Czechy wprowadzą podatek cyfrowy

Rząd Czech zatwierdził w poniedziałek 7-proc. podatek cyfrowy w budżecie na 2020 rok. Nowa danina ma objąć m.in. przychody z reklam dużych firm technologicznych działających na terytorium kraju, takich jak Google czy Facebook - podała agencja Reutera.

(fot. 13_Phunkod / Shutterstock)
Projekt musi jeszcze zyskać akceptację parlamentu.

Podatek dotyczyć będzie przychodów z reklam kierowanych, prowadzenia platform internetowych czy dochodów ze sprzedaży danych użytkowników. Płatnikami mają być głównie firmy zapewniające usługi obywatelom.

Cyfrowa danina obejmie firmy z rocznym przychodem globalnym ponad 750 mln euro i przekraczającym 100 mln koron (3,9 mln euro) obrotu w Czechach. Liczba użytkowników danej usługi musi też przekraczać pułap 200 tys. kont. Ministerstwo finansów wskazało, że zasady oparto na wcześniejszych wytycznych dla prawa na poziomie europejskim, które na razie nie doszło do skutku.

Czeskie ministerstwo oszacowało, że podatek - przy planowanym wprowadzeniu go od czerwca - może wnieść do budżetu ok. 2,1 mld koron w przyszłym roku. W każdym kolejnym roku ma być to już ponad 5 mld euro. Zapis ten ma być w opinii organu przejściowym mechanizmem, do czasu ustalenia wspólnego prawa na poziomie globalnym.

Reuter przypomniał, że Czechy to kolejny kraj wprowadzający podatek cyfrowy po tym jak UE nie udało się ustalić wspólnego stanowiska w tej sprawie. Francja zdecydowała o wprowadzeniu 3-proc. podatku latem tego roku, podobne kroki zapowiedziały Włochy, co spotkało się z krytyką administracji USA - kraju skąd pochodzi większość najpopularniejszych koncernów technologicznych.

kso/ malk/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 49 xxpp

To akurat nie jest głupie.
Kiedy domy mediowe pracowały w kraju, zatrudniały przynajmniej lokalsów. Teraz wszystko jest robione w aplikacji i 100% kasy wypływa do braci starszych w USA.

! Odpowiedz
93 82 talmud

Czechy to normalny kraj a nie jakis tam "strategiczny sojusznik" czy "tu spocznij" nonsens.....

! Odpowiedz
94 60 okazjonalny

Oczywiście wprowadzenie podatku to jeszcze nic pewnego, bo musi ten projekt zatwierdzić parlament czeski. Jednak już widać, że pisowskie płatne trolle są zaskoczone i jeszcze nie dostali wytycznych jak mają szczekać na forach. Więc na razie tylko minusują na czerwono wszystkie głosy krytyczne wobec pisowskich amerykańskich lachociagów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 35 silvio_gesell

Tego podatku nie da się ściągnąć, bo bardzo łatwo jest wykazać Googlowi czy Facebookowi, że nie miał żadnego przychodu z reklam w danym kraju - wystarczy, że zlikwiduje w tym kraju biuro.

! Odpowiedz
45 39 fakty

Powiedz to Czechom, Francuzom, Włochom, bo widocznie tego nie wiedzą. Jeśli prostytutka najpierw ściąga spodnie, później wyciąga wazelinę i krzyczy wal, to faktycznie, może mieć problem z egzekucją zapłaty za usługę, po fakcie. Tak bym zobrazował tą sytuację.

! Odpowiedz
9 21 silvio_gesell odpowiada fakty

Zobrazowałeś sytuację jak w „Fakty po faktach”. :)

! Odpowiedz
27 11 krokus12 odpowiada silvio_gesell

a pan dalej nie zrozumiał przekazu, coś słabo z logiką albo wytyczne ważniejsze od myślenia

! Odpowiedz
24 18 xxpp

To jest akurat bardzo prosty podatek. Opodatkujesz obroty i tyle.

! Odpowiedz
95 58 mith21

O! To Czechom się udało wprowadzić a PiS zbankrutował. Wiem, łatwiej się okrada niepełnosprawnych.

! Odpowiedz
45 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne