REKLAMA

Srebrny przekręt wyszedł na jaw

2010-11-10 11:11
publikacja
2010-11-10 11:11

Według niektórych metale szlachetne to jedyna „twarda waluta”. W 2010 r. na palcach jednej ręki można policzyć  bardziej rentowne inwestycje niż  srebro. Wzrost ceny srebra w dużej mierze wynika z ewakuacji dużych graczy, którzy przez długi czas sztucznie zaniżali ceny.

W środę 3 listopada 2010 r. do sądu w Nowym Jorku wpłynął pozew oskarżający banki JP Morgan Chase oraz HSBC o manipulowanie cenami srebra. Oskarżycielem jest kancelaria prawnicza Hagens Berman Sobol Shapiro reprezentująca indywidualnego inwestora z Seatlle. Dzień wcześniej podobny wniosek zarzucający tym bankom zaniżanie wartości srebra za pośrednictwem instrumentów pochodnych, także w imieniu inwestora indywidualnego, tym razem z Florydy, złożyli prawnicy z firmy Kaplan Fox & Kilsheimer. Wkrótce o sprawie powinno zrobić się głośno i można spodziewać się lawiny oskarżeń od osób, które poniosły straty na inwestycjach w srebro, ponieważ pod koniec października 2010 r. sprawą zajęła się Komisja Giełd Towarowych (CFTC, czyli Commodity Futures Trading Commission) stwierdzając, że ceny tego metalu szlachetnego podlegały nienaturalnej kontroli ze strony dużych instytucji finansowych prawdopodobnie działających w zmowie.

Duzi manipulatorzy

Rynek srebra jest stosunkowo płytkim rynkiem. W porównaniu z innymi surowcami i towarami notowanymi na giełdzie COMEX, liczba kontraktów terminowych i opcji na srebro zmieniających każdego dnia właścicieli była na tyle mała, że umożliwiła międzynarodowym bankom zaniżanie cen. Według inwestorów oskarżających o zmowę JP Morgan Chase i HSBC odbywało się poprzez skoordynowane zalewanie rynku zleceniami sprzedaży w krótkim czasie. Przykładowo w sierpniu 2008 r. oba banki kontrolowały łącznie 85 proc. wszystkich krótkich pozycji w kontraktach na srebro otwartych przez inwestorów instytucjonalnych (dzięki tym instrumentom można zarabiać na spadkach cenach), co stanowiło jedną czwartą całego rynku (zsumowanych pozycji inwestorów indywidualnych, instytucjonalnych i firm zabezpieczających się przed ryzykiem cenowym w celach handlowych).

W marcu 2008 r. JP Morgan Chase wchłonął za symboliczną cenę upadły bank inwestycyjny Bear Stearns, który wówczas posiadał w swoim portfelu wielką krótką pozycję na rynku srebra. Według niektórych analityków była ona tak pokaźna, że Fed udzielił gwarancji i poręczeń przejmującemu bankowi, w dużej mierze po to, by uniknąć tzw. short squeeze, czyli wymuszonego zamykania pozycji na rynku srebra. Gdyby instytucja posiadająca pokaźną część wszystkich krótkich pozycji została zmuszona do odkupienia kontraktów na srebro, na co oczywiście nie miała wówczas pieniędzy w związku ze stratami poniesionymi na instrumentach związanych z rynkiem nieruchomości, ceny srebra wystrzeliłyby w górę, a jeśli przypomnimy sobie, jak nerwowa sytuacja panowała wówczas na rynkach, panika prawdopodobnie przeniosłaby się rynek akcji i rynek walutowy. Po przejęciu Bear Stearns, które sfinalizowano dopiero w czerwcu 2008 r., bank JP Morgan Chase, wbrew pozorom, nie przystąpił do zmniejszania stawki w zakładzie o spadek cen srebra, lecz kontynuował akumulowanie krótkich pozycji w opcjach i kontraktach terminowych na ten metal.

Oskarżyciele twierdzą,  że w okresie objętym śledztwem w sprawie manipulacji cenami srebra (od czerwca 2008 r. do marca 2010 r.), HSBC i JP Morgan Chase, posiadały powyżej 90 proc. wszystkich instrumentów pochodnych na metale szlachetne z wyłączeniem złota, a w pewnych momentach ich zaangażowanie sięgało 96 proc. Organ nadzorujący rynki towarowe w USA (CFTC) zaczął przyglądać się bliżej sprawie jesienią 2008 r., kiedy inwestorzy indywidualni składali pierwsze doniesienia o nieproporcjonalnie wielkich zleceniach sprzedaży pojawiających się na rynku z podejrzaną częstotliwością podczas rolowania wygasających serii opcji i kontraktów (odbywających się na giełdzie COMEX co miesiąc) oraz w czasie publikacji danych o bezrobociu w USA (w pierwszym tygodniu każdego miesiąca).

Pomocny informator

Informatorem Komisji jest m.in. były trader Goldman Sachs z 40 letnim doświadczeniem w obrocie instrumentami pochodnymi na rynku metali szlachetnych, który otrzymywał sygnały o planowanych skokach cen srebra od znajomych z JP Morgan systematycznie przechwalających się w prywatnych rozmowach olbrzymi zyskami. Schemat za każdym razem był podobny. Na płytkim rynku, gdzie pojedyncze transakcje opiewały na kilka do kilkanstu kontraktów, potężny bank wystawiał zlecenie sprzedaży np. na 1500 kontraktów (faktyczny przypadek z 26 stycznia 2010 r. opisany we wspomnianym wyżej pozwie złożonym przez prawników Kaplan Fox & Kilsheimer) . W efekcie cena srebra gwałtownie spadała przebijając oczywiste poziomy wsparcia, poniżej których inwestorzy indywidualni ustawiali wcześniej zlecenia obronne (stop loss). W mgnieniu oka posiadacze długich pozycji tracili na pojedynczym kontrakcie tysiące dolarów (w przypadku z 26.01.2010 r. było to 2500 USD), a druga strona tyle samo zarabiała. Chyba oczywiste jest, że beneficjentem takich operacji byli gracze z ponad 90 proc. ekspozycją na spadki cen metali szlachetnych.

Przełomowym momentem w sprawie był email wysłany przez informatora do Komisji Giełd Towarowych 3 lutego 2010 r. Tym razem nie informował on przeszłych wydarzeniach, ale zapowiadał skoordynowane uderzenie, które miało nastąpić 5 lutego, kiedy o godz. 8.30 Departament Pracy miał opublikować najnowsze dane o stopie bezrobocia w USA. Informator opisał dokładnie dwa scenariusze:

  • złe dane z rynku pracy - ceny złota i srebra powinny szybko wzrosnąć w reakcji na słabnącego dolara i niepokoje inwestorów o kondycję amerykańskiej gospodarki. Duzi gracze poczekają kilka minut na wzrost ceny srebra i wykorzystają wyższe poziomy do otwarcia tak wielkiej ilości krótkich pozycji, jaka będzie potrzebna do powstrzymania kupujących. Drobni inwestorzy, których stop loss’y prawdopodobnie zostały nagromadzone wokół okrągłego poziomu 15 USD za uncję, zostaną lawinowo “wyrzuceni z rynku”, po czym bank zamknie z zyskiem krótkie pozycje otwarte po wyższych cenach.
  • dobre dane z rynku pracy - metale szlachetne powinny tanieć. Manipulatorzy nie będą czekać na wzrost cen i od razu przystąpią do otwierania dużych pozycji na spadek cen. W tym przypadku nie będzie konieczności likwidowania przeciwnych zleceń drobnych inwestorów i kluczowe poziomy wsparcia zostaną naruszone pod naturalną presją rynku.

Wykres ceny srebra 5 lutego 2010 r.

Źródło: opracowanie własne

Na załączonym wykresie widać, jak faktycznie zachowała się cena srebra tuż po publikacji danych z rynku pracy. Kluczowy poziom wsparcia zgodnie z zapowiedzią informatora został przebity, krótko po tym, jak duże zlecenia sprzedaży powstrzymały kupujących srebro, podczas gdy ceny złota w tym samym czasie szły w górę.

W marcu 2010 r. trader, który informował nadzorcę o manipulacji cenami srebra, najwidoczniej poczuł, że śledztwo nie postępuje w zadowalającym tempie i upublicznił w internecie treść korespondencji z Komisją Giełd Towarowych. Duzi gracze zaniepokojeni ujawnieniem przekrętu przystąpili do masowej likwidacji krótkich pozycji. Z raportów CFTC wynika, że banki komercyjne od marca do października 2010 r. do zmniejszyły posiadane krótkie pozycje netto w kontraktach na srebro o ponad 30 proc. Pod koniec października sprawę nagłośnił dziennik The Wall Street Journal, który powołując się na źródła zbliżone do organów prowadzących dochodzenie, zwrócił uwagę, iż czterech największych graczy, a wśród nich JP Morgan Chase i HSBC, posiadało 19 października zaledwie 24,3 proc. wszystkich krótkich pozycji netto na rynku srebra.

Po tym, jak w 2010 r. w wielu programach telewizji kablowej pojawiły się agresywne reklamy zachwalające inwestycję w złoto, srebro i inne „twarde waluty” odporne na manipulację instytucji finansowych, amerykańska Izba Reprezentantów zajęła się przejrzystością na rynku. Dealerzy i pośrednicy sprzedający monety i sztabki po wejściu w życie nowej ustawy będą musieli ujawniać dokładną cenę, wartość stopu, cenę detaliczną i kilka innych informacji, których do tej pory brakowało. Jesienią 2010 r. media informowały, że podobne reklamy, kierowane są na największy na świecie rynek detaliczny – produkty inwestycyjne lokujące kapitał w metale szlachetne reklamowane są właśnie w państwowym kanale chińskiej telewizji CCTV.

W momencie publikacji tego artykułu (8 listopada 2010 r.) uncja srebra kosztowała 26,7 USD, czyli o 57,4 proc. więcej niż na początku 2010 r. W tym czasie spośród głównych surowców silniej podrożały tylko bawełna (o 91 proc.) oraz innym metal szlachetny - pallad (o 69 proc.). Stosunek ceny złota do srebra, który odzwierciedla preferencje inwestorów wyłącznie między tymi dwoma metalami, z pominięciem wpływu kursu dolara, spadł od 31 grudnia 2009 r. z 65 (1094 USD/ 16,8 USD = 65) do 52 w dniu 8 listopada 2010 r (1391 USD/ 26,7 USD = 52). Mówiąc inaczej, pod koniec ubiegłego roku jednak uncja złota była warta tyle, co 65 uncji srebra, a jesienią br. jedną uncję złota można było wymienić już tylko na 52 uncji srebra.

Liczne anomalie ujawnione na rynku srebra potwierdzają, że dużym optymistą jest każdy, kto sądzi, iż banki, które wywołały kryzys podejmując większe niż powinny ryzyko za pieniądze klientów zgromadzone na depozytach, pośredniczą obecnie przy inwestowaniu w metale szlachetne bez sięgania po nieuczciwe praktyki.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

Komentuje Analityk Bankier.pl, Krzysztof Kolany:

O manipulowaniu rynkiem srebra przez dwa lub trzy banki pisano już od dawna. Przełomem w sprawie była opublikowana w internecie relacja tradera o nazwisku Andrew Maguire. To, co przez lata było domeną internetowych blogów, plotek i teorii spiskowych, zostało bezsprzecznie udowodnione. Lecz brak reakcji amerykańskiego nadzoru giełdowego (CFTC) tylko potwierdzał spekulacje o spisku bankierów.

Jednakże w momencie, gdy sprawa trafiła do federalnego sądu w Nowym Jorku, bezkarność banksterów może się skończyć. Zachowanie podejrzanych podszyte jest teraz strachem: ostatni rajd cen srebra dziwnym trafem nie jest już „shortowany” przez banki, jak to zwykło zdarzać się w przeszłości. Oprócz wymierzenia elementarnej sprawiedliwości skutkiem ujawnienia tej afery powinno być uwolnienie cen srebra. A to zapewne będzie oznaczało ceny wyższe niż obecnie. Znacznie wyższe.Źródło:

Do pobrania

załącznikpngzałącznikpngzałącznikpng
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~wiktor
A wlasnie w trybie ustawy. To sie nazywa London Fix, 5 banknow kontaktuje sie teelefonicznie 2x dziennie ustalajac cene.To juz trwa 180lat.
~mmm
cena srebra nie jest ustalana w trybie ustawy, więc nie wymaga uwolnienia...
~ted
to juz starsi bracia w wierze wystepuja przeciw sobie???? koniec swiata bliski ,smieszne to jak jeden pan zyd jest sprytniejszy od,drugiego pana zyda ,ale zeby od rzau do sadu no nie panowie gdzie takt i honor?????????????????????????
~xxxx
nawet jak masz gotowke i zloto to w tym uczestniczysz, nie ma ucieczki
~Buka
Uczestniczysz w tym i tak, masz rację. Nawet jak nie masz NAJMNIEJSZEJ styczności z giełdą to WŁAŚNIE ONI decydują ile zarabiasz, ile jest warta waluta, w której otrzymujesz wypłatę, ile płacisz za chleb (wheat futures), paliwo (crude oil futures) etc etc. Sięgają do naszej kieszeni co chwila !
~Buka
Tak, tak - akcje a szczególnie futures, manipulacja aż strach! A my w tym wszystkim uczestniczymy na własne żądanie licząc naiwnie, że uda nam się przewidzieć 'grubasów' i podpiąć pod ich ruchy. MA-NI-PU-LA-CJA !!!

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki