REKLAMA

Co upadłość dewelopera oznacza dla jego klientów?

Malwina Wrotniak2013-05-13 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-05-13 06:00

MW, Bankier.pl: Co – najogólniej rzecz biorąc – ogłoszenie upadłości przez dewelopera oznacza dla jego klientów?

upadłość dewelopera
Image licensed by Ingram Image

Najogólniej rzecz ujmując, ogłoszenie upadłości dewelopera oznacza dla klientów:

  • mniejsze lub większe komplikacje,
  • ryzyko utraty części lub nawet całości wpłaconych środków,
  • brak możliwości nabycia mieszkania lub domu.

Sytuacja klientów w razie ogłoszenia upadłości dewelopera zależy od wielu czynników. Istotne jest tutaj przede wszystkim:

  • jakie zabezpieczenia zostały ustanowione na rzecz klientów,
  • w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie upadłościowe,
  • jaki był stan zaawansowania inwestycji w momencie ogłoszenia upadłości.

Indywidualne przypadki mogą być skrajnie różne. Może się okazać, że jedyną negatywną konsekwencją upadłości dewelopera będzie konieczność uczestniczenia w postępowaniu upadłościowym i ewentualne opóźnienie w nabyciu nieruchomości.

Jeżeli została ustanowiona na rzecz klienta gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, to w najgorszym wypadku klient będzie musiał wystąpić do banku lub ubezpieczyciela o zwrot wpłaconych środków, wtedy oczywiście nie nabędzie mieszkania.

Z drugiej strony, w skrajnie niekorzystnej sytuacji, na skutek ogłoszenia upadłości dewelopera klient może utracić całość wpłaconych pieniędzy bez jakiejkolwiek rekompensaty.

To właśnie ochrona przed tę ostatnią sytuacją była jednym z głównych powodów uchwalenia ustawy o ochronie praw nabywcy.

Powrót do artykułu głównego: Co robić, gdy upada deweloper

Na pytania Bankier.pl odpowiada kancelaria prawna Schoenherr

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~MW
Nie mogę pojąć, że ustawa o zabezpieczeniu praw klienta zabezpiecza dewelopera a nie klienta. Np. zabezpieczeniem dla klienta jest:: "Mieszkaniowy rachunek powierniczy"- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy - otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy - otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy z gwarancjąKlient Nie mogę pojąć, że ustawa o zabezpieczeniu praw klienta zabezpiecza dewelopera a nie klienta. Np. zabezpieczeniem dla klienta jest:: "Mieszkaniowy rachunek powierniczy"- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy - otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy - otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy z gwarancjąKlient powinien mieć możliwość wyboru jednego z trzech w/w, jednak deweloperzy stosują tylko otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy tzn. bank po każdym etapie budowy wypłaca deweloperowi twoje pieniądze .W takiej sytuacji deweloperowi najbardziej opłaca się ogłosić upadłość na zaawansowanym już etapie budowy bo ma więcej twoich pieniędzy , których już nie odzyskasz.. Zwróćcie uwagę, że pierwsze wpłaty na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy są w wys. 40% ceny mieszkania. Czyli dziura w ziemi!!!!!!!!!!! Rachunek powierniczy ale tylko z gwarancją - to jest bardzo ważne!!!!!!!!!!!!!! Uczciwy deweloper podpisuje umowę zzamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy – bank wypłaca deweloperowi zgromadzone przez nabywcę pieniądze dopiero po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo do nieruchomości;

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki