REKLAMA

Chiny wypowiedzą posłuszeństwo dolarowi. Ropa rozliczana w juanach?

Krzysztof Kolany2017-09-05 10:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-09-05 10:20
Chiny wypowiedzą posłuszeństwo dolarowi. Ropa rozliczana w juanach?
Chiny wypowiedzą posłuszeństwo dolarowi. Ropa rozliczana w juanach?
fot. antpkr / / YAY Foto

Krążą spekulacje, jakoby Chiny miały uruchomić rozliczany w juanach rynek kontraktów terminowych na ropę naftową. Co więcej, juan miałby być wymienialny na złoto! To może być szok nie tylko dla rynku ropy, ale dla obecnie panującego dolarowego porządku świata.

„Oczekuje się, że wkrótce Chiny uruchomią rynek kontraktów terminowych na ropę notowanych w juanie” – donosi „Nikkei Asian Review”. Według tego źródła Shanghai International Energy Exchange już rozpoczął szkolenia dla potencjalnych użytkowników juanowych kontraktów. Testy rynkowe zostały przeprowadzone w czerwcu i lipcu.

Ma to być pierwszy chiński kontrakt terminowy na surowce dostępny dla zagranicznych firm, w tym także funduszy inwestycyjnych. Co więcej, juan miałby być wymienialny na złoto na giełdach w Szanghaju i Hongkongu. Już od kwietnia 2016 roku na giełdzie w Szanghaju funkcjonuje mechanizm aukcyjny, na podstawie którego 18 banków ustala juanowe ceny złota.

Jeśli Chińczycy wprowadzą „juanowe” kontrakty na ropę naftową, będzie to prawdziwy przewrót kopernikański nie tylko na rynku „czarnego złota”. Obecnie ten strategiczny dla ludzkości surowiec notowany jest wyłącznie w dolarach amerykańskich, a cenami (i walutą!) odniesienia dla fizycznych dostaw ropy są ceny z giełd w Londynie (Brent) i Nowym Jorku (WTI).

Jest tajemnicą poliszynela, że Amerykanie zazdrośnie strzegą przywileju rozliczania światowego handlu ropą naftową we własnej walucie. Zwolennicy tzw. teorii spiskowych twierdzą, że to właśnie próby odejścia od dolara w handlu ropą doprowadziły do amerykańskich interwencji wojskowych w Iraku i Libii skutkujących obaleniem miejscowych dyktatorów i pogrążeniu obu krajów w chaosie.

Fakt, że cały świat potrzebuje „zielonych”, aby handlować ropą naftową, jest jednym z fundamentów nadzwyczajnego statusu dolara jako globalnej waluty rezerwowej i rozliczeniowej. Dzięki temu, że dolar jest akceptowany jako zapłata za towary i usługi wszędzie na świecie, rząd Stanów Zjednoczonych może emitować ogromne ilości swojej waluty i dobrze zarabiać na tym procederze. Bez tego przywileju gospodarcza i militarna hegemonia Waszyngtonu prawdopodobnie byłaby na dłuższą metę nie do utrzymania.

Dodatkowym smaczkiem w planach Chińczyków jest opcja wymiany renminbi na złoto. Byłby to rodzaj gwarancji dla tych, którzy nie do końca ufają w stabilność i wymienialność chińskiej waluty. W praktyce możliwa byłaby więc sytuacja, aby płacić złotem za ropę! W ten sposób nie tylko można by obchodzić sankcje gospodarcze jednostronnie narzucane przez USA (jak np. na Iran w latach 2006-15). Byłby to także faktyczny powrót do swego rodzaju standardu złota, wypartego z systemu monetarnego w latach 70 XX wieku.

Chiny są obecnie największym importerem ropy naftowej – w pierwszym półroczu 2017 roku sprowadzając ze świata ponad 8,5 mln baryłek dziennie. I choć to nadal Stany Zjednoczone są największym konsumentem „czarnego złota” (zużywając prawie 19,4 mln bpd), to jednak w ostatnich latach potężny wzrost zużycia surowca w Chinach był głównym czynnikiem napędzającym handel ropą. Według danych S&P Global Platts w 2016 roku Chiny konsumowały 11,1 mln baryłek ropy dziennie, co stanowiło ponad 11% globalnego zużycia. Największym pojedynczym dostawcą ropy do Chin (stan na pierwsze półrocze 2017 r.) stała się Rosja (29,2 mln ton), przed Angolą (27,1 mln ton) i Arabią Saudyjską (26,5 mln ton) oraz Irakiem (17,8 mln ton).

„W ostatnich latach zaangażowanie chińskich niezależnych rafinerii stworzyło bardziej zdywersyfikowany rynek krajowych uczestników, co stwarza otoczenie, w którym powstanie kontraktów terminowych na ropę może się udać” – ocenił Alan Bannister, dyrektor w firmie badawczej S&P Global Platts.

Uruchomienie „juanowych” kontraktów na ropę naftową można postrzegać jako kolejny krok w internacjonalizacji chińskiej waluty, która w 2016 roku została dołączona do elitarnego koszyka specjalnych praw ciągnienia (SDR). I także jako przejaw rosnącej siły ekonomicznej Państwa Środka, które łącząc centralne sterowanie gospodarką z prywatną inicjatywą, już kilka lat temu przegoniło Japonię, stając się drugą największą gospodarką świata.

Jednakże na ropę kwotowaną w juanach można też patrzeć jako na próbę dokonania wyłomu w obowiązującym od 45 lat dolarocentrycznym ładzie monetarnym. Tzw. system petrodolara zasadza się na tym, że jedynym akceptowalnym w międzynarodowym obrocie ropą i gazem środkiem płatniczym jest amerykańska waluta. W bardzo dużym uproszczeniu można wręcz powiedzieć, że współczesny dolar nie jest już oparty o złoto, ale właśnie o ropę naftową.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
d-oro
07.09.2017 r ciekawe czy na koniec dnia złoto przebije 1350?
mantrader
Utrzymanie petrodolara i statusu waluty rezerwowej jest dla USA kluczowe - http://bit.ly/2xOj5va
Warto pamiętać, że Chiny utajniły swoje zaasy złota, którego są największym producentem.
open_mind
A tymczasem uspokajająca wiadomość z pewnego źródła: Goldman Sachs zapewnia że złoto to waluta ostatniego resortu i będzie taniało. Och i od razu się uspokoiłem, obcierając zimny pot z czoła.
kolumb1234
I to jest prawdziwy powód zamieszania napięcia w Korei nie ma lepszej karty przetargowej niż dolary
open_mind
Tak USA wlazły w misternie zastawioną pułapkę przez Azję i Rosję!
open_mind
Myślę że niebawem ludzie będą liczyć swoje bogactwo nie po cenie złota ale ile uncji jego posiadają. Nie ma lipy!!!
open_mind
Źródła z Waszyngtonu donoszą że US przedsiębiorstwa mają natychmiast znaleźć zastępcze źródła dostaw towarów made in China do US oraz kraje UN mają natychmiastowo zaprzestać dostarczanie paliwa i ropy do N Korea, pod groźbą wojny. Oj Waszyngton zaczyna kopać sobie grób, wygląda to na koniec hegemoni USA. Drukarze Źródła z Waszyngtonu donoszą że US przedsiębiorstwa mają natychmiast znaleźć zastępcze źródła dostaw towarów made in China do US oraz kraje UN mają natychmiastowo zaprzestać dostarczanie paliwa i ropy do N Korea, pod groźbą wojny. Oj Waszyngton zaczyna kopać sobie grób, wygląda to na koniec hegemoni USA. Drukarze w obliczu ich nieuchronnego upadku ekonomicznego na siłę odwracają uwagę od zasadniczych problemów USA oraz świata i straszą ludzkość, a ty już dostatecznie zostałeś nastraszony i boisz się Koreańskiej atomówki w imię innych niekorzystnych zmian które muszą nastąpić a my z nimi pogodzić? Przecież jak Chiny wypowiedzą ”posłuszeństwo” dolarowi to w 24 godziny zachodni system finansowy ma prawo dostać „padaki” I dlatego USA musi zrobić jakiś „desperacki błąd”!.
open_mind
Tym bardziej że plebs z USA zaczyna czerpać przyjemność i popierać socjalizm (ponad 40%) zamiast kapitalizmu, Brawo wszystko stoi otworem przed narodem USA – tak Polska przyjmie ograniczona ilość robotników tymczasowych z USA ,muszą mieć własne koce.
open_mind odpowiada open_mind
Tylko co oni by u nas robili przecież te ciamajdy nic nie potrafią sensownego robić jak tylko dawać w żyłę, bo Waszyngton jak do tej pory załatwiał za nich wszystko ! Przecież ich armia nawet nie potrafi w Polsce przez ulicę bez wypadku przejechać i jeszcze nas obrażają że to nasza infrastruktura a u nich co rozwalające Tylko co oni by u nas robili przecież te ciamajdy nic nie potrafią sensownego robić jak tylko dawać w żyłę, bo Waszyngton jak do tej pory załatwiał za nich wszystko ! Przecież ich armia nawet nie potrafi w Polsce przez ulicę bez wypadku przejechać i jeszcze nas obrażają że to nasza infrastruktura a u nich co rozwalające się drogi i mosty to co?
niewierzacyateusz
Krążą spekulacje, jakoby :)))

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki