REKLAMA

45 lat temu Nixon zamknął „złote okno”

Krzysztof Kolany2016-08-17 13:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-17 13:20
45 lat temu Nixon zamknął „złote okno”
45 lat temu Nixon zamknął „złote okno”
fot. JanPietruszka / / YAY Foto

15 sierpnia 1971 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto, co zdaniem niektórych było tożsame z bankructwem USA. Była to też data końca poprzedniego ładu monetarnego.

„Poleciłem sekretarzowi skarbu podjąć wszystkie niezbędne działania, aby obronić dolara przed spekulantami. Nakazałem sekretarzowi Connally’emu tymczasowo zawiesić wymienialność dolara na złoto” – ogłosił w telewizji prezydent Richard Nixon 15 sierpnia 1971 roku.

Ta „techniczna” i „tymczasowa” decyzja oznaczała całkowitą zmianę systemu finansowego świata. Po roku 1944 zaczął obowiązywać układ z Bretton Woods, w ramach którego obowiązywał system sztywnych kursów walut krajowych w relacji do dolara. Amerykańska waluta była wymienialna na złoto po stałej i gwarantowanej przez rząd USA cenie 35 dolarów za uncję. Wymienialność USD na złoto była jednak zarezerwowana tylko dla banków centralnych. Posiadanie złota inwestycyjnego zarówno w USA, jak i w krajach komunistycznych było nielegalne.

Decyzja Nixona była jednostronnym zerwaniem układu z Bretton Woods i stanowiła koniec ery obecności złota w systemie monetarnym. Od 45 lat żadna waluta narodowa nie ma oparcia w kruszcu, a banki centralne zostały pozbawione jakichkolwiek ograniczeń w kreacji pieniądza. Świat w ciągu kilku lat przeszedł do systemu płynnych kursów walutowych, w którym relacja ceny jednej waluty względem drugiej jest efektem działań rynkowych i decyzji banków centralnych.

Usunięcie złota z systemu finansowego miało ogromne konsekwencje dla światowej gospodarki. Od decyzji Nixona baza monetarna Stanów Zjednoczonych zwiększyła się niemal 45-krotnie (!), rosnąc z 84,1 mld USD do 3,77 bln USD. Ekspansja monetarna skutkowała silnym przyspieszeniem inflacji: przez ostatnie 45 lat koszty życia w USA mierzone rządowym indeksem CPI wzrosły sześciokrotnie.

Rozpoczęła się era finansjalizacji gospodarki. Potężna ekspansja kredytowa prowadziła do zwiększenia nierówności dochodowych. Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Rozpoczął się trwający do dziś proces marginalizacji klasy średniej i wzrostu znaczenia jednego promila najbogatszych Amerykanów.

Okres Średnia dynamika PKB
1950-59 4,25%
1960-69 4,52%
1970-79 3,24%
1980-89 3,14%
1990-99 3,23%
2000-09 1,82%
2010-15 2,17%
Źródło: Fed z St. Louis

Bez zdrowego pieniądza załamała się dynamika produktywności amerykańskiej gospodarki. W latach 50. i 60. XX wieku PKB Stanów Zjednoczonych rósł w tempie ok. 4,5%. W następnych trzech dekadach gospodarka USA rosła w tempie 3% rocznie, a w poprzedniej dekadzie tempo wzrostu spadło poniżej 2%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (104)

dodaj komentarz
~Mundry
Brodaty cigle mówi że dular no good. To co dobre pewnie

Rubel albo złotowabyło v te to mają pokrycie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Jacenty
Kiedyś się mawiało, że złotówka miało oparcie w cynie...


w cynie społecznym
~szach
Nadchodzi Armagedon - kupujcie prawdziwe złoto !!!
~swagger
dla zainteresoewasnych tematyką luzowania monetarnego i jego wpłuwu na obecną sytuację ekonomiczno gospodarczo społeczną polecam pozycję :

Steve Forbes - Pieniądz, dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce i jak można temu zapobiec"
~Gargus
Nie każdy kraj pozbył złotego pieniądza np Libia czy Irak który zamierzał powrócić do tego niestety USA na to nie pozwoliło wiadomo co się z tymi krajami stało
~Parsifal
Jakiś komentarz do tego wzrostu bazy moentarnej w latach 2008-2014 z ok. 800 mln $ do 4 mld $ ?
~prostaekonomia
kryzys, wejdz na yt, na kanale Prosta Ekonomia, filmik kryzys w 2008r, wszystko ładnie wytłumaczone.

Pozdro!
~swagger
tak aby nie umniejszac wzrostu nominalnego :
to jest 800 mld$ a teraz 4 biliony $
~Parsifal odpowiada ~prostaekonomia
Kryzys kryzysem - z tego nie wynika jeszcze, że ilość pieniądza w obrocie zwiększa się 5x .. Ten kryzysy był wynikiem działań przed 2008 r., więc spodziewałbym się raczej zmian przed tym rokiem, a nie po. Rozumiem, że dodruk pieniądza jest sposobem "radzenia" sobie z nim - długi odpowiednio maleją. Ale aż 5x !?? Czemu wartość Kryzys kryzysem - z tego nie wynika jeszcze, że ilość pieniądza w obrocie zwiększa się 5x .. Ten kryzysy był wynikiem działań przed 2008 r., więc spodziewałbym się raczej zmian przed tym rokiem, a nie po. Rozumiem, że dodruk pieniądza jest sposobem "radzenia" sobie z nim - długi odpowiednio maleją. Ale aż 5x !?? Czemu wartość pieniądza odpowiednio nie zmalała ? (USD w relacji do złotówki)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki