REKLAMA
NIE PRZEGAP

Cukier i chleb za 10 zł? Minister: To sianie paniki. To jest bardziej cena spekulacyjna

2022-08-05 08:37
publikacja
2022-08-05 08:37
Cukier i chleb za 10 zł? Minister: To sianie paniki. To jest bardziej cena spekulacyjna
Cukier i chleb za 10 zł? Minister: To sianie paniki. To jest bardziej cena spekulacyjna
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Mąki nam nie zabraknie, jesteśmy bezpieczni żywnościowo - zapewnił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Mamy odpowiednie ilości zapasów cukru - dodał.

"Zapasów cukru mamy odpowiednie ilości. W tej chwili to wraca powoli do normy" - zapewnił w piątek Polskim Radiu 24 Kowalczyk.

Pytany, czy cena 9-10 zł za kg cukru w sklepie "jest z księżyca, czy realistyczna", odparł": "Powiedziałbym, że to jest bardziej cena spekulacyjna, niż cena rzeczywista. Dlatego, że to nie są takie koszty produkcji. Cena 4-5 zł za kg będzie nawet w przyszłym sezonie, mimo droższego skupu energii". Jego zdaniem taka cena bardziej realna.

Pytany, czy chleb będzie kosztował 10 zł, Kowalczyk powiedział, że "to też jest sianie paniki". "Dlatego, że chleb zdrożał już. I faktycznie, bo to jest głównie ceny energii, chociaż cena zboża i mąki też miała jakiś wpływ. (...). Natomiast ceny energii są tutaj dość znaczącym kosztem. Ale o 10 zł to nie powinniśmy mówić, chociaż nigdy nie wiadomo, jaka będzie sytuacja gazu. Tu nie chciałabym być prorokiem, bo nie wiadomo, co się będzie dalej działo z Putinem, wojną, cenami gazu" - powiedział minister.

Zapewnił, że mąki nie zabraknie. "Jesteśmy bezpieczni żywnościowo. W tym roku na szczęście nie było jakiejś głębokiej suszy, jeśli, to jakieś punktowe zjawiska. Plony są rzeczywiście może nie rekordowe, może odrobinę mniej" - powiedział. Przyznał, że w Polsce są trzy ogniska suszy: głównie to jest pogranicze południowej Wielkopolski, Dolnośląskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie, "ale nie są to tak obszerne zjawiska, jak np. w roku 2018 czy 2019".

Kowalczyk kolejny raz zapewnił, że Polska jest bezpieczna żywnościowo. "Nam żywności wystarcza, a dowodem na to jest to, że produkujemy dużo więcej żywności niż spożywamy. Bezpieczeństwo żywnościowe jest i dla Polaków, i dla przybyszów z Ukrainy" - powiedział.

Wicepremier odniósł się także do skupu zboża od rolników. Jak mówił, rolnicy nawet na Podkarpaciu, w Lubelskiem, czyli blisko granicy z Ukrainą mają możliwość sprzedania zboża bez żadnych problemów. "I mówienie, że ukraińskie zboże zasypało magazyny, jest absolutnie nieprawdziwe. To teraz już to widać" - wskazał Kowalczyk. Jak dodał, rolnicy mogą sprzedać swoje zboże np. do Elewarru. "Sprzedaż zboża przez rolników przebiega bardzo sprawnie i bez zakłóceń" - podkreślił. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (30)

dodaj komentarz
hotei
Czekamy na nowy banknot 1000 zł. Najlepiej z Kopernikiem - powrót do PRL za PISu trwa w najlepsze.
bha
Nienasycona wciąż i wciąż i etc. zachłanność rynkowa na Mamonę i zyski jest coraz mocniej bezwzglęna, bez skrupułów i krótkowidząca!!!.
7000
Tylko siejecie panikę, a w następnym roku będziemy dzięki nowemu rządowi produkować seryjnie nowy samochód Izera :). Każdy będzie mógł go kupić za grosze. Jak nie wierzycie to zobaczcie co obiecali nam politycy kilka lat temu.
zenonn
Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach w 2025 roku – zapowiedział premier Morawiecki.
zenonn odpowiada zenonn
W 2016 wątpiono https://wysokienapiecie.pl/1757-dluga-droga-do-elektromobilnosci/
W 2019 bez rozgłosu rząd wycofał się z tych zapowiedzi.
W 2022 wciąż nie ruszyła budowa fabryki Izery. Pochłonęła już 69mln zł.
https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/izera-nie-ruszyla-z-miejsca-miasto-liczy-na-porozumienie-jeszcze-w-
W 2016 wątpiono https://wysokienapiecie.pl/1757-dluga-droga-do-elektromobilnosci/
W 2019 bez rozgłosu rząd wycofał się z tych zapowiedzi.
W 2022 wciąż nie ruszyła budowa fabryki Izery. Pochłonęła już 69mln zł.
https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/izera-nie-ruszyla-z-miejsca-miasto-liczy-na-porozumienie-jeszcze-w-tym-kwartale,388713.html
faramir_z_gondoru
Komentarze ministrów tego rządu to poziom Glapy: " podnoszenie stóp procentowych byłoby szkolnym błędem. Grozi nam deflacja". Nie ma takiego poziomu żenady, którego politycy nie przebiją.
jas2
Dzięki polskim rolnikom i górnikom, (których rządy lemingów nie zdążyły zlikwidować), mamy od groma żywności i węgiel na zimę.
krokus12
A dzięki komu masz siano w głowie ? a chleb u mnie w okolicy już kosztuje 9,70 zł
szprotkafinansjery
Ten importowany z Australii? I cukier droższy niż u Niemca?
Wasza bezczelność, pisie prostytutki, przechodzi wszelkie granice.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki