REKLAMA

AFERA GETBACKRuszył proces 10 byłych pracowników Idea Banku

2022-12-21 13:51
publikacja
2022-12-21 13:51

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w środę proces 10 byłych pracowników Idea Banku, przez których według śledczych badających tzw. aferę GetBack 165 klientów banku straciło niemal 30,5 mln zł.

Ruszył proces 10 byłych pracowników Idea Banku
Ruszył proces 10 byłych pracowników Idea Banku
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Prok. Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie na początku rozprawy oskarżył 10 byłych pracowników Idea Bank S.A. o oszustwo, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenie doradztwa inwestycyjnego, ofertowanie i sprzedaż obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienie tajemnicy bankowej.

Jak wskazał prokurator, oskarżeni działali od września 2016 r. do marca 2018 r. w Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku, Radomiu i w innych miejscach w kraju.

Na rozprawie stawiło się sześcioro oskarżonych: 32-letni Piotr J., 36-letni Tomasz J., 35-letni Bartłomiej B., 36-letni Bartosz H., 32-letni Artur W., 33-letnia Kaja K. Nie stawili się 32-letni Mateusz D., 34-letni Robert K., 52-letnia Beata M.-K. i 29-letnia Anna W., których reprezentowali pełnomocnicy.

Na pytanie sędziego Andrzeja Wacha obecni na sali oskarżeni nie przyznali się zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

W rozprawie uczestniczyło także kilkudziesięciu pokrzywdzonych i reprezentujących ich prawników.

Termin kolejnej rozprawy sąd wyznaczył na 4 stycznia 2023 r.

Prok. Ścibisz powiedział PAP po rozprawie, że w sprawie pokrzywdzone są 194 osoby, z czego 165 zostało doprowadzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę blisko 30,5 mln zł.

Wyjaśnił, że 165 pokrzywdzonych było przeświadczonych, że pieniądze które zainwestowali w obligacje są bezpieczne. "Nie mieli wiedzy, że w przypadku bankructwa GetBack mogą nie otrzymać całości ani żadnych środków z powrotem" - dodał.

Jak podał, w sprawie zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym 111 tomów akt głównych, po jednym tomie akt na każdego pokrzywdzonego, a sam akt oskarżenia liczy 409 stron. "Jest to tylko fragment całej sprawy związanej z aferą GetBack. Takich spraw w całej Polsce jest około dziesięciu" – powiedział.

Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Prokuratura Regionalna w Warszawie w śledztwie dotyczącym afery GetBack skierowała już do sądów pięć aktów oskarżenia.

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki. (PAP)

autor: Piotr Nowak

pin/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
I pomyśleć ,ze to Czarnecki miał być bohaterem uderzającym w PIS przy pomocy "tzw, afery KNF" Czas płynie i zamiata cwaniaków. Przyjdzie czas na innych.
marok
Getin to bank Czarneckiego, a wiadomo ,że Czarnecki jest związany ze środowiskiem POstkomunistów, którzy dzisiaj są na oPOzycji jak np Giertych.
efg
Taak, lepiej zapytaj swojego prezesa gdzie jest kasa z FOZZ i ArtB......
pimpek01
Przecież to są sami pomazańcy Premiera MM działający w imieniu prawych i sprawiedliwych z wiejska.pl
infinityhost
Dla poszkodowanych to jest okazja żeby udowodnić że są zaradnymi ludźmi i że to nie przypadek, że weszli w posiadanie takich kwot.
infinityhost
Ale co to znaczy, "że pieniądze które zainwestowali w obligacje są bezpieczne." ? Że mają zabezpieczenie w czymś innym? Upadek państwa, upadek języka polskiego.
zgadujzgadula
Zel na wlosach oskarzonych byl?

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki