REKLAMA

Miażdżący dla giełdy raport NIK o Getbacku

2019-12-11 07:01
publikacja
2019-12-11 07:01

Zdaniem kontrolerów NIK przyznanie wyróżnienia spółce GetBack naruszyło reputację Giełdy Papierów Wartościowych. Szczególnie że były sygnały o nieprawidłowościach - napisano w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Ponad półtora roku trwa śledztwo w sprawie największej afery finansowej w Polsce z udziałem wrocławskiej spółki windykacyjnej GetBack. Zarzuty w tej sprawie ma już 56 osób, zajęto im majątek wart setki milionów złotych. Nie tylko prokuratorzy sprawdzają, kto ponosi odpowiedzialność za to, że kilkadziesiąt tysięcy obligatariuszy i akcjonariuszy poniosło straty na trefnej inwestycji" - napisano w gazecie.

Dodano, że "instytucje państwowe, które powinny chronić konsumentów, pod lupę wzięła Najwyższa Izba Kontroli". "DGP" udało się dotrzeć do wyników kontroli przeprowadzonej na GPW. "Gros zastrzeżeń dotyczy czasu między listopadem 2015 r. a sierpniem 2017 r. (kontrola obejmowała okres od stycznia 2012 r. do grudnia 2018 r.)" - podano.

Jak czytamy w "DGP", "zarzut, jaki sformułowali kontrolerzy, dotyczy m.in. +braku faktycznego nadzoru nad procesem przygotowania dla zarządu giełdy opinii w sprawie dopuszczenia obligacji publicznych i akcji GetBack do obrotu giełdowego na rynku podstawowym+". "Zdaniem NIK miało to doprowadzić do sytuacji, w której – na podstawie regulaminu GPW – ocena tego, czy papiery spółki mogą stać się przedmiotem handlu na rynku, została dokonana w oparciu o +częściowo błędne lub nieaktualne dane+" - napisano.

Kontrolerzy NIK zwrócili też uwagę na nagrodę, jaką GPW przyznała wrocławskiemu windykatorowi. GetBack został w lutym ubiegłego roku wyróżniony w kategorii "Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW".

"Kandydaci do nagród zostali wytypowani w styczniu 2018 r. w oparciu o dane za rok 2017. Nagroda przyznana GetBackowi opierała się na mierzalnych kryteriach, wyliczonych na podstawie danych za 2017 r." – powiedział gazecie rzecznik giełdy.

W gazecie napisano, że "kontrolerzy NIK zwracają uwagę na fakt, że kierownictwo giełdy przed przyznaniem nagrody dostało sygnały o +bardzo istotnych nieprawidłowościach w działaniu GetBack+". "Półtora miesiąca po wyróżnieniu obrót akcjami wrocławskiego windykatora został zawieszony, wybuchła afera, a spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie postępowania upadłościowego" - podkreślono. (PAP)

ksi/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Czekam na miażdżący raport NIK o mediach.
knf
Abris (DNLD Holdings) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 740 mln zł i na to jest paragraf.

Mieli pełną świadomość, że dane finansowe za rok 2016 nie są prawdziwe, tak samo jak wiedział o tym Deloitte. KNF dopytywał Deloitte czy ten jest pewien tego pod czym się podpisał. Stosowanie
Abris (DNLD Holdings) doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 740 mln zł i na to jest paragraf.

Mieli pełną świadomość, że dane finansowe za rok 2016 nie są prawdziwe, tak samo jak wiedział o tym Deloitte. KNF dopytywał Deloitte czy ten jest pewien tego pod czym się podpisał. Stosowanie kreatywnej księgowości i operacje kupna-sprzedaży tych samych portfeli wierzytelności zostało obnażone przez KNF już po fakcie.

WEZWANIE I PRZYMUSOWY SKUP AKCJI, DNLD Holdings musi oddać owoc przestępstwa!

Skoro KNF potrafił zmusić Abris do sprzedaży akcji FM Banku to MOŻE TAKŻE ZMUSIĆ ABRIS DO SKUPIENIA AKCJI I WYCOFANIE SPÓŁKI Z GIEŁDY.
kolumb1234
Dziewczynki na godziny murem za Marianem
dziki_losos
Nagroda za "optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW":
w sumie to się należy - kasa została zassana w sposób optymalny.
psokal
Krótka sonda.
Czy nadzorem finansowym powinni kierować:
-niezależni fachowcy (łapka w górę)
-osoby wyznaczane przez polityków, na zmianę z PO, PiS i SLD (łapka w dół)
anna_domagalczyk
Trolle zaprzeczają związkom GetBack z kontrolowaną przez swoich polityków giełdą i raportom obsadzonego przez swojaków NIK. Na tym portalu, gdzie wchodzi raczej inne towarzystwo niż przyjaciele Radia Maryja i słuchacze TVP Info. Duża determinacja.
eagleeye
@grzegorzkubik z reguły z Twoimi wpisami się zgadzam ale nie tym razem. Cóż trochę tu winy leży po stronie KNF i GPW nad którymi kontrolę sprawuje Rząd RP
grzegorzkubik
Getback to prywatna firma. Narobiła przekrętów to teraz ma. Nie wiem po co ją łączyć z polityką? No tak opozycja szuka haka na PIS ale nie znalazła niczego.

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki