REKLAMA

Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra

Krzysztof Kolany2016-04-14 22:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-14 22:25

Deutsche Bank poszedł na ugodę, w ramach której zrekompensuje inwestorom straty poniesione przez manipulacje, jakich dopuścił się na rynkach kontraktów terminowych na złoto i srebro. W ten sposób głoszone od lat „teorie spiskowe” stały się spiskowymi faktami.

Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra
Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra
fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach / / FORUM

Największy niemiecki bank zgodził się na układ, dzięki czemu uniknie procesu, jaki przed sądem federalnym w Manhattanie wytoczyła grupa poszkodowanych inwestorów. Nadal trwają negocjacje nad szczegółami ugody oraz kwotą odszkodowania.

Ale najważniejsze jest, że DB zdecydował się „wsypać” domniemanych wspólników. Czyli pozwane wraz z nim inne banki bulionowe, jakoby zaangażowane w proceder manipulowania rynku kontraktów terminowych: Bank Nova Scotia, HSBC i UBS.

„Oprócz zadośćuczynienia pieniężnego Deutsche Bank zgodził się pójść na współpracę z powodami (…) W ocenie powodów współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń przeciwko pozwanym, którzy nie poszli na ugodę” - czytamy w piśmie wysłanym do nowojorskiego sądu przez kancelarię prawną reprezentującą inwestorów  poszkodowanych na rynku kontraktów na srebro.

Do sądu trafiło także pismo podobnej treści dotyczące ugody w sprawie manipulowania na rynku kontraktów terminowych i opcji na złoto. W ten sposób potwierdziło się, że rynki metali szlachetnych od lat były manipulowane przez kartel kilku globalnych banków.

Obie sprawy dotyczą manipulowania rynkiem terminowym przez banki uczestniczące w odbywającym się dwa razy dziennie londyńskim fixingu. Zdarzało się, że ceny ustalane ustnie w gronie kilku bankierów w Londynie znacząco różniły się od stawek na elektronicznym rynku terminowym. Banki, które ustalały londyński fixing, wykorzystywały swoją wiedzę, aby kosztem później poinformowanych inwestorów zarabiać na zmianach cen w Nowym Jorku.

O działalności „dużych manipulatorów” na rynku złotych i srebrnych kontraktów mówiono i pisano od dobrych kilku lat. Regularne machlojki na rynkach metali szlachetnych były tajemnicą poliszynela, a doświadczeni inwestorzy bez trudu znajdowali efekty działań bankowych manipulatorów.

Mimo ewidentnych dowodów świadczących o manipulacji cenami złota i srebra zarówno amerykański nadzór nad rynkami towarowymi (CFTC), jak i wymiar sprawiedliwości, nie podjęły żadnych działań i pozostały głuche na skargi inwestorów. Mówienie o szwindlach na rynkach metali szlachetnych pozostawało domeną tzw. teorii spiskowych. Aż do dzisiaj.

Ugoda inwestorów z Deutsche Bankiem otwiera drogę do pociągnięcia do odpowiedzialności pozostałe banki. Co prawda afera najprawdopodobniej dotyczy tylko kwestii fixingu, ale może zadziałać jako ostrzeżenie dla innych dużych graczy oskarżanych o manipulacje cenami złota i srebra.

Chodzi o tzw. spoofing, czyli proceder składania olbrzymich zleceń sprzedaży kontraktów i natychmiastowego ich anulowania, co jednak ostatecznie skutkuje spadkiem notowań manipulowanego instrumentu, na czym korzystają posiadacze krótkich pozycji.

UWAGA: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

UWAGA: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (122)

dodaj komentarz
~Szczecinianin
Kto wie jak takir działania nia zakończyły by się w Polsce?
~Film
Polecam film: "The Big Short" (do znalezienia na cda.pl i pewnie nie tylko)
oparty na prawdziwych wydarzeniach które to stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Obłudy i manipulacji banków tam nie brakuje.
~opty
...jest jak jest,jak mawia Max Kolonko, a zawsze jest tak ,że na giełdzie owieczki są do strzyżenia,a globalizacja do nasilania tego "procederu"......mało ,która owieczka umknie nieostrzyżona.....
~Flex
Konkluzja wszystko mówi : "współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń przeciwko pozwanym, którzy nie poszli na ugodę" !!! Zupełnie jak w starej definicji syjonizmu: " Syjonizm jest wtedy kiedy jeden Żyd za pieniądze drugiego Żyda, wysyła trzeciego do Izraela". Czyli DB nie Konkluzja wszystko mówi : "współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń przeciwko pozwanym, którzy nie poszli na ugodę" !!! Zupełnie jak w starej definicji syjonizmu: " Syjonizm jest wtedy kiedy jeden Żyd za pieniądze drugiego Żyda, wysyła trzeciego do Izraela". Czyli DB nie debil i wykupi się z kłopotów pieniędzmi mniejszych kombinatorów. A per saldo wiadomo kto zapłaci z naszego wiekopomnego Rejsu.
~Misza
Deutsche Bank, VolksWagen - to tylko kilka z wielu Niemieckich firm ktore oklamuja swoich klientow. Niemiecka solidnosc zmienia sie na naszych oczach na Niemieckie klamstwo. Niemcy od zawsze byli nieuczciwi ale dopiero teraz wszystko wychodzi na wierzch. Studiowalem w Londynie z Niemcami. Jedyni na roku sciagali na egzaminach i nie Deutsche Bank, VolksWagen - to tylko kilka z wielu Niemieckich firm ktore oklamuja swoich klientow. Niemiecka solidnosc zmienia sie na naszych oczach na Niemieckie klamstwo. Niemcy od zawsze byli nieuczciwi ale dopiero teraz wszystko wychodzi na wierzch. Studiowalem w Londynie z Niemcami. Jedyni na roku sciagali na egzaminach i nie bylo to dla nich nich zlego.
~Bożysław
W Polsce też na ściąganie patrzy się przez palce, także nikogo tym nie zgorszysz.
~Misza odpowiada ~Bożysław
Dlatego w Polsce jest jak jest.
~Sensei
Wczoraj przewidziałem ten artykuł, wklejki z ZeroHedge. Nic oryginalnego. Mogę zostać głównym analitykiem bankiera, od kiedy zaczynam?
~DBtoZłodzieje
Co to za nowomowa?

Manipulacje? Zwykłe oszustwo.

Zrekompensuje? Odda co ukradł.
~autor
Wszystko jest manipulowane przez grupę banków i tak naprawdę to one rządzą na świecie. Libory, surowce, waluty wszystko jest ustawiane a notowania tak dograne by było to możliwe. Ale zaraz pojawią się tu trolle bankowe z żeńskimi nickami piszące w męskiej osobie jakie to banki są poszkodowane. I na koniec, rekompensata powinna być Wszystko jest manipulowane przez grupę banków i tak naprawdę to one rządzą na świecie. Libory, surowce, waluty wszystko jest ustawiane a notowania tak dograne by było to możliwe. Ale zaraz pojawią się tu trolle bankowe z żeńskimi nickami piszące w męskiej osobie jakie to banki są poszkodowane. I na koniec, rekompensata powinna być dla wszystkich a nie dla kilku wybranych poszkodowanych.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki