REKLAMA
WEBINAR

Demonstracja "Obudź się Polsko" dobiegła końca

2012-09-29 18:55
publikacja
2012-09-29 18:55
Związkowcy z Solidarności, słuchacze Radia Maryja, obrońcy życia, sympatycy ugrupowań patriotycznych wzięli udział w Warszawie w marszu pod hasłem "Obudź się Polsko". Uczestnicy marszu spotkali się na Placu Trzech Krzyży. Po mszy pochód przeniósł się pod Zamek Królewski.

demonstracja
Źródło: Bankier.pl

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Trzech Krzyży ksiądz Walenty Królak mówił, że dzisiejsza Eucharystia nawiązuje do tradycji Mszy za Ojczyznę, które celebrował błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ksiądz Królak przypomniał, że demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego, dlatego należy upominać się o wartości w życiu publicznym.

Po zakończeniu mszy świętej głos zabrał ojciec Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja poświęcił dużo miejsca krytyce sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce. Wytknął między innymi rządzącym prześladowanie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Na Placu Zamkowym przemawiał między innymi Jarosław Kaczyński. Apelował o równość wobec prawa, demokrację i o wolność mediów.

Prezes PiS mówił zgromadzonym, że odmowa prawa do cyfrowego nadawania naziemnego dla telewizji Trwam uderza nie tylko w jedną grupę, ale jest odmową do budowania w Polsce pluralizmu mediów. Bez prawa do wolnych mediów, Polacy każdego dnia mogą być oszukiwani i manipulowani, skłaniani do postaw, które są "w interesie manipulatorów, ale nie są w naszym interesie"- stwierdził Kaczyński.

Jarosław Kaczyński mówił, że brak kontroli mediów to więcej władzy dla tych, którzy "nie uznają równości praw": "Dziś w naszej ojczyźnie jedni mają prawa, a inni mają obowiązki" - powiedział.

»"Obudź się Polsko" - w Warszawie odbyła się wielka demonstracja

Prezes PiS mówił też o rosnącym bezrobociu, a także wykorzystywaniu polskich pracowników przez zagraniczne firmy. Przypomniał, że miliony ludzi nie ma pracy, wielu nie ma umów o pracę.

Przemawiający po szefie PiS przewodniczący NSZZ Solidarność wezwał do walki o niezrealizowane postulaty ludzi pracy z lat osiemdziesiątych, do walki o demokratyczną i sprawiedliwą Polskę.

Piotr Duda apelował, by wymóc zmiany, bo obecny rząd nie chce rozmawiać z ludźmi, a człowiek pracy pozostaje biedakiem, którego prawa nie są respektowane. Podkreślał, że Solidarność dziś reprezentuje tych, którzy nie mogą sami protestować.

Piotr Duda stwierdził, że to rząd wypchnął ludzi na ulice, bo nigdzie indziej nie mogą dobić się swoich praw. Przypomniał, że ich masowy sprzeciw - tak jak w przypadku przedłużenia wieku emerytalnego do 67 lat - nic dla rządu nie znaczy. Ujął się też za młodym pokoleniem, wskazując na umowy śmieciowe, jako szkodliwe dla nich. Podkreślił, że jest wiele osób, które w wieku 30 lat nie mają okresów składkowych, dla innych praca tymczasowa to praca stała.

W manifestacji wzięli udział związkowcy z "Solidarności", słuchacze Radia Maryja i widzowie Telewizji Trwam, obrońcy życia i sympatycy ugrupowań patriotycznych.

»Pawlak: koalicja i opozycja muszą współpracować

Marsz "Obudź się Polsko" przebiegł pokojowo, bez poważniejszych incydentów - informuje warszawska policja. Mariusz Mrozek, rzecznik komendy stołecznej, powiedział IAR, że jedyne niedogodności były związane z utrudnieniami komunikacyjnymi. Najmocniej utrudnienia dotknęły Śródmieście Warszawy.

Policja nie podaje, jakie są szacunki dotyczące liczby uczestników marszu. Organizatorzy manifestacji zapowiadali, że weźmie w niej udział około 100 tysięcy osób.

IAR/zbiorcza/łp/K.P.
Źródło:IAR
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~gazda
Olewam poniższe komentarze i pytanie o co Wam chodzi? Strajkuje pół Europy Hiszpania, Włochy, Grecja., nawet Niemcy i dlatego u nich będzie zawsze lepiei. U nas są Polacy mądrale, co wolą żeby naród gnił w nieświadomości.
~Wertyu
Ale bełkot na tej demonstracji. Socjalizm chcą pokonać jeszcze większym socjalizmem. Ja podziękuje, wole stąd uciec.
~Maly Gosc Niedzielny
Ruch Podtarcia Palikota skupil sie na czynnosciach prostatutowych
~ladnie ladnie

Mozna teraz walnac demonstrscyje typu Do Roboty Polsko
~autor
pamiętajmy jednak że Kaczor jak miał swoją szansę to kompletnie NIC nie zrobil a wykrzykiwał jeszcze więcej niż dziś. więc zastanówcie się 10 razy zanim podejmiecie wybór. ja polecam zbojkotować wybory, z uwagi na to, że nie ma obecnie ŻADNEJ wartościowej propozycji rządu.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki