REKLAMA

Dawny Getback wraca do gry. -80% na otwarciu

Krzysztof Kolany2023-10-02 11:52główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-10-02 11:52

W poniedziałek, po przeszło 5 latach wznowiono handel akcjami dawnego Getbacku. Dla akcjonariuszy upadłego windykatora oznacza to m.in. możliwość zrealizowania strat i wykazania ich w tegorocznym zeznaniu podatkowym.

Dawny Getback wraca do gry. -80% na otwarciu
Dawny Getback wraca do gry. -80% na otwarciu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Na ten dzień grono akcjonariuszy dawnego Getbacku czekało ponad pięć lat. 16 kwietnia 2018 roku giełda zawiesiła notowania akcji windykatora. Było to pokłosie jednej z najgłośniejszych afer na polskim rynku kapitałowym. Okazało się, że zarząd Getbacku fałszował księgi, ukrywał straty i doprowadził firmę do spektakularnej plajty przypominającej giga-skandal amerykańskiego Enronu sprzed 20 lat.

Dziś GPW „odwiesiła” notowania spółki Capitea SA – tak teraz nazywa się dawny Getback. W poniedziałek przed południem akcje Capitea SA były notowane po 79 groszy. To o blisko 80% poniżej kursu odniesienia, którym w tym przypadku było 3,75 zł z kwietnia 2018 roku.

Walory Capitei znajdują się w systemie notowań jednolitych (tj. ceny ustalane są na dwóch fixingach w trakcie sesji).

„Odwieszenie” notowań windykacyjnej spółki było możliwe dzięki publikacji zaległych sprawozdań finansowych. W piątek Capitea pokazała wyniki za trzy kwartały roku 2020, trzy kwartały 2021 oraz raport za pierwsze półrocze 2023 r. Publikacja sprawozdania finansowego za zakończony właśnie III kwartał 2023 r. przewidziana jest na 29 listopada.

Na koniec czerwca 2023 roku Capitea raportowała 447,7 mln zł aktywów przy 52,1 mln zł kapitałów własnych. W pierwszym półroczu spółka odnotowała 10,7 mln zł zysku netto przy 48,5 mln zł przychodów. Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2022 wykazano 8,7 mln zł przychodów oraz 37,9 mln zł zysku netto.

Wierzyciele dawnego Getbacku spłacani się w ramach układu zatwierdzonego przez sąd w czerwcu 2019 roku. Według układu niezabezpieczeni wierzyciele spółki zostaną spłaceni na poziomie 25 proc. w ciągu 8 lat. Łącznie od 2019 roku do końca marca Capitea wypłaciła wierzycielom 600 mln zł.

Teraz afera Getbacku dogorywa w salach sądowych. Dopiero w grudniu ubiegłego roku ruszył proces byłych pracowników Idea Banku oskarżonych o oszustwo przy dystrybucji obligacji Getbacku. Nadal nie ma też wyroku w sprawie zarządu Getbacku. Proces ruszył w lutym 2022 roku. Oprócz b. prezesa GetBack Konrada Kąkolewskiego, akt oskarżenia objął byłe kierownictwo Idea Banku, w tym b. prezesów Jarosława A. i Tobiasza B. oraz b. członków zarządu Dariusza M. i Małgorzatę Sz. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld

Były prezes spółki Konrad Kąkolewski w maju 2022 roku opuścił areszt. Od wybuchu afery minęło ponad 5 lat, a polski wymiar „sprawiedliwości” nadal nie skazał winnych tego przekrętu.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jaksa5
Czy ta firma może wrócić do normalnej działalności ? Czy jest skazana na upadłość ?
unified_observer
Nie upadnie dopóki odpowiedni ludzie nie odzyskają swoich inwestycji. Nie pozwolą im upaść do tego czasu. A po tym? Parafrazując klasyka: "potem ... już paliwo może być nawet po 7 złotych", nikogo to nie będzie obchodzić.
jaksa5
Ja tam dokupiłem trochę. Zobaczymy co dalej. Może się dźwignie?
bangladesznadwisla
Oszuści mają dobrze w Polsce. Już wyszli z pudła i się śmieją
naviprofit
Przepraszam, bo nie rozumiem.. to kto to teraz kupuje PO OTWARCIU??
tomitomi
Abris - stary właściciel ,któremu poLSKA wypłaciła odszkodowanie !
knf
Kurs akcji spada -80% po oddłużeniu spółki o 75% oraz 100% odsetek :)
w takim razie cena na IPO była oszustwem.
gcisoallse
"Okazało się, że zarząd Getbacku fałszował księgi, ukrywał straty i doprowadził firmę do spektakularnej plajty..." są 2 wersje - jedna Abrisu (jak wyżej) i druga zarządu (zarząd twierdzi, że nie fałszował lecz to Abris doprowadził do upadku i ukradł pieniądze pod pretekstem restrukturyzacji). Nie wiemy, która wersja jest "Okazało się, że zarząd Getbacku fałszował księgi, ukrywał straty i doprowadził firmę do spektakularnej plajty..." są 2 wersje - jedna Abrisu (jak wyżej) i druga zarządu (zarząd twierdzi, że nie fałszował lecz to Abris doprowadził do upadku i ukradł pieniądze pod pretekstem restrukturyzacji). Nie wiemy, która wersja jest prawdziwa ale artykuł zakłada, że wiemy. To chyba przedwczesne bo sprawa się toczy...

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki