Czy zadatek wpłacony na poczet kupowanego mieszkania przepadnie?

redaktor naczelna Bankier.pl

Największe komplikacje dotyczą osób, które zdecydowały się na dewelopera i zdążyły już zainwestować w kupowane mieszkanie swoje środki. Czy zadatek, który wpłacił klient na poczet kupowanego mieszkania, w razie ogłoszenia upadłości dewelopera przepada?

upadłość dewelopera
Źródło: Thinkstock

Zadatek w takiej sytuacji nie przepada, klient może mieć jednak problem z jego ewentualnym odzyskaniem. Zależy to od zabezpieczeń ustanowionych na rzecz klienta oraz przebiegu konkretnego postępowania upadłościowego.

Przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy nakładają na dewelopera obowiązek zapewnienia nabywcom jednego z określonych tą ustawą środków ochrony, przede wszystkim w formie gromadzenia pieniędzy wpłaconych przez nabywców na specjalnych rachunkach powierniczych, z których pieniądze te są wypłacane deweloperowi dopiero po sprzedaży mieszkania lub ukończeniu danego etapu inwestycji. W przypadku upadłości dewelopera, pieniądze te zostają wyodrębnione od pozostałego majątku upadłego dewelopera i w pierwszej kolejności przeznaczone są na zaspokojenie roszczeń nabywców.

Nie można jednak wykluczyć, że nie będzie możliwe odzyskanie przez nabywcę części lub nawet całości uiszczonego zadatku, ponieważ pieniądze zgromadzone na wspomnianych rachunkach powierniczych mogą okazać się niewystarczające.

Zupełnie inna będzie natomiast sytuacja klientów, którzy zawarli umowę z deweloperem przed wejściem w życie ustawy o ochronie praw nabywcy, czyli w czasie, gdy deweloperzy nie mieli obowiązku ustanawiać zabezpieczeń na rzecz klientów. Jeżeli nie zadbali oni o odpowiednie zabezpieczenie wpłaconych kwot, to najprawdopodobniej nie uda im się ich odzyskać.

Powrót do artykułu głównego: Co robić, gdy upada deweloper


Na pytania Bankier.pl odpowiada kancelaria prawna Schoenherr.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne