REKLAMA
WAŻNE

Credit Agricole, HSBC i JPMorgan podejrzane o udział w kartelu

2014-05-20 12:08
publikacja
2014-05-20 12:08

Komisja Europejska poinformowała Crédit Agricole, HSBC i JPMorgan, że mogły dopuścić się złamania unijnych przepisów antymonopolowych. Sprawa dotyczy wpływania na ceny instrumentów pochodnych denominowanych w euro.

Jak czytamy w komunikacie, Komisja Europejska podejrzewa, że wymienione banki mogły wspólnie manipulować cenami instrumentów pochodnych opartych na stopach procentowych (np. EURIBOR). Takie działanie naruszałoby Artykuł 101 Traktatu o funkcjonowaniu UE oraz Artykuł 53 Traktatu o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które zabraniają działań sprzecznych z konstytucją.

W grudniu Komisja Europejska nałożyła ponad półtora miliarda euro kary na kilka największych banków w USA i Europie. Na liście ukaranych znalazły się Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays i Societe Generale. W sumie banki miały zapłacić 1 712 468 000 euro za utworzenie kartelu na rynku instrumentów pochodnych i manipulowanie stopą kredytową Libor.

- To co najbardziej szokuje w skandalach LIBOR i EURIBOR to nie samo manipulowanie tymi stopami, czym zajmują się obecnie także inni regulatorzy rynku z całego świata, lecz sam fakt współpracy między bankami, które powinny ze sobą konkurować. Przez dzisiejszą decyzję, chcemy wyraźnie pokazać, że Komisja będzie walczyć z kartelami – powiedział wówczas wiceszef Komisji Europejskiej Joaquin Almunia.

KE zastrzega we wtorkowym komunikacie, że przedstawienie zarzutów nie przesądza o wyniku dochodzenia. Jak wyjaśnia Komisja, instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarządzania ryzykiem zmiany stóp procentowych.

Produkty te są sprzedawane na całym świecie i odgrywają kluczową rolę w gospodarce. Ich wartość jest pochodną poziomu referencyjnej stopy procentowej, takiej jak EURIBOR (stopa procentowa pożyczek oferowanych na międzybankowym rynku pieniężnym w strefie euro).

"Komisja ma obawy, że te trzy banki mogły brać udział w zmowie (...), która miała na celu zakłócenie normalnego kształtowania się elementów cenowych instrumentów pochodnych denominowanych w euro" - podano.

PAP/mz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Niezależny Obserwato
Komisja Europejska pali głupa i wie , że proceder trwa od wielu lat, ale aby zachować pozory "działania" podają te "informacje" oficjalnie do wiadomości. Banksterzy rządzą systemem finansowym a Komisja jest tylko marionetką w tym bandyckim systemie. Wystarczy zapoznać się, w jakich bankach obecni członkowie Komisja Europejska pali głupa i wie , że proceder trwa od wielu lat, ale aby zachować pozory "działania" podają te "informacje" oficjalnie do wiadomości. Banksterzy rządzą systemem finansowym a Komisja jest tylko marionetką w tym bandyckim systemie. Wystarczy zapoznać się, w jakich bankach obecni członkowie Komisji pracowali . System "rezerwy cząstkowe"j sprawił, że banki komercyjne stały się rzeczywistymi kreatorami walut i śmieją się z wysokości nałożonych kar.
~lkiu
Wiceszef komisji europejskiej powiedział że będzie walczył z kartelami również bankowymi.Zresztą od dłuższego czasu UE (bez Wielkiej Brytanii,która jest przeciwna większości decyzji podejmowanych przez oś Berlin-Paryż-Bruksela chyba bo nie jestem pewny) mówi o likwidacji albo ograniczeniu władzy finansowej banków Wiceszef komisji europejskiej powiedział że będzie walczył z kartelami również bankowymi.Zresztą od dłuższego czasu UE (bez Wielkiej Brytanii,która jest przeciwna większości decyzji podejmowanych przez oś Berlin-Paryż-Bruksela chyba bo nie jestem pewny) mówi o likwidacji albo ograniczeniu władzy finansowej banków w UE głównie strefie euro.Podczas gdy w USA i Wielkiej Brytanii o tym się nie wspomina albo rzadko mówi.Coś tu jest nie tak?albo ja coś źle rozumiem?albo UE i USA rządzą rywalizujące ze sobą elity?Kolejna sprawa podatek Tobina który chce wprowadzić większość UE (bez Wielkiej Brytanii która jest mu przeciwna) i także USA przeciwna podatkowi Tobina.Gdyby go wprowadzić na skalę globalną to spowodował by znaczne wyeliminowanie spekulacji na najważniejszych walutach świata i tym samym banki straciły by jedno ze źródeł dochodu jakim są spekulacje.Jednak wprowadzenie go tylko np:w UE nie spowoduje znacznego wyeliminowania spekulacji na walutach,tylko straty finansowe w UE.żeby on zadziałał musi być wprowadzony globalnie.Dosyć dziwne że UE stara się ograniczyć władzę banków,A Wielka Brytania i USA nawet o tym nie wspominają,ponieważ to elity banksterskie rządzą USA i Wielką Brytanią.A UE (bez Wielkiej Brytanii) nie?.To kto rządzi UE socjaliści?.Czasami mam wrażenie że UE i USA nie rządzi ta sama banksterska elita,tylko rywalizujący socjaliści na najwyższych szczytach władzy w UE albo Niemcy albo razem.A USA banksterzy z korporacjami.Kolejna sprawa bluzgi Amerykańskiej dyplomatki na UE ponieważ nie reagowała w sprawie kryzysu Ukraińskiego.I nie chodzi o to że nie reagowała,tylko nie była posłuszna USA,skoro ta dyplomatka bardzo zezłościła
się na UE.Tu mam link.http://www.fakt.pl/do-sieci-wyciekla-rozmowa-w-ktorej-dyplomatka-z-usa-klnie-na-unie,artykuly,443322,1.html
Kolejna sprawa to jest tylko mój jeden wariant z dwóch wariantów.Albo UE i USA rządzi ta sama elita,albo dwie czujące do siebie nie chęć albo nawet wrogość.I nie wiem która wariant jest prawdziwy.I jeszcze jedna rzecz co do podatku Tobina to nie jestem pewny czy poprawnie tu o nim napisałem,może coś przekręciłem albo pomieszałem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki