REKLAMA

Co z dywidendą Orlenu? Polityka prezesa Obajtka do przeglądu

Michał Kubicki2023-12-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 06:00

Po pieniądze Orlenu ma zamiar sięgnąć nowa większość sejmowa, by według głośnego projektu tzw. ustawy wiatrakowej sfinansować koszt zamrożenia cen energii. Jedni się cieszą z perspektywy braku podwyżek rachunków za prąd i gaz, ale akcjonariusze największej polskiej spółki zastanawiają się, czy zostanie coś dla nich na dywidendę. Ta - według ogłoszonej polityki - miała z każdym rokiem rosnąć, przynajmniej w części bazowej.

Co z dywidendą Orlenu? Polityka prezesa Obajtka do przeglądu
Co z dywidendą Orlenu? Polityka prezesa Obajtka do przeglądu
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Pod koniec lutego 2023 r. prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosił aktualizację strategii biznesowej Grupy Orlen oraz przedstawił szczegóły polityki dywidendowej największej polskiej spółki, która w poprzednim roku wypracowała rekordowe 21 mld zł i zdradzała apetyty na więcej, celując w przedział 400-500 mld zł rocznych przychodów.  Wszystko dzięki wchłonięciu Lotosu i PGNiG w drugiej połowie 2022 r.

Po wynikach za III kwartał możemy już pokusić się o pewne szacunki, bowiem za spółką już pełne cztery kwartały ujmowania w raporcie skonsolidowanym wyników przejętych podmiotów. Już wiemy, że może być trudno o wspomniany przedział przychodów, jako że w tym okresie sięgnęły one 362 mld zł. Imponuje natomiast zysk na poziomie ponad 33 mld, ale blisko jego połowa pochodzi z rekordowego IV kwartału 2022 r. W samym 2023 r. Orlen wypracował do końca września 17 mld zł zysku.

Akcjonariusze znów zacierali ręce i ostrzyli zęby na przyszłoroczną dywidendę. Przy niskim wskaźnikowo kursie akcji w okolicach 60 zł dywidenda na poziomie zeszłorocznej daje stopę dywidendy na poziomie 9 proc., więcej niż na dostępnych obecnie lokatach. Pomysł wart rozważenia w poszukiwaniu stabilnego pasywnego dochodu z akcji, z dużym prawdopodobieństwem rosnącego z roku na rok.

Polityka dywidendowa Orlenu

Zgodnie z polityką dywidendową Orlen ma wypłacać co roku dywidendę odpowiadającą wysokości 40 proc. skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych. Jednak ma to być nie mniej niż gwarantowana dywidenda "bazowa", której poziom został ustalony na 4,00 zł na jedną akcję dla zysku za roku 2022 i ma być sukcesywnie zwiększany o 15 groszy co roku, aż do poziomu 5,20 zł na jedną akcję w roku 2030. Oznacza to wzrost dywidendy bazowej gwarantowanej w skali dekady o 49 proc.

W jej ramach w 2023 r. do akcjonariuszy popłynęło 5,50 zł na akcję, czyli 6,4 mld zł. Była to nominalnie największa suma wypłacona inwestorom z polskich spółek obecnych na GPW. Połowa z tej kwoty trafiła do państwa, do budżetu i Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Gdy prezes Obajtek ogłaszał warunki polityki dywidendowej Orlenu wraz z planami strategicznymi, zostały one bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, a kurs tego dnia wzrósł o 5,7 proc.

Co z dywidendą Orlenu za 2023 rok?

Ogłoszony na koniec listopada plan nałożenia na Orlen specjalnego podatku, którego łączna kwota ma według wyliczeń zamknąć się kwotą 14,6 mld zł, stawia pytanie o możliwość wypłaty dywidendy za tegoroczne zyski. Czy polityka dywidendowa największej polskiej spółki będzie musiała być aktualizowana zaledwie po roku obowiązywania?

Tomasz Kosowicz z Ipopemy Securities ocenia, że Orlen ma szansę wypłacić dywidendę z zysków za 2023. „Uważamy, że Orlen wypłaci dywidendę w wysokości PLN 4,15/akcję, czyli tą gwarantowaną. Według strategii spółki dywidenda nadwyżkowa jest wypłacana w sytuacji wysokich wolnych przepływów pieniężnych, a w związku z planowanymi inwestycjami i dodatkowym opodatkowaniem takich raczej nie będzie” – skomentował dla Bankiera.

O dywidendzie bazowej mówi także Krzysztof Pado z DM BDM. „Na dziś większe prawdopodobieństwo przypisałbym scenariuszowi, że spółka wypłaci bazową dywidendę. Jeżeli posługiwalibyśmy się natomiast wzorem ustalonym przez spółkę, to patrząc na przepływy pieniężne, po 1-3Q’23 byłoby miejsce na wyższa dywidendę. Ale zakładałbym, że w 4Q’23 nakłady inwestycyjne mogą być relatywnie wysokie w stosunku do przepływów operacyjnych. Czy na tyle, by zniwelować dużą część nadwyżki z poprzednich kwartałów – trudno na ten moment powiedzieć” – tłumaczy Bankierowi ekspert.

Zwraca przy tym uwagę na księgowe ujęcie głośnej składki. „Odpis gazowy będzie miał wpływ na przepływy pieniężne w 2024 roku, natomiast spółka w polityce dywidendowej uzależniła jej wysokość od przepływów w poprzednim roku obrotowym. Więc teoretycznie nie powinno być to powiązane”- komentuje.

„Jednocześnie spółka w pierwszym półroczu 2024 będzie prawdopodobnie w okresu przejściowym. Jeżeli nic niespodziewanego się nie wydarzy, to należy zakładać, że pojawi się w spółce nowy zarząd. Nowy zarząd będzie oznaczał też przegląd strategii spółki, tym samym jej polityki dywidendowej” – zauważa Krzysztof Pado.

Co obecna większość sejmowa mówi(ła) o dywidendach?

Gdzie zatem szukać wskazówek, jak przyszły rządy może zapatrywać się na sprawę dywidend ze spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW? Pytaliśmy o to w ramach przedwyborczej ankiety Bankiera wszystkie komitety, które teraz są w Sejmie. Zadaliśmy pytanie wprost: "Czy uważają Państwo, że spółki Skarbu Państwa powinny gwarantować dzielenie się zyskiem (jeśli wystąpi) z akcjonariuszami w postaci wypłaty dywidendy"?

„Koalicja Obywatelska uważa, że wiarygodność państwa przejawia się także w obszarze odpowiedzialnego podejścia do polityki dywidendowej. Spółki skarbu państwa powinny być emanacją zaufania do państwa i gwarantem jak najbezpieczniejszych, długoterminowych inwestycji. W związku z tym uważamy, że powinny się one dzielić zyskami z akcjonariuszami – zarówno instytucjonalnymi, jak i indywidualnymi – za pomocą wypłacanej dywidendy” – odpowiedział w imieniu komitetu Andrzej Domański.

„To powinno być regulowane normalnymi (a nie specjalnymi dla SSP) zasadami korporacyjnymi. Zysk w notowanej na giełdzie powinien być wypłacany w formie dywidendy, chyba że może być przeznaczany na inwestycje. Ale na inwestycje uzasadnione realną strategią firmy, a nie na zaspokajanie fanaberii władzy” – odpisało Biuro Prasowe Polski 2050.

„W zależności od potrzeb inwestycyjnych spółek. Przykładowo spółki energetyczne powinny zysk przeznaczać na inwestycje w zieloną transformację” – krótko nakreśliła Nowa Lewica.

Zostaje więc przywołać deklaracje sprzed niespełna dwóch miesięcy jako memento dla koalicji obecnie tworzącej większość sejmową. Przypominania bowiem nigdy nie za dużo, zwłaszcza kiedy pamięć bywa tak zawodna. Co w innych inwestycyjnych tematach pokazały ostanie dni.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (31)

dodaj komentarz
tytus22
Panie Obajtek nie martw się o akcjonariuszy tylko o siebie bo będziesz miał zarzuty za sprzedaż Lotosu za bezcen a przepisywanie majątku być może będzie odbierane a zapomniałbym jak Orlen sponsorował parie PiS i zamrażał ceny energii tylko po to aby PiS wygrał wybory było w porządku a teraz jak opozycja demokratyczna chce zamrozić Panie Obajtek nie martw się o akcjonariuszy tylko o siebie bo będziesz miał zarzuty za sprzedaż Lotosu za bezcen a przepisywanie majątku być może będzie odbierane a zapomniałbym jak Orlen sponsorował parie PiS i zamrażał ceny energii tylko po to aby PiS wygrał wybory było w porządku a teraz jak opozycja demokratyczna chce zamrozić aby ludzie mieli lepiej to teraz jest problem więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
pakamera
Ci sami ludzie już raz zawłaszczyli pieniądze z zysków KGHM-u i teraz też nie zawahają się żeby okraść akcjonariuszy Orlenu.Taka ich złodziejska natura.
tytus22
Mówisz o PiS ? Lotosy ,wybory kopertowe czyli najdroższa makulatura świata
kasanowaistara
Tak naprawde to nie jest tylko problem Orlenu. Tu chodzi o zdrade Panstwa. Bo pieniadze na calym swiecie (i chodzi tu glownie o wielobilionowe fundusze) nie beda sie dwa razy zastanawiac nad takim planktonowym rynkiem jak Polska w obliczu tak podlych zagran tylko po prostu uciekna z kapitalem i nie beda wracac szybciej jak za 5-10 Tak naprawde to nie jest tylko problem Orlenu. Tu chodzi o zdrade Panstwa. Bo pieniadze na calym swiecie (i chodzi tu glownie o wielobilionowe fundusze) nie beda sie dwa razy zastanawiac nad takim planktonowym rynkiem jak Polska w obliczu tak podlych zagran tylko po prostu uciekna z kapitalem i nie beda wracac szybciej jak za 5-10 lat bo nikt nie bedzie tracil czas i energie zeby ryzykowac w takim grajdolku ze znowu pieniadze zamiast do inwestorow sa marnowane przez urzednikow ktorzy maja "pomysly" inwestycyjne. Pozdrawiam myslacych.
2alkazar
W grupie Orlen są jeszcze lepsi od Orlenu. Np. Ruch S.A. i Pani Prezes Joanna Bryx-Ogrodnik - strata większa niż założenia planu? Nierelizowana strategia?
lukaszslask
Orlen ma byc polskim koncernem multienergetycznym i ty jako wlasciciel ike ikze ppk masz kupowac Orlen zeby rosl w sile a on ma sie dzielic z toba zyskami,chyba ze wolisz kupowac bp ktore sponsoruje brytyjskich sportowcow
Jak widzisz ceny gazy i ropy w europie to zauwazysz ze Orlen nie kroil Polakow za bardzo
Fakt ropa byla
Orlen ma byc polskim koncernem multienergetycznym i ty jako wlasciciel ike ikze ppk masz kupowac Orlen zeby rosl w sile a on ma sie dzielic z toba zyskami,chyba ze wolisz kupowac bp ktore sponsoruje brytyjskich sportowcow
Jak widzisz ceny gazy i ropy w europie to zauwazysz ze Orlen nie kroil Polakow za bardzo
Fakt ropa byla jest droga ale to nie jest wina Orleny tylko producentow surowcow
lukaszslask
Wiec tak Yukaki zastanawialismy sie
Ja nigdy nie kupie akcji spolki ktora kroi 9 mln za leki ratujace dzieci,ale skoro Shell,bo,exon itp moga zarabiac i wyplacac dywidendy to chyba lepiej jako Polsk kupie Orlen niz bede dotowal zagraniczne spolki i wspieral ich rozwoj…!!!dziwie sie ze jestes na bankierze,jak tego nie roxumiesz….
Wiec tak Yukaki zastanawialismy sie
Ja nigdy nie kupie akcji spolki ktora kroi 9 mln za leki ratujace dzieci,ale skoro Shell,bo,exon itp moga zarabiac i wyplacac dywidendy to chyba lepiej jako Polsk kupie Orlen niz bede dotowal zagraniczne spolki i wspieral ich rozwoj…!!!dziwie sie ze jestes na bankierze,jak tego nie roxumiesz….
Pzu tez sprzedajny i ubezpieczajmy sie u Niemca,a konta tylko w mbanku????
akcjoinm
Flachowiec Tuska niejaki Krawiec wróci na stołek prezesa to i ORLEN będzie notowany normalnie jak wcześniej po 20-30 zł za akcje i 0 zł dywidendy a przyjdą tfu wrócą takie lata jak za Tuska gdzie przynosił roczne....straty hahahahahahaha
tytus22
Kto by nie był i tak będzie lepszy od Obajtka bo ten dyzma tylko wyprzedawał za drobne Polskie dobro (Lotos ) biznesmem z Pierdziszewa.
jukaki
Szanowni Akcjonariuszy Orlen!
A zastanawialiście się skąd się wzięły te zyski i przychody?
Czy to nie jest tak że ORLEN do kupy z PGing i Lotos jest de facto Narodowym wehikułem do redystrybucji zasobów, kupowanych na zewnątrz i sprzedawanych z marżą? Gdzie tu geniusz Zarządu, umiejętności menedżerskie?
Dlaczego podatek
Szanowni Akcjonariuszy Orlen!
A zastanawialiście się skąd się wzięły te zyski i przychody?
Czy to nie jest tak że ORLEN do kupy z PGing i Lotos jest de facto Narodowym wehikułem do redystrybucji zasobów, kupowanych na zewnątrz i sprzedawanych z marżą? Gdzie tu geniusz Zarządu, umiejętności menedżerskie?
Dlaczego podatek od zysków ma płacić obywatel grzejący gazem, tankujący paliwo w postaci VAT, akcyzy etc.

Chcecie ciągnąć z tego swoje korzyści? to inwestujcie w prywatne firmy na GPW. Dajcie im kapitał , zaryzykujcie i otrzymajcie premie za ryzyko. Większośc tych waszych dywidend trafi do zarządzających funduszami w New York. I tyle z tego będzie miał Polak.

To jest takie myślenie jak górnika w KGHM. Wydobywa to co wspólne, wszystkich w Polsce, ale podwyżki tylko dostaje on, związkowcy zarząd, politycy lokalni i krajowi etc.
A nauczyciel, sprzedawca w sklepie niech się cieszy że ma polskie wielkie firmy, żerujące na wspólnym majątku wszystkich Polaków.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki