REKLAMA

Czy mimo upadłości dewelopera, klient otrzyma kupione mieszkanie?

Malwina Wrotniak2013-05-13 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-05-13 06:00

MW, Bankier.pl: Czy w sytuacji, w której klient rozpoczął już proces zakupu mieszkania, a deweloper ogłosił upadłość, lokal zostanie wydany czy sprzedaż zostanie zastopowana?

upadłość dewelopera

Źródło: Thinkstock

Odpowiedź na to pytanie zależy od okoliczności istniejących w konkretnym wypadku. Istotne są tutaj:

  • tryb, w jakim prowadzone jest postępowanie upadłościowe,

  • decyzje podejmowane w jego trakcie

  • oraz stan zaawansowania inwestycji.

Istnieje możliwość kontynuacji inwestycji po ogłoszeniu upadłości dewelopera – zależy to od uchwały zgromadzenia nabywców i wiąże się z koniecznością dokonania dopłat. Z praktycznego punktu widzenia możliwość kontynuacji inwestycji (a więc także i nabycia mieszkania) będzie diametralnie inna w przypadku upadłość likwidacyjnej dewelopera zmierzającej do zakończenia jego bytu prawnego, którego inwestycja jest na wstępnym etapie realizacji niż w przypadku upadłości układowej mającej na celu restrukturyzację zobowiązań i utrzymanie istnienia dewelopera, któremu do rozpoczęcia procesu sprzedaży mieszkań brakuje tylko spełnienia wymogów formalnych związanych z zakończeniem budowy.

Generalnie jednak, w razie ogłoszenia upadłości dewelopera, szanse nabycia przez klienta lokalu istotnie maleją.

Jeżeli jednak inwestycja będzie kontynuowana, to termin przeniesienia własności określony w umowie deweloperskiej zostanie zastąpiony terminem określonym w przepisach prawa upadłościowego, zgodnie z którymi syndyk powinien przenieść na nabywcę prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w terminie 30 dni od dnia zakończenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Powrót do artykułu głównego: Co robić, gdy upada deweloper

Na pytania Bankier.pl odpowiada kancelaria prawna Schoenherr.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kasia omasia
jak to dobrze ze kupiłam z rynku wtórnego na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 i takie problemy mnie ominęły

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki