Miażdżący dla giełdy raport NIK o Getbacku

Zdaniem kontrolerów NIK przyznanie wyróżnienia spółce GetBack naruszyło reputację Giełdy Papierów Wartościowych. Szczególnie że były sygnały o nieprawidłowościach - napisano w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Ponad półtora roku trwa śledztwo w sprawie największej afery finansowej w Polsce z udziałem wrocławskiej spółki windykacyjnej GetBack. Zarzuty w tej sprawie ma już 56 osób, zajęto im majątek wart setki milionów złotych. Nie tylko prokuratorzy sprawdzają, kto ponosi odpowiedzialność za to, że kilkadziesiąt tysięcy obligatariuszy i akcjonariuszy poniosło straty na trefnej inwestycji" - napisano w gazecie.

Dodano, że "instytucje państwowe, które powinny chronić konsumentów, pod lupę wzięła Najwyższa Izba Kontroli". "DGP" udało się dotrzeć do wyników kontroli przeprowadzonej na GPW. "Gros zastrzeżeń dotyczy czasu między listopadem 2015 r. a sierpniem 2017 r. (kontrola obejmowała okres od stycznia 2012 r. do grudnia 2018 r.)" - podano.

Jak czytamy w "DGP", "zarzut, jaki sformułowali kontrolerzy, dotyczy m.in. +braku faktycznego nadzoru nad procesem przygotowania dla zarządu giełdy opinii w sprawie dopuszczenia obligacji publicznych i akcji GetBack do obrotu giełdowego na rynku podstawowym+". "Zdaniem NIK miało to doprowadzić do sytuacji, w której – na podstawie regulaminu GPW – ocena tego, czy papiery spółki mogą stać się przedmiotem handlu na rynku, została dokonana w oparciu o +częściowo błędne lub nieaktualne dane+" - napisano.

Kontrolerzy NIK zwrócili też uwagę na nagrodę, jaką GPW przyznała wrocławskiemu windykatorowi. GetBack został w lutym ubiegłego roku wyróżniony w kategorii "Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW".

"Kandydaci do nagród zostali wytypowani w styczniu 2018 r. w oparciu o dane za rok 2017. Nagroda przyznana GetBackowi opierała się na mierzalnych kryteriach, wyliczonych na podstawie danych za 2017 r." – powiedział gazecie rzecznik giełdy.

W gazecie napisano, że "kontrolerzy NIK zwracają uwagę na fakt, że kierownictwo giełdy przed przyznaniem nagrody dostało sygnały o +bardzo istotnych nieprawidłowościach w działaniu GetBack+". "Półtora miesiąca po wyróżnieniu obrót akcjami wrocławskiego windykatora został zawieszony, wybuchła afera, a spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie postępowania upadłościowego" - podkreślono. (PAP)

ksi/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 silvio_gesell

Czekam na miażdżący raport NIK o mediach.

! Odpowiedz
1 30 knf

Abris (DNLD Holdings) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 740 mln zł i na to jest paragraf.

Mieli pełną świadomość, że dane finansowe za rok 2016 nie są prawdziwe, tak samo jak wiedział o tym Deloitte. KNF dopytywał Deloitte czy ten jest pewien tego pod czym się podpisał. Stosowanie kreatywnej księgowości i operacje kupna-sprzedaży tych samych portfeli wierzytelności zostało obnażone przez KNF już po fakcie.

WEZWANIE I PRZYMUSOWY SKUP AKCJI, DNLD Holdings musi oddać owoc przestępstwa!

Skoro KNF potrafił zmusić Abris do sprzedaży akcji FM Banku to MOŻE TAKŻE ZMUSIĆ ABRIS DO SKUPIENIA AKCJI I WYCOFANIE SPÓŁKI Z GIEŁDY.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 19 kolumb1234

Dziewczynki na godziny murem za Marianem

! Odpowiedz
2 98 dziki_losos

Nagroda za "optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW":
w sumie to się należy - kasa została zassana w sposób optymalny.

! Odpowiedz
16 169 psokal

Krótka sonda.
Czy nadzorem finansowym powinni kierować:
-niezależni fachowcy (łapka w górę)
-osoby wyznaczane przez polityków, na zmianę z PO, PiS i SLD (łapka w dół)

! Odpowiedz
18 131 anna_domagalczyk

Trolle zaprzeczają związkom GetBack z kontrolowaną przez swoich polityków giełdą i raportom obsadzonego przez swojaków NIK. Na tym portalu, gdzie wchodzi raczej inne towarzystwo niż przyjaciele Radia Maryja i słuchacze TVP Info. Duża determinacja.

! Odpowiedz
8 53 eagleeye

@grzegorzkubik z reguły z Twoimi wpisami się zgadzam ale nie tym razem. Cóż trochę tu winy leży po stronie KNF i GPW nad którymi kontrolę sprawuje Rząd RP

! Odpowiedz
10 48 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
180 33 grzegorzkubik

Getback to prywatna firma. Narobiła przekrętów to teraz ma. Nie wiem po co ją łączyć z polityką? No tak opozycja szuka haka na PIS ale nie znalazła niczego.

! Odpowiedz
15 55 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.