Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra

główny analityk Bankier.pl

Deutsche Bank poszedł na ugodę, w ramach której zrekompensuje inwestorom straty poniesione przez manipulacje, jakich dopuścił się na rynkach kontraktów terminowych na złoto i srebro. W ten sposób głoszone od lat „teorie spiskowe” stały się spiskowymi faktami.

Największy niemiecki bank zgodził się na układ, dzięki czemu uniknie procesu, jaki przed sądem federalnym w Manhattanie wytoczyła grupa poszkodowanych inwestorów. Nadal trwają negocjacje nad szczegółami ugody oraz kwotą odszkodowania.

Ale najważniejsze jest, że DB zdecydował się „wsypać” domniemanych wspólników. Czyli pozwane wraz z nim inne banki bulionowe, jakoby zaangażowane w proceder manipulowania rynku kontraktów terminowych: Bank Nova Scotia, HSBC i UBS.

„Oprócz zadośćuczynienia pieniężnego Deutsche Bank zgodził się pójść na współpracę z powodami (…) W ocenie powodów współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń przeciwko pozwanym, którzy nie poszli na ugodę” - czytamy w piśmie wysłanym do nowojorskiego sądu przez kancelarię prawną reprezentującą inwestorów  poszkodowanych na rynku kontraktów na srebro.

Do sądu trafiło także pismo podobnej treści dotyczące ugody w sprawie manipulowania na rynku kontraktów terminowych i opcji na złoto. W ten sposób potwierdziło się, że rynki metali szlachetnych od lat były manipulowane przez kartel kilku globalnych banków.

Obie sprawy dotyczą manipulowania rynkiem terminowym przez banki uczestniczące w odbywającym się dwa razy dziennie londyńskim fixingu. Zdarzało się, że ceny ustalane ustnie w gronie kilku bankierów w Londynie znacząco różniły się od stawek na elektronicznym rynku terminowym. Banki, które ustalały londyński fixing, wykorzystywały swoją wiedzę, aby kosztem później poinformowanych inwestorów zarabiać na zmianach cen w Nowym Jorku.

O działalności „dużych manipulatorów” na rynku złotych i srebrnych kontraktów mówiono i pisano od dobrych kilku lat. Regularne machlojki na rynkach metali szlachetnych były tajemnicą poliszynela, a doświadczeni inwestorzy bez trudu znajdowali efekty działań bankowych manipulatorów.

Mimo ewidentnych dowodów świadczących o manipulacji cenami złota i srebra zarówno amerykański nadzór nad rynkami towarowymi (CFTC), jak i wymiar sprawiedliwości, nie podjęły żadnych działań i pozostały głuche na skargi inwestorów. Mówienie o szwindlach na rynkach metali szlachetnych pozostawało domeną tzw. teorii spiskowych. Aż do dzisiaj.

Ugoda inwestorów z Deutsche Bankiem otwiera drogę do pociągnięcia do odpowiedzialności pozostałe banki. Co prawda afera najprawdopodobniej dotyczy tylko kwestii fixingu, ale może zadziałać jako ostrzeżenie dla innych dużych graczy oskarżanych o manipulacje cenami złota i srebra.

Chodzi o tzw. spoofing, czyli proceder składania olbrzymich zleceń sprzedaży kontraktów i natychmiastowego ich anulowania, co jednak ostatecznie skutkuje spadkiem notowań manipulowanego instrumentu, na czym korzystają posiadacze krótkich pozycji.

UWAGA: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

UWAGA: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~Szczecinianin

Kto wie jak takir działania nia zakończyły by się w Polsce?

! Odpowiedz
0 9 ~Film

Polecam film: "The Big Short" (do znalezienia na cda.pl i pewnie nie tylko)
oparty na prawdziwych wydarzeniach które to stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Obłudy i manipulacji banków tam nie brakuje.

! Odpowiedz
1 12 ~opty

...jest jak jest,jak mawia Max Kolonko, a zawsze jest tak ,że na giełdzie owieczki są do strzyżenia,a globalizacja do nasilania tego "procederu"......mało ,która owieczka umknie nieostrzyżona.....

! Odpowiedz
0 15 ~Flex

Konkluzja wszystko mówi : "współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń przeciwko pozwanym, którzy nie poszli na ugodę" !!! Zupełnie jak w starej definicji syjonizmu: " Syjonizm jest wtedy kiedy jeden Żyd za pieniądze drugiego Żyda, wysyła trzeciego do Izraela". Czyli DB nie debil i wykupi się z kłopotów pieniędzmi mniejszych kombinatorów. A per saldo wiadomo kto zapłaci z naszego wiekopomnego Rejsu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 42 ~Misza

Deutsche Bank, VolksWagen - to tylko kilka z wielu Niemieckich firm ktore oklamuja swoich klientow. Niemiecka solidnosc zmienia sie na naszych oczach na Niemieckie klamstwo. Niemcy od zawsze byli nieuczciwi ale dopiero teraz wszystko wychodzi na wierzch. Studiowalem w Londynie z Niemcami. Jedyni na roku sciagali na egzaminach i nie bylo to dla nich nich zlego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 ~Bożysław

W Polsce też na ściąganie patrzy się przez palce, także nikogo tym nie zgorszysz.

! Odpowiedz
5 7 ~Misza odpowiada ~Bożysław

Dlatego w Polsce jest jak jest.

! Odpowiedz
15 13 ~Sensei

Wczoraj przewidziałem ten artykuł, wklejki z ZeroHedge. Nic oryginalnego. Mogę zostać głównym analitykiem bankiera, od kiedy zaczynam?

! Odpowiedz
1 43 ~DBtoZłodzieje

Co to za nowomowa?

Manipulacje? Zwykłe oszustwo.

Zrekompensuje? Odda co ukradł.

! Odpowiedz
0 30 ~autor

Wszystko jest manipulowane przez grupę banków i tak naprawdę to one rządzą na świecie. Libory, surowce, waluty wszystko jest ustawiane a notowania tak dograne by było to możliwe. Ale zaraz pojawią się tu trolle bankowe z żeńskimi nickami piszące w męskiej osobie jakie to banki są poszkodowane. I na koniec, rekompensata powinna być dla wszystkich a nie dla kilku wybranych poszkodowanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO 0,44% 18,20
2020-01-27 01:25:00
ZŁOTO 0,39% 1 577,30
2020-01-27 01:25:00
MIEDŹ -1,71% 5 924,00
2020-01-24 19:59:00
ROPA -2,30% 60,62
2020-01-24 22:59:00
PLATYNA -0,81% 1 002,05
2020-01-27 01:25:00

Znajdź profil