REKLAMA
PIT 2023

Co Polacy wiedzą o podatkach? Większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy

2023-11-24 06:30
publikacja
2023-11-24 06:30

Dwie trzecie podatników deklaruje, że zna swoje prawa, a jednocześnie większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy, choć są one w cenie np. paliwa czy lunchu - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Co Polacy wiedzą o podatkach? Większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy
Co Polacy wiedzą o podatkach? Większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jak wskazuje dziennik, takie wnioski płyną z badania "Co Polacy wiedzą o podatkach?", przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie e-pity. Jak oceniła gazeta, raport m.in. pokazuje, że dwie trzecie respondentów deklaruje znajomość swoich praw podatkowych.

Które podatki płacą Polacy?

Z badania wynika, że Polacy najczęściej deklarują znajomość PIT. Takie przekonanie ma 85 proc. badanych. Na drugim miejscu z 75 proc. są VAT i podatek od nieruchomości. Żadnego podatku nie kojarzy 5 proc. badanych.

"Więcej światła na to, co Polacy wiedzą o podatkach, rzucają odpowiedzi na pytanie, jakie płacili lub płacą ci, którzy deklarują, że znają przynajmniej jeden. I tu nie jest już różowo. Bo o ile znów najczęściej wskazanie padało na PIT – 77 proc., o tyle już na VAT wskazało tylko 55 proc. pytanych, a na akcyzę niecałe 21 proc. Co ciekawsze, prawie 5 proc. z tej grupy jest przekonana, że nie zapłaciło i nie płaci żadnej daniny" - pisze "Rzeczpospolita".

Z raportu wynika także, że 60 proc. osób deklarujących płacenie podatków najczęściej rozlicza się samodzielnie. Zaledwie co piąta korzysta z pomocy ekspertów.

Problemowy VAT i akcyza

"Jakiś podatek z własnej kieszeni płaci codziennie każdy z nas. To przede wszystkim VAT i akcyza, które są typowymi podatkami od konsumpcji i składnikiem ceny za wiele towarów oraz usług, np. lunchu, fryzjera czy biletu autobusowego. Akcyzą objęte jest np. paliwo, więc każdy kierowca dorzuca się do budżetu, płacąc za nie na stacji benzynowej. Nie mówiąc już o innych wyrobach akcyzowych, jak papierosy czy alkohol. Widać, że Polacy tego nie wiedzą, skoro prawie 80 proc. badanych uważa, że nie zapłaciło nigdy akcyzy" – zauważa w rozmowie z dziennikiem Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

W ocenie eksperta jest to efekt braku edukacji ekonomicznej, która powinna być elementem nauczania już od szkoły podstawowej.

Badanie metodą wywiadu online odbyło się w październiku 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1002 ankietowanych.(PAP)

ak/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
goscgumka
Jeszcze jedno. Naród chla na potęgę. Na każdej flaszce banderola-znak akcyzy. Ku….a! Ręce opadają! 80% zapijaczonych mord nigdy nie zapłaciło akcyzy
goscgumka
Skoro 80% to ekonomiczne (i pewnie nie tylko ekonomiczne) ameby, to potem nie ma się co dziwić, że mamy np w ministerstwie finansów takich szczo….ów jak patkowski, soboń. Słuchamy od ponad trzydziestu lat wyborczych obietnic i cały czas dajemy się nabierać jako społeczeństwo na bajki z mchu i paproci, żyjąc w kraju z g….na i mokrego kartonu.
faramir_z_gondoru
Korwin już dawno mówił, że 2/3 społeczeństwa to idioci i wcale nie pomylił się.
reflektorpokojowy
W średniowieczu była tylko dziesięcina która rodzinna chłopa rozliczała wspólnie, w zamian chłopi mieli zagwarantowaną pomoc socjalną np. w przypadku choroby czy pożaru domostwa pan był zobowiązany pomoc, i podobno był ucisk...
karbinadel
"Większość myśli" - to gruba przesada :)
ironp
Jakbym miał wymienić to mógłbym być w tych 5%. Tyle tego, że nie wiadomo od czego zacząć xD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
A co się Dziwisz, skoro większość z nich nie uważa się za homo sapiens?
kaczyslaw_ odpowiada karbinadel
No właśnie, jakie homo? Przecież to jest od LPG!
jas2 odpowiada kaczyslaw_
Stanowczo za dużo tego LPG w Europie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki