi która też ekonomiczna jest dla Władzy która nie mówi o zadłużeniu podmiotów gospodarczych czy kapitałowych a wylicza go na OBYWATELA... Nikt w zasadzie nie wie do kogo trafią te pieniądze... za to wiemy że utrzymywanie państw w zadłużeniu daje możliwość dowolnej manipulacji własnością społeczną, CZYLI NASZĄ.

ZASADA JEST PROSTA - KTO TWORZY PRAWO, STOI PONAD NIM i nie przypominam sobie by obecnie nasi zakłamani politycy, tu w EU czy USA pytali kogokolwiek z was na co i czy jest zgoda na kolejne zwiększenie wydatków i dlaczego w miarę rozwoju technologi ta jest 10 razy bardziej awaryjna niż w latach 70... i jak to jest że pracujecie wciąż więcej, wydajecie więcej i częściej a nie wy tylko giganci przemysłu, sektora walutowego oraz giełda która handluje długami np: Kredyty mieszkaniowe w USA które sprzedano w europie bez pokrycia, NADAL, MIMO BEŁKOTU PSEUDONAUKOWEGO I STRASZENIU KRACHAMI FINANSOWYMI WYKAZUJĄ POTEM ZYSKI, A OBYWATELE LĄDUJĄ NA BRUKU... MOŻE KTÓRYŚ Z TYCH TRUMPÓW, TUSKÓW czy BANKIERÓW wyjaśni na przykładzie minionego roku w odniesieniu o dane przychodów i rozchodów oraz decyzji Rządowych których nawet z nami nie omówiono a nawet nie ogłoszono, wpłynęły na zwiększenie zadłużenia?
JAK TO SIĘ DZIEJE I KOMU MAMY ODDAĆ PIENIĄDZE KTÓRE Z WŁASNOŚCI SPOŁECZNEJ, UPRZEDNIO PRZEZ NAS WYPRACOWANEJ I POKRYWANEJ ZŁOTEM...(już nie ma parytetu, to gdzie jest i u kogo? bo zapewne nie jest własnością skarbu państwa...) ...STAŁY SIĘ NAM POŻYCZANE NA PROCENT BEZ ŻADNEGO NADZORU DRUKOWANIA WALUT KTÓRE DODATKOWO POTĘGUJĄ INFLACJĘ CZEGO W EFEKCIE NIEMOŻLIWOŚCIĄ JEST SPŁACENIE DŁUGÓW PUBLICZNYCH.

Tak nawiasem, spędziłem kilka lat w szkole o specjalizacji Finanse i Bankowość, jedno co Można zrobić o ile MY SPOŁECZEŃSTWO przestaniemy zgadzać się na przekręty i domagać się wyjaśnień wraz z publikacją oraz wglądem do wydatków Psychopatów siedzących u góry i jeszcze wyżej którzy wykręcają się tajemnicami pokrętnego pokroju opatrzonego bełkotem o bezpieczeństwie narodowym z których wynika tylko tyle jeśli ktoś się zainteresował że całe te tajemnice są MYDLENIEM NAM OCZU... bo ci upośledzeni na zwierzęcą dominację Psychole u góry działają globalnie i TYLKO ONI MOGĄ NARUSZYĆ BEZPIECZEŃSTWO MANIPULUJĄC ZA NASZYMI PLECAMI CAŁYM SEKTOREM FINANSOWO GOSPODARCZYM I CZY ABY TEGO NIE ROBIĄ UKRYWAJĄC SIĘ ZA TAJEMNICĄ PAŃSTWOWĄ CO DOSŁOWNIE JEST UKRYWANIEM PRAWDY PRZED NAMI... A RZĄD, CHYBA KTOŚ POWINIEN TO PRZYPOMNIEĆ JEST SŁUGĄ OBYWATELA I Z TEJ ISTOTY JEST ON POWOŁANY.

WYWRÓCONO WSZYSTKIE NORMY SPOŁECZNE ROBIĄC Z NAS NIEWOLNIKÓW.

PS. ANULOWANIE DŁUGÓW NIE JEST STRATĄ PIENIĘDZY DLA TYCH KTÓRZY NAS OKRADAJĄ BO ILOŚĆ JAKĄ MAJĄ OBECNIE RÓWNIEŻ W MAJĄTKU ZUPEŁNIE NIE WPŁYNIE NA ICH ŻYCIE POZA JEDNĄ RZECZĄ - BRAK ZADŁUŻENIA SPOŁECZEŃSTWA TO BRAK MOŻLIWOŚCI MANIPULACJI SPOŁECZEŃSTWEM KTÓRE DLA PSYCHOPATÓW DOMINACJI(zwierzęca cecha) JEST RZECZĄ NAJWYŻSZEJ WAGI.
LECZY SIĘ LUDZI A WŚCIEKŁE PSY USYPIA, ZWŁASZCZA KIEDY TE ROBIĄ WSZYSTKO BY ZATRZYMAĆ NAS NA DRODZE POSTĘPU A POSTĘP TO NIE NOWA KOMÓRA A ROZWÓJ INTELEKTUALNY SPOŁECZEŃSTWA PRZEKŁADAJĄCY SIĘ NA CAŁOKSZTAŁT ŻYCIA.

Pomyślcie nad tym, albo możecie dalej stać i udawać głupich.
~Lucas
Jeśli ruski gromadzi zyski ze sprzedanych surowców w dolarach będzie chciał podkupić zadłużone stany ha
~ekonomicznyterorysta
Dopuki ropa jest sprzedawana za $ to nic im nie grozi ale gdy np Putin zaczął by sprzedawać rope i gaz za ruble wtedy wielki krach murowany. Ale rusek jest zbyt chciwy i lokuje wszystko w dolary więc raczej nic sie nie stanie
~citizen
Rosja 15 % PKB i dla tego zadłużony zachód tak szczuje na nich
~Tomasz
Dlatego własnie desperacko próbują wywołac 3 wojnę. Jak zawsze zresztą. Usrael
~Dogen
Walutą USA są lotniskowce i możliwość bombardowania okradanych później krajów.
~winter
No i teraz USA wywołuje wojny żeby dług się zmniejszył
~marcus
Ekonomiczne głupoty. Nie ma tych pieniędzy, to wirtualne naliczone przez banksterów aby trzymać w szachu polityków...Proste jak drut. No bo co zmieni w świecie wykreślenie tych kwot z rejestrów ? Ziemia przestanie kręcić się ??? Dajemy sie ogłupiać przez cyfry.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki