REKLAMA

Cyfrowy juan nie będzie konkurować z Alipay i WeChat

Michał Kisiel2020-10-27 11:22, akt.2020-10-27 13:44analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-27 11:22
aktualizacja
2020-10-27 13:44
fot. The_Molostock / Shutterstock

Cyfrowy pieniądz banku centralnego w Chinach będzie mógł trafić do mobilnych portfeli. Konsumenci będą mieli wybór, a PBOC dostarczy własną aplikację, wyjaśnił kierujący instytutem badawczym odpowiedzialnym za wdrożenie e-juana.

Projekt oficjalnej cyfrowej waluty w Chinach przedstawiano początkowo jako próbę ograniczenia roli podmiotów prywatnych w tamtejszym systemie płatniczym. Dwa największe mobilne portfele – Alipay i WeChat Pay – odpowiadają łącznie za 94 proc. rynku m-płatności w Chinach. E-juan mógłby stać się alternatywą wobec propozycji gigantów, ale musiałby zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem jednoczesnej budowy sieci akceptacji i bazy płatników.

Jak donosi „South China Morning Post”, wizja Ludowego Banku Chin jest jednak inna, nie zakłada rynkowego starcia. Mu Changchun, kierujący projektem chińskiego CBDC (Central Bank Digital Currency), potwierdził, że elektroniczny pieniądz banku centralnego będzie mógł trafić do m-portfeli różnych dostawców.

„[Alipay i WeChat Pay] nie należą do tego samego wymiaru, co e-juan. Są one portfelami, podczas gdy cyfrowy juan to pieniądz, który może być przechowywany w porfelu” – wyjaśnił. Ekspert wskazał także, że na niebezpieczeństwa związane z taką różnorodnością. Już obecnie, po pierwszych testach na żywo elektronicznej waluty, w sieci pojawiły się fałszywe aplikacje udające oficjalny m-portfel banku centralnego.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach e-juana testowano w Shenzhen. W ramach loterii rozdano 10 mln juanów grupie niemal 50 tys. użytkowników-testerów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dziki_losos
"Cyfrowy juan" jako gotówka to wielki przekręt. Nie dysponujemy aktualnie żadną technologią, która pozwalałaby skutecznie zapobiec podwójnemu wydaniu tej samej złotówki (double-spend) w kryptowalucie. Właściwie cała dyskusja o cyfrowej gotówce sprowadza się do konkretnej pracy naukowej z 2017 roku [1], "Cyfrowy juan" jako gotówka to wielki przekręt. Nie dysponujemy aktualnie żadną technologią, która pozwalałaby skutecznie zapobiec podwójnemu wydaniu tej samej złotówki (double-spend) w kryptowalucie. Właściwie cała dyskusja o cyfrowej gotówce sprowadza się do konkretnej pracy naukowej z 2017 roku [1], gdzie autorzy bazują na idei "tamper-proof wallet", czyli portfela, do którego Ty - użytkownik - nie masz bezpośredniego dostępu, a który wykonuje tylko "legalne" operacje (np. nie powtarza tej samej transakcji 2 razy, tylko na różne konta). To oznacza, że z takiej cyfrowej gotówki nie dałoby się korzystać za pomocą oprogramowania Open Source, ponieważ ono z założenia dopuszcza modyfikację, a tamper-proof wallet z definicji nie.

To z kolei wymusza wykorzystanie tylko jednej, konkretnej aplikacji (lub modułu, lub firmware), która będzie "bezpiecznie" (legalnie) generować transakcje. A kto będzie autorem tej aplikacji? Zgadliście - Partia! Kto więc zagwarantuje, że portfel będzie działał tak, że jak włożysz 100 yuan, to wyjmiesz też 100 yuan, a nie np. dostaniesz błąd "Twój portfel jest zablokowany, bo za krótko czytałeś dzisiaj cytaty Mao"? To nie brzmi jak gotówka, co?

Geniusz takiego "cyfrowego juana" jest w tym, że możesz powiedzieć, że stworzyłeś cyfrową gotówkę - a w rzeczywistości to działa jak konto bankowe.

[1] Dmitrienko, A., Noack, D., Yung, M.: Secure wallet-assisted offline Bitcoin payments with double-spender revocation. In: ASIACCS (2017)

rysiek58
myślę że istota tego braku zaufania wynika z tego w jakim systemie całe życie funkcjonujesz. Rodzące się dzieci będą uczone drogi "partii" jako jedynej możliwej. Nie będzie już pojęcia "partii" bo będzie tylko 1 Władza. Od kołyski będą uczone, nagradzane, oceniane według wzorca bycia dobrym myślę że istota tego braku zaufania wynika z tego w jakim systemie całe życie funkcjonujesz. Rodzące się dzieci będą uczone drogi "partii" jako jedynej możliwej. Nie będzie już pojęcia "partii" bo będzie tylko 1 Władza. Od kołyski będą uczone, nagradzane, oceniane według wzorca bycia dobrym obywatelem. Będą czuć się jak w grze komputerowej w której wykonuje się kolejne zadania, przechodzi kolejne "levele" by otrzymywać punkty-pieniądze. To nie będzie stosunek wyborca-polityk. Tylko członek-niedocieczony Najwyższy.
rysiek58
kryptowaluty oparte na blockchainie to był genialny pomysł. Problem polega na tym, że Władza nie ma do niego dostępu a to bardzo niedobrze. Jedynie ściśle kontrolowany przepływ pieniądza pozwala na precyzyjne dostarczanie dóbr w ramach merytokracji. Oczywistą konsekwencją zwiększania udziału cyfrowego pieniądza będzie kryptowaluty oparte na blockchainie to był genialny pomysł. Problem polega na tym, że Władza nie ma do niego dostępu a to bardzo niedobrze. Jedynie ściśle kontrolowany przepływ pieniądza pozwala na precyzyjne dostarczanie dóbr w ramach merytokracji. Oczywistą konsekwencją zwiększania udziału cyfrowego pieniądza będzie wypieranie wszelkich innych kryptowalut którymi mogłaby się posługiwać klasa średnia próbująca wkupić się do klasy wyższej. Celem jest ustanowienie jednej klasy zarządzanej przez niedocieczoną "Władzę". Bogowie wrócą na Olimp. Będą tak trwać aż historia ponownie zatoczy koło.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki