Co kupować przez internet? Najbardziej opłaca się elektronika, najmniej żywność

Sprzęt elektroniczny, książki, filmy, płyty, gry i sprzęt AGD to asortyment, na którym można najwięcej zaoszczędzić, robiąc zakupy przez internet. Na zakupy w sieci Polacy zwykle wybierają się w poniedziałki.

Co druga osoba uważa, że jednym z problemów przy zakupach w sieci nadal jest zbyt droga dostawa. 53% osób narzeka na ograniczoną elastyczność po stronie dostawców zakupów i trudności z dopasowaniem się do godzin pracy firm kurierskich - wynika z najnowszego raportu Ceneo i TNS Polska “E-zakupy 2016”*.

6 na 10 ankietowanych twierdzi, że na e-zakupach najbardziej oszczędza się, kupując elektronikę
6 na 10 ankietowanych twierdzi, że na e-zakupach najbardziej oszczędza się, kupując elektronikę (YAY Foto)

Na czym można oszczędzić najwięcej, robiąc zakupy w sieci

Aż 6 na 10 osób ankietowanych przez Ceneo i TNS Polska ocenia, że robiąc zakupy w sieci, najwięcej można zaoszczędzić na elektronice (60%), książkach, filmach, płytach i grach (53%) oraz sprzęcie AGD (46%). Cztery na dziesięć osób (41%) wskazuje, że największe oszczędności da się wygenerować przy zakupach ubrań, butów, biżuterii oraz zabawek i artykułów dla dzieci.

Jakie produkty najbardziej opłaca się kupować przez internet?
sprzęt elektroniczny 60%
książki, filmy, płyty, gry
53%
sprzęt AGD
46%
ubrania, buty, biżuteria
41%
zabawki i artykuły dla dzieci
41%
artykuły motoryzacyjne
37%
perfumy i kosmetyki
36%
sprzęt i ubrania sportowe 35%
artykuły budowlane i wyposażenie wnętrz 16%
żywność i delikatesy 6%
trudno powiedzieć 2%
Źródło: Raport "E-zakupy 2016", Ceneo i TNS Polska

Biorąc pod uwagę możliwe oszczędności, na e-zakupy wybieramy się coraz częściej. 39% osób twierdzi, że nabywa produkty online kilka razy w miesiącu lub częściej. To znacznie więcej niż jeszcze dwa lata temu, gdy taką częstotliwość zakupów deklarowało tylko 24% ankietowanych. 27% osób twierdzi, że zakupy w sieci robi tylko kilka razy do roku, 5% - raz w roku lub rzadziej.

Z raportu “E-zakupy 2016” wynika, że ulubione dni zakupowe Polaków zaopatrujących się w sieci to poniedziałki. Najmniej internetowych transakcji zawieranych jest w piątek i sobotę. – Niedziela (o której tak ostatnio głośno w kontekście zakupowym) to piąty pod względem popularności zakupowy dzień w sieci – czytamy w raporcie.

Kupujących w sieci frustruje konieczność przeklikiwania się przez kolejne strony
Kupujących w sieci frustruje konieczność przeklikiwania się przez kolejne strony (YAY Foto)

Dlaczego robimy zakupy przez internet

W tegorocznym badaniu “E-zakupy” po raz pierwszy zapytano ankietowanych o pozytywne i negatywne emocje, jakie towarzyszą im podczas internetowych zakupów. Sześć na dziesięć osób cieszy fakt, że zaopatrując się w sieci, nie muszą chodzić do sklepów stacjonarnych. 90% respondentów odczuwa zadowolenie z możliwości szerokiego wyboru produktów kupowanych w sieci. 76% docenia opinie innych internautów jako czynnik pomocny przy robieniu zakupów w sieci.

Najbardziej frustrująca przy e-zakupach okazuje się konieczność przeklikiwania się przez kolejne strony (powód znudzenia dla 27% osób) oraz przytłaczająca ilość informacji, które znajdują się w sieci (26%). Średnio co piąta osoba ma trudności ze znalezieniem najważniejszych dla siebie informacji (22%) bądź czuje się zagubiona wśród mnogości danych (20%).

Dostawa e-zakupów nadal do poprawki

Co drugi ankietowany uważa, że koszty dostawy e-zakupów nadal są zbyt wysokie - grupa niezadowolonych jest podobnie duża jak w roku ubiegłym, ale o 13 pp. mniejsza niż dwa lata temu. Wciąż ponad połowa (53%) ankietowanych ma zastrzeżenia do firm kurierskich i uważa, że trudno dopasować się do ich godzin pracy przy odbiorze zamówionych zakupów.

Źródło: Raport "E-zakupy" 2016, Ceneo i TNS Polska
Źródło: Raport "E-zakupy" 2016, Ceneo i TNS Polska (Ceneo)

67% zgadza się natomiast ze stwierdzeniem, że kurierzy są elastyczni i przyjeżdżają z przesyłką we wskazane miejsce i o wskazanym czasie. 88% ankietowanych deklaruje, że jest w stanie poczekać dłużej na dostawę, jeśli będzie darmowa.

Które sklepy internetowe są najlepsze

Przy okazji publikacji kolejnej edycji raportu “E-zakupy” Ceneo.pl pokazuje również ranking najlepszych sklepów internetowych w 11 kategoriach. Na podstawie 1,4 mln ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu ocenie poddano 3800 e-sklepów oferujących produkty w następujących sekcjach tematycznych: Dom i wnętrze, Dla dziecka, Budowa i ogród, Moda i dodatki, Multimedia, Uroda i zdrowie, Motoryzacja, Styl życia, Technologia, Sprzęt RTV i AGD, Hobby i zwierzęta. Wskazano również zwycięzców w kategoriach: Najlepszy sprzedawca w “Kup na Ceneo”, Debiuty na Ceneo.pl i Wybór Użytkownika.

Szczegółowe wyniki rankingu sklepów “Zaufane opinie Ceneo.pl”.

Malwina Wrotniak-Chałada

* Badanie wykonano przez TNS Polska na zlecenie Ceneo.pl w dniach 28.09–03.10 2016 r., na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 internautów w wieku 15 i więcej lat.

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~słonina

Również kupuję w otosklep24. Myślę, że trudno o lepsze miejsce do zakupu elektroniki.

! Odpowiedz
0 0 ~Tomasz

Jak elektronikę to tylko w otosklep24. Baaardzo duży wybór, ja już od roku tam kupuję i nie znalazłem lepszego sklepu. Wcześniej często oszukiwali, ceny niebotyczne, a w tym sklepie bardzo tanio, przesyłka błyskawiczna i nigdy nie miałem problemu, że paczka się gdzieś zgubiła, co często zdarzało się w przypadku innych sklepów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Artur

elektronika sie najbardziej oplaca, to fakt. Na bestcena.pl jest tez darmowa dostawa kurierem wiec problem z dodatkowymi kosztami nie istnieje. Ja tam juz kupilem telefon i telewizor. Kupuje sporo przez neta, ale przyznam, ze nie spotkalem sie jeszcze z tak szybka i pofesjonalna obsluga.

! Odpowiedz
0 0 ~Annika

w necie już długi czas kupuję i zwykle są to ciuchy, kosmetyki, czasem jakaś elektronika. najlepiej wychodzę przy ciuchach chyba, bo dzięki zrabatowani.pl mogę się załapać w różnych sklepach na zniżki albo zwrot części wydanych pieniążków :)

! Odpowiedz
0 0 ~Zyga

Ja swój telewizor - z ambilightem, Android TV i innymi bajerami kupiłem w sklepie internetowym o 400 zł taniej niż ten sam model, w tym samym sklepie, ale stacjonarmym. Nie wiem skąd ta różnica.

! Odpowiedz
0 3 ~Jac

a ceneo jest zmanipulowane i fałszywe. Sztucznie wypromowane w googlach. Jak chcę porównać ceny to omijam ceneo.

! Odpowiedz
0 2 ~fghjjj

Niestety tylko droższe artykuły opłaca się kupować przez internet tańsze drobne art. sprawa nieopłacalna z uwagi na koszty dostawy, poczta podnosi ceny z marszu o 30%
Kurier opłaca się przy umowie, indywidualnie drogo. Paczkomaty też drogawe.

! Odpowiedz
1 4 ~niepelnosprawny_org

dostawa od lat sie pogarsza, to opratorzy pocztowi, kurierzy, muszą to poprawić być solidniejsi, a co ważne potrzebyją mieć stałych, zaufanych, sprawdzonych, dobrych pracowników,
bo to przesyłkami od lat wiamomo, że sie "rzuca".....

! Odpowiedz
3 2 ~edd

Nie bardzo rozumiem, od lat kupuję przez Internet i nie widzę tego pogorszenia dostawców. Podobno jednak to zależy od lokalizacji, w małych miejscowościach kurierzy sobie lekceważą pracę. Na plus wyróżnię Pocztę, jeszcze 3 lata temu to była tragedia, zagubione lub okradzione paczki, dostawa opóźniona prawie zawsze, a teraz się jakoś poprawili, przynajmniej w W-wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~StanRS

A coś ty chciał, zarobki w firemkach kurierskich stosunkowo niskie. Praca od rana do wieczora i trzeba mieć dodatkowo własny samochód. Wiele ludzi jest tam z przypadku, bo innej pracy nie ma. Dlatego w dużej mierze usługi kurierskie pozostają wiele do życzenia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne