Chiny: władze reagują na giełdowe załamanie. Stopy procentowe w dół

analityk Bankier.pl

Olbrzymie spadki na giełdzie w Szanghaju pchnęły chińskie władze do działania. Ludowy Bank Chin obniżył dziś stopy procentowe.

Ludowy Bank Chin postanowił obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Od jutra stopa lombardowa wynosić będzie 4,6%, zaś depozytowa 1,75%. Jest to już piąta z rzędu obniżka stóp procentowych od listopada ubiegłego roku.

O 50 punktów bazowych, do 18%, obniżona została stopa rezerw obowiązkowych. Ten nieco „zakurzony” na zachodzie parametr stanowił w ostatnich lata jeden z podstawowych instrumentów prowadzenia polityki monetarnej w Chinach. W tym roku stopa rezerw obowiązkowych obniżana była dwukrotnie.

Tego typu decyzji Ludowego Banku Chin rynek spodziewał się już w weekend, kiedy komentatorzy mieli nadzieję na interwencję po spadkach, które nastąpiły po bardzo słabych danych z drugiej największej gospodarki świata. Rynek się przeliczył, a przy braku interwencji ze strony władz, w ciągu dwóch dni Shanghai Composite zanurkował wczoraj o 8,49%, a dzisiaj o 7,63%.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~kalafior

test nowy

! Odpowiedz
3 4 ~Michal

Tak między wierszami Witam wszystkich na tej konferencji komentatorów. Jeśli chodzi o spadek na Chińskiej giełdzie, dewaluację jena, spadek ropy, NWO. Bessa Bessa to moim zdaniem nie powinniśmy zakładać, że maczają w tym palce 'rekiny finansjery". Spadek produkcji w chinach był pewny. Popyt spada podaż jest utrzymywana na takim samym poziomie albo i większym to i kryzys powstaje. Ile można produkować nowych chińskich podróbek. Telefony, komputery wszystko co chińskie miało okropne zapotrzebowanie w latach rozwoju technologicznego (1998r - 2010r) cały świat nasycił swoje zapotrzebowanie na produkty chińskie. To Bańka która przez długi okres czasu pompowała hossę musiała zwolnić i odwrócić bieg historii wzrostów i wielkiego rozwoju gospodarczego Chin. Teraz proponuję wszystkim, którzy tracą nerwy i pieniądze na spadku gospodarczym w chinach aby się uspokoili i zwrócili uwagę na rynek NC. I przeanalizowali niektóre spółki warte inwestycji. Pozdrawiam. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~maciejjjjko

produkcja towarów, nawet jeśli podróbek... to co?? ważne, że kraj sprzedaje na zewnątrz.
chyba nie rozumiesz przyczyn i następstw w makroekonomi..... co innego jest produkcja i eksport produktów by "zaimportować" zapłatę za dobra: popyt + podaż. ( z resztą przy okazji importu zapłaty w usd Chiny "zabrały" trochę z amerykańskiej inflacji, więc dlatego jeszcze nie wystąpiła hiperinflacja; ameryka wyeksportowała rozwodnioną makulaturę). Towary i technologie, nawet jeśli podróbki nie mają tu nic do rzeczy.

...a co innego jest wzrost na giełdzie, w następstwie tego co pod spodem:
modern socjalizm w postaci interwencjonizmu gospodarczego, ustalania celu inflacyjnego, stóp procentowych, manipulacji kursami walut, rola banku centralnego. To co jest dzisiaj nigdy koło kapitalizmu nie leżało

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Bogdddan

A co ze złotem? Na zdrowy rozum powinno drożeć w takich warunkach, a leci na łeb na szyję. Nie rozumiem tego.

! Odpowiedz
0 1 ~Michał

Wszystko będzie spadać przyjacielu Chińska gospodarka nie opiera się tylko na Miedzi itp. Giełda jest połączona jak sieć pająka, ognisko czyli najważniejsze elementy układu są naruszone i teraz trzeba poczekać aż przyjdzie "Pająk" i da nam Hossę (pająk = ogromny popyt )

! Odpowiedz
0 3 ~xxx

Jak fed oglosi ge4 to zloto w pln bedzie tansze

! Odpowiedz
0 1 ~maciejjjjko

dobre pytanie.... zanim założę, tak jak wszyscy tu na forum że znają odpowiedźi, to przedstawię swoją opinię, którą uważam za najtrafniejszą:

Chiny kupowały fizyczne złoto, więc nie dziwi że ze strony chińskich inwestorów nie było ruchów na certyfikatach inwestycyjnych "złotych"
Tak naprawdę wartość złota na certyfikatach (z wykresem) opiera się głównie o inwestycje reszty świata USA, UE (fuck this!). Gdy spadło na giełdzie w USA finansiści przenieśli aktywa na waluty i inne "tymczasowe" przystanie, a nie aktywa "dnia ostatecznego" czyli metale szlachetne. Oczekiwali reakcji rządu Chin i się doczekali, który kiedyś już zapoowiedział "obronę" wzrostów. Po obniżce stóp powrócili na parkiet a prasa odtrąbiła niesamowite wzrosty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~krasnal

Nie martwa się !!! Warszawski śmierdziel cały czas będzie szedł w dól z lekkimi ruchami w górę !!!

! Odpowiedz
4 4 ~baca

Hahaha żydy będą tak kombinować , by napełniać swoją sakwę. !!!!!! Nie inaczej, bo czemu bank centralny Chin nie interweniował. Pomyślcie trochę. Masakra.!!!!!!

! Odpowiedz
9 5 ~ererererer odpowiada ~baca

myślenie właśnie nie polega na tym że o wszystko obwinia się kosmiczny spisek i żydów...

takie banalne wytłumaczenia to domena ludzi ubogich na umyśle...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil