REKLAMA
NIE PRZEGAP

Dino uchyla furtkę na obejście zakazu handlu w niedzielę? Zmiana ma "techniczny charakter"

2022-06-28 10:50
publikacja
2022-06-28 10:50
Dino uchyla furtkę na obejście zakazu handlu w niedzielę? Zmiana ma "techniczny charakter"
Dino uchyla furtkę na obejście zakazu handlu w niedzielę? Zmiana ma "techniczny charakter"
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Dino Polska poszerzyło swoją działalność o usługi, które inne sieci wykorzystują, by obejść przepisy zakazu handlu w niedziele. Sieć dementuje, aby celem tych zmian było otworzenie nowej furtki umożliwiającej pracę przez cały weekend, a mają one jedynie „techniczny charakter”.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Dino Polska wyraziło zgodę na poszerzenie działalności spółki – wynika z ustaleń portalu wiadomoscihandlowe.pl. Nowymi obszarami, którymi teoretycznie mogłyby zajmować się podmioty spółki, jest m.in. wypożyczenie i dzierżawienie sprzętu rekreacyjnego i sportowego czy działalność obiektów kulturalnych. W uzasadnieniu zmian wskazano, że mają one „technicznych charakter” i ich celem jest „umożliwienie ewentualnego podjęcia dodatkowych działalności przez spółkę w przyszłości, jeżeli zarząd spółki uzna to za uzasadnione biznesowo”.

Na pytanie dziennikarzy wiadomoscihandlowych.pl, przedstawiciele Dino Polska zdementowali, jakoby wprowadzone zmiany były w jakikolwiek powiązane z próbą otworzenia nowej furtki, która umożliwiłaby sklepom sieci funkcjonowanie w niedziele niehandlowe.

Domysły sugerujące, że sieć przegotowuje się na pracę przez cały weekend wynikają z faktu, że na podobne usługi zdecydowały się sklepy Al.Capone oraz Intermarche, które tuż po wejściu w życie nowych przepisów uszczelniających zasady pracy w niedziele, zaczęły funkcjonować jako wypożyczalnie sprzętu sportowego czy biblioteki.

Na razie trudno mówić o uchyleniu nowej furtki w zakazie handlu w niedziele. Od lutego, od kiedy obowiązują nowe przepisy, sklepy w niewielkim stopniu zdecydowały się na obchodzenie prawa. Jedynie sieć Żabka postawiła na otwarcie placówek w niedziele na szerszą skalę, korzystając z zapisu umożliwiającego prowadzenie sklepu przez właściciela.

Analizując poprzednie, masowe obchodzenie przepisów o ograniczeniu handlu, trudno nie zauważyć, że skorzystanie z przepisu o „placówkach pocztowych” przez sieć Biedronka, przyczyniło się do podjęcia analogicznej decyzji przez pozostałych graczy na rynku spożywczym. Do tej pory jednak furtka pozostaje zamknięta.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
forfun
furtkę to uchyla pierwszy skoro inni już tak robią to co najwyżej można napisać że idzie w ich ślady
qwertas
Dlaczego jeszcze supermarkety nie są otwarte tylko z możliwością płatności poprzez kasy samoobsługowe? Do tego Pan ochroniarz przy kasie na wypadek złodziei i przycisk do wezwania call Center Lidla/Biedronki na wypadek problemu itd. W taki dzień by nie sprzedawano alkoholu i papierosów. Właśnie tak są otwarte supermarkety we Francji… Dlaczego jeszcze supermarkety nie są otwarte tylko z możliwością płatności poprzez kasy samoobsługowe? Do tego Pan ochroniarz przy kasie na wypadek złodziei i przycisk do wezwania call Center Lidla/Biedronki na wypadek problemu itd. W taki dzień by nie sprzedawano alkoholu i papierosów. Właśnie tak są otwarte supermarkety we Francji… kasjerka nie pracuje :)
pozhoga
Dlaczego jeszcze supermarkety nie są zamknięte w niedzielę? Właśnie tak są zamknięte w Niemczech, Austrii itd.
pisflacja
Polska sieć wspaniale dba o polskie rodziny.
wizytator
Czy w tym kraju sportem narodowym jest uchylanie się od przepisów? To ja życzę tym pato -zarządzającym żeby to państwo w którym tak "szanujecie" prawo też uchylało się od wypłacania wam kasy z tarcz, zwrotu podatków itd. Serdecznie wam tego życzę.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki