REKLAMA

Chiny: władze reagują na giełdowe załamanie. Stopy procentowe w dół

Michał Żuławiński2015-08-25 12:31analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-25 12:31
fot. Associated Press / EastNews

Olbrzymie spadki na giełdzie w Szanghaju pchnęły chińskie władze do działania. Ludowy Bank Chin obniżył dziś stopy procentowe.

Ludowy Bank Chin postanowił obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Od jutra stopa lombardowa wynosić będzie 4,6%, zaś depozytowa 1,75%. Jest to już piąta z rzędu obniżka stóp procentowych od listopada ubiegłego roku.

O 50 punktów bazowych, do 18%, obniżona została stopa rezerw obowiązkowych. Ten nieco „zakurzony” na zachodzie parametr stanowił w ostatnich lata jeden z podstawowych instrumentów prowadzenia polityki monetarnej w Chinach. W tym roku stopa rezerw obowiązkowych obniżana była dwukrotnie.

Tego typu decyzji Ludowego Banku Chin rynek spodziewał się już w weekend, kiedy komentatorzy mieli nadzieję na interwencję po spadkach, które nastąpiły po bardzo słabych danych z drugiej największej gospodarki świata. Rynek się przeliczył, a przy braku interwencji ze strony władz, w ciągu dwóch dni Shanghai Composite zanurkował wczoraj o 8,49%, a dzisiaj o 7,63%.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Michal
Tak między wierszami Witam wszystkich na tej konferencji komentatorów. Jeśli chodzi o spadek na Chińskiej giełdzie, dewaluację jena, spadek ropy, NWO. Bessa Bessa to moim zdaniem nie powinniśmy zakładać, że maczają w tym palce 'rekiny finansjery". Spadek produkcji w chinach był pewny. Popyt spada podaż jest Tak między wierszami Witam wszystkich na tej konferencji komentatorów. Jeśli chodzi o spadek na Chińskiej giełdzie, dewaluację jena, spadek ropy, NWO. Bessa Bessa to moim zdaniem nie powinniśmy zakładać, że maczają w tym palce 'rekiny finansjery". Spadek produkcji w chinach był pewny. Popyt spada podaż jest utrzymywana na takim samym poziomie albo i większym to i kryzys powstaje. Ile można produkować nowych chińskich podróbek. Telefony, komputery wszystko co chińskie miało okropne zapotrzebowanie w latach rozwoju technologicznego (1998r - 2010r) cały świat nasycił swoje zapotrzebowanie na produkty chińskie. To Bańka która przez długi okres czasu pompowała hossę musiała zwolnić i odwrócić bieg historii wzrostów i wielkiego rozwoju gospodarczego Chin. Teraz proponuję wszystkim, którzy tracą nerwy i pieniądze na spadku gospodarczym w chinach aby się uspokoili i zwrócili uwagę na rynek NC. I przeanalizowali niektóre spółki warte inwestycji. Pozdrawiam. :)
~maciejjjjko
produkcja towarów, nawet jeśli podróbek... to co?? ważne, że kraj sprzedaje na zewnątrz.
chyba nie rozumiesz przyczyn i następstw w makroekonomi..... co innego jest produkcja i eksport produktów by "zaimportować" zapłatę za dobra: popyt + podaż. ( z resztą przy okazji importu zapłaty w usd Chiny "zabrały"
produkcja towarów, nawet jeśli podróbek... to co?? ważne, że kraj sprzedaje na zewnątrz.
chyba nie rozumiesz przyczyn i następstw w makroekonomi..... co innego jest produkcja i eksport produktów by "zaimportować" zapłatę za dobra: popyt + podaż. ( z resztą przy okazji importu zapłaty w usd Chiny "zabrały" trochę z amerykańskiej inflacji, więc dlatego jeszcze nie wystąpiła hiperinflacja; ameryka wyeksportowała rozwodnioną makulaturę). Towary i technologie, nawet jeśli podróbki nie mają tu nic do rzeczy.

...a co innego jest wzrost na giełdzie, w następstwie tego co pod spodem:
modern socjalizm w postaci interwencjonizmu gospodarczego, ustalania celu inflacyjnego, stóp procentowych, manipulacji kursami walut, rola banku centralnego. To co jest dzisiaj nigdy koło kapitalizmu nie leżało
~Bogdddan
A co ze złotem? Na zdrowy rozum powinno drożeć w takich warunkach, a leci na łeb na szyję. Nie rozumiem tego.
~Michał
Wszystko będzie spadać przyjacielu Chińska gospodarka nie opiera się tylko na Miedzi itp. Giełda jest połączona jak sieć pająka, ognisko czyli najważniejsze elementy układu są naruszone i teraz trzeba poczekać aż przyjdzie "Pająk" i da nam Hossę (pająk = ogromny popyt )
~xxx
Jak fed oglosi ge4 to zloto w pln bedzie tansze
~maciejjjjko
dobre pytanie.... zanim założę, tak jak wszyscy tu na forum że znają odpowiedźi, to przedstawię swoją opinię, którą uważam za najtrafniejszą:

Chiny kupowały fizyczne złoto, więc nie dziwi że ze strony chińskich inwestorów nie było ruchów na certyfikatach inwestycyjnych "złotych"
Tak naprawdę
dobre pytanie.... zanim założę, tak jak wszyscy tu na forum że znają odpowiedźi, to przedstawię swoją opinię, którą uważam za najtrafniejszą:

Chiny kupowały fizyczne złoto, więc nie dziwi że ze strony chińskich inwestorów nie było ruchów na certyfikatach inwestycyjnych "złotych"
Tak naprawdę wartość złota na certyfikatach (z wykresem) opiera się głównie o inwestycje reszty świata USA, UE (fuck this!). Gdy spadło na giełdzie w USA finansiści przenieśli aktywa na waluty i inne "tymczasowe" przystanie, a nie aktywa "dnia ostatecznego" czyli metale szlachetne. Oczekiwali reakcji rządu Chin i się doczekali, który kiedyś już zapoowiedział "obronę" wzrostów. Po obniżce stóp powrócili na parkiet a prasa odtrąbiła niesamowite wzrosty.
~krasnal
Nie martwa się !!! Warszawski śmierdziel cały czas będzie szedł w dól z lekkimi ruchami w górę !!!
~baca
Hahaha żydy będą tak kombinować , by napełniać swoją sakwę. !!!!!! Nie inaczej, bo czemu bank centralny Chin nie interweniował. Pomyślcie trochę. Masakra.!!!!!!
~ererererer odpowiada ~baca
myślenie właśnie nie polega na tym że o wszystko obwinia się kosmiczny spisek i żydów...

takie banalne wytłumaczenia to domena ludzi ubogich na umyśle...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki