Coś niepokojącego kryje się w zaskakująco dobrych danych z Chin

redaktor Bankier.pl

W I kwartale 2019 r. chińska gospodarka rosła w zaskakująco szybkim tempie, jednak w nadspodziewanie dobrych danych kryją się niepokojące szczegóły.

PKB Chin wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku o 6,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - podali chińscy statystycy.

Tym samym tempo ekspansji gospodarczej utrzymało się na poziomie z poprzedniego kwartału, choć analitycy spodziewali się kontynuacji nieznacznego spowolnienia do poziomu 6,2-6,3 proc.

Wzrost PKB Chin [proc., rdr]
Wzrost PKB Chin [proc., rdr] (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Wciąż najszybciej, choć wolniej niż w poprzednich kwartałach, rósł sektor usług (+7 proc. rdr). Wzrost sektora przemysłowego przyspieszył do 6,1 proc., a rolniczego spadł do 2,7 proc.

Niemal dwie trzecie wzrostu w pierwszym kwartale to zasługa usług, a jedną trzecią dołożył przemysł.

Usługi odpowiadały za 57,3 proc. PKB, przemysł za 38,6 proc., a rolnictwo za 4,1 proc.

Chiny oddają cześć bożkowi PKB. My nie musimy

Oficjalne tempo wzrostu gospodarczego Chin spadło w ubiegłym roku do najniższego poziomu od 1990 r. Jak jest w rzeczywistości? Tego nie wiemy. Nie ma to też tak wielkiego znaczenia.

O ile oficjalny realny wzrost PKB jak zwykle wyglądał na wykreślony ręką centralnego planisty, to nominalny wzrost gospodarczy niebezpiecznie zwolnił i był najmniejszy od 2,5 roku. Ten wskaźnik rzadko przyciąga uwagę analityków, a szkoda, bo w przypadku bardzo silnie zadłużonej gospodarki ma ogromne znaczenie - sygnalizuje zdolność regulowania wcześniejszych zobowiązań z bieżących wpływów. Zawężenie różnicy między tempem nominalnym i realnym budzi również obawy, że chińscy statystycy znów majstrują przy deflatorze - wskaźniku ilustrującym zmianę cen służącym do przeliczania wzrostu nominalnego na realny - będącym jednym z ich ulubionych sposobów na wygładzanie danych o wzroście PKB.

Nominalny (kolor czerwony) i realny (niebieski) wzrost PKB Chin [proc., rdr]
Nominalny (kolor czerwony) i realny (niebieski) wzrost PKB Chin [proc., rdr] (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Niepokoić może również rozjazd nominalnego tempa wzrostu ze wzrostem skali finansowania gospodarki.

W I kwartale Chińczycy wpompowali w gospodarkę rekordowe 8,2 bln juanów w formach uwzględnionych w najszerszej mierze długu raportowanej przez bank centralny, tzw. total social financing (TSF). To o 40 proc. więcej niż przed rokiem i o 22 proc. więcej niż w dzierżącym wcześniej rekord I kwartale 2016 r. (choć od 2017 r. zmieniła się metoda obliczania TSF). 8,2 bln juanów to ok. 9 proc. oficjalnego chińskiego PKB.

Zobowiązania z tytułu TSF były na koniec marca 2019 r. o 10,7 proc. wyższe niż na koniec marca 2018 r. Natomiast nominalny wzrost PKB spadł do 7,8 proc. Wartość zobowiązań z tytułu TSF sięgnęła rekordowych 227,6 proc. PKB, po wzroście o 4 p. proc. kdk - najwięcej od 3 lat.

Wzrost stanu zobowiązań z tytułu tsf (niebieski) i nominalne tempo wzrostu PKB (czerwony)
Wzrost stanu zobowiązań z tytułu tsf (niebieski) i nominalne tempo wzrostu PKB (czerwony) (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Być może nowe środki, które trafiają do przedsiębiorstw i obywateli, nie są przeznaczane zgodnie z intencją władz na wydatki pobudzające gospodarkę, lecz na spłacanie wcześniejszych zobowiązań

Taką tezę uprawdopodobniają inne dane opublikowane dziś przez chińskich statystyków. Mimo że przedsiębiorstwa prywatne zostały na zlecenie Pekinu zalane falą nowego kredytu, to nie palą się do inwestycji. Tempo wzrostu ich inwestycji w I kwartale spadło do 6,4 proc. rdr - najniższego poziomu od końca 2017 r. Wyraźnie przyspieszyły za to inwestycje przedsiębiorstw państwowych, które zwiększyły się o 6,7 proc.

Taka zmiana może jednak również wynikać z małej wiary prywatnego sektora w sens inwestowania, podczas gdy nad krajem wciąż wisi spowolnienie, wojna handlowa z USA, a biznes cierpi na przerost mocy produkcyjnych, których nie jest w stanie wykorzystać. Tymczasem sektor publiczny realizuje wskazówki rządu i zwiększa wydatki, nie przejmując się zwrotem z inwestycji. Bardziej optymistyczne jest uwzględnienie specyfiki niektórych sektorów zdominowanych przez "prywaciarzy" - są one po prostu mniej kapitałochłonne, czyli nie wymagają tak dużych nakładów kapitałowych.

O ile inwestycje odbijają już od kilku miesięcy, to sporym zaskoczeniem mógł być "wystrzał" produkcji przemysłowej. Do nagłówków trafiła przede wszystkim liczba 8,5 proc., ponieważ o tyle wzrosła produkcja w marcu i był to najlepszy wynik od 4,5 roku. Zdecydowanie bardziej sensowne jest jednak spojrzenie na wynik kwartalny, gdyż miesięczne odczyty są zaburzane na początku roku przez ruchome obchody chińskiego Nowego Roku. W tym ujęciu tempo wróciło do poziomu z pierwszych ośmiu miesięcy ubiegłego roku. W górę po słabym początku roku poszła też sprzedaż detaliczna, choć wzrost o 8,3 proc. w I kwartale jest o 1,5 p.proc. niższy od analogicznego okresu roku ubiegłego.

Inwestycje (niebieski), sprzedaż detaliczna (zielony) i produkcja przemysłowa (czerwony) [skumulowane rdr, proc.]
Inwestycje (niebieski), sprzedaż detaliczna (zielony) i produkcja przemysłowa (czerwony) [skumulowane rdr, proc.] (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

W tym zestawie danych warto zwrócić uwagę na przyspieszenie inwestycji w nieruchomości. Jest to kluczowy sektor chińskiej gospodarki od lat napędzający jej dynamiczny wzrost. W tej kategorii wzrost był największy od 4 lat.

Wzrost inwestycji w nieruchomości [proc., rdr]
Wzrost inwestycji w nieruchomości [proc., rdr] (Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Niespodziewane wyhamowanie spowolnienia w chińskiej gospodarce jest zasługą kilku czynników. Przede wszystkim wynika z rezygnacji z walki z "kredytową kroplówką" - odwyk od kredytu okazał się dla Państwa Środka nie do wytrzymania w momencie, gdy wojnę handlową wypowiedział Chinom prezydent Donald Trump. Poza tym Pekin zdecydował się na stymulację fiskalną, czyli cięcia podatków, składek i opłat oraz wzrost wydatków publicznych, wprowadził ułatwienia dla biznesu oraz pozwolił władzom lokalnym szybciej się zadłużać, by pokryć wydatki na infrastrukturę. Ulgę Państwu Środka przyniosła również polityka Amerykanów - rozejm na froncie handlowym oraz łagodniejsza polityka monetarna Fedu.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 ajwaj

Chinscy przyjaciele zapowiadali kontr-ofensywe po jakby-sankcjach USA (jak i reszta bezcelowa).
Dali kase dla np. HUAWEI co im 2x podnioslo kapital, zwiekszyli popyt wewnetrzny > podatki itd.
Jak uwaza REUTERS i UE, Jankesi przygotowuja sie do uroczystego przekazania palmy pierwszenstwa gosp. Chinom Ludowym. I nie jest to kraj komunistyczny wg pojec z lat 1950-ch.Szefowie Kom.-Partii twierdza, ze po II wojnie sw. (uratowani przez Stalina-24 mln ofiar gl. z nazistami Japonii) wzieli z tamtejszego komunizmu i kapitalizmu "mieszanke dla SIEBIE najlepsza.

Zreszta maja dosc proste zadanie, w ChRL jest mocny wschód i zacofany do wschodu zachód. Potrzebom w panstwie ca 4x wiekszym od Europy nie ma konca. Do tego zbrojenia, bo z Tajwanem jest kwestia czasu zjednoczenie. A zardzewiale okrety kal-bojów kraza. Zardzewiale, bo nawet dzielny okret McCain do Korei Pln. jak jechal, to wzial sie i trzasnal z kontenerowcem i pojechal ale do domu itd. Przy zagrozeniu grupy "crazy" NEOCONu (od PISy), tworza dobrany tandem obronny-sojusz do tego celu z Rosja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 7 orle

Chińczycy wiedzą co robią. Wewnętrzny dług nie ma znaczenia, zwłaszcza gdy państwowe firmy oraz terytorialne samorządy zadłużają się w państwowych bankach. Taki dług to czysta formalność, w każdej chwili można go anulować. Tę metodę Chińczycy będą stosować, aż "dopędzą" USA też pod względem poziomu dochodu na mieszkańca. To tylko polskie elity są tak naiwne, a raczej intelektualnie ograniczone, że same nałożyły polskiej gospodarce kajdany wpisując do Konstytucji, że dług państwa nie może przekroczyć 60% PKB. (Art. 216, ust. 5). Ten, kto przeforsował taki zapis do Konstytucji powinien być osadzony i skazany na dożywocie! Żaden kraj przede wszystkim z tych najbogatszych: USA, Japonia, Francja, Włochy i in. takiej bzdurnej reguły sobie nie nałożył i nie przestrzega. Trzeba jak najszybciej zmienić konstytucję!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 kolumb1234

Coś czuje ze jak to wszystko jeb@@e to kurz długo nie opadnie

! Odpowiedz
2 9 mooooo

To tak jak w USA ? Historyczne szczyty i stabilne wzrosty przemysł zwalnia a rynek pracy redukuje ?? A teraz gęby rozdziawli i chor zaczyna krzyczeć ze Chiny cos knują ?

! Odpowiedz
4 6 open_mind

To powoli się zaczyna, dał sobie chłopach samobója:. Były prezydent Peru Alan Garcia zmarł z powodu rany postrzałowej w głowę, gdy policja przygotowywała się do aresztowania go w środę rano. Kurcze może trumien wkrótce zabraknąć. Prawda panie Obama?

! Odpowiedz
9 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 45 kimdzongtusk

Cały wzrost gospodarczy pompowany długiem. Moze czas nieco przyhamować i przy okazji dać trochę odetchnąc naszej planecie ? Skąd przekonanie, że MUSI BYĆ cały czas dodatni PKB ? Ludzie musza co pół roku zmieniac auta i ajfony ? Jak tylko siada nieco konsumpcja to banki centralne zaraz zalewają świat pieniądzem. To jakieś szaleństwo .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 13 oorim

Spodziewane 6,3 a jest 6,4%.... i to budzi zaraz wielki niepokój z powodu różnicy... moim zdaniem niepokój powinni budzić ci co się "źle spodziewali"..

! Odpowiedz
5 37 dismas

Po co autor pisze "według OFICJALNYCH danych"?, "OFICJALNY wzrost" itp? "chińscy statystycy znów majstrują przy deflatorze" - a są jakieś nieoficjalne dane z Chin? Jedyne nieoficjalne dane jakie znam to ceny w marketach które nijak nie przystają GUSowskiego CPI, widocznie w marketach majstrują przy polskim deflatorze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 44 talmud

nauczyli sie od stanow "raportowac" wiec o co chodzi ? ze wygrywaja a nie powinni LMAO.......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil