Chińska gospodarka znów rozczarowuje. PMI najniżej od 77 miesięcy

analityk Bankier.pl

Ekonomicznym bohaterem lata 2015 r. z całą pewnością jest Chińska Republika Ludowa. Do krachu na giełdzie, dewaluacji i zakupów złota wciąż dochodzą słabe dane z gospodarki.

Indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wyniósł w sierpniu 47,1 pkt. wobec 47,8 pkt. w lipcu – poinformowały Markit Economics i Caixin Media. Analitycy spodziewali się dziś odczytu na poziomie 48,1 pkt., a więc można mówić o sporym zawodzie.

Odnotowany dziś wynik jest najgorszym od 77 miesięcy oraz szóstym z rzędu odczytem poniżej 50 pkt. Poziom ten jest o tyle istotny, że oddziela on okresy spowolnienia od ożywienia.

Warto pamiętać, że dzisiejsze dane o przemysłowym PMI to wstępny odczyt, który powstał w oparciu o 85-90% ankiet wypełnianych przez menadżerów z ponad 400 przedsiębiorstw. W ubiegłym miesiącu wstępne dane pokazały poziom 48,2 pkt., natomiast finalne wskazały 47,8 pkt.

Indeks PMI dla chińskiego sektora wytwórczego ( Markit/Caixin)

Ostateczne dane opublikowane zostaną 1 września. Tego samego dnia ukaże się natomiast oficjalny indeks PMI publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia, który zazwyczaj prezentuje bardziej optymistyczny obraz chińskiej gospodarki od indeksu przygotowywanego przez HSBC.

- Wstępny odczyt Caixin China PMI za sierpień pokazał dalsze spadki, co pokazuje, że w gospodarce wciąż trwa proces hamowania. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka systemowego pozostaje pod kontrolą, a struktura gospodarki się poprawia. Istnieje wciąż presja na realizację celu wzrostu gospodarczego, a żeby to osiągnąć, rząd musi dostosować polityki fiskalną i monetarną, aby zapewnić stabilność i wesprzeć strukturalne reformy. To przywróci zaufanie na rynku oraz doda gospodarce wigoru – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych He Fan, główny ekonomista Caixin Insight Group.

Cel wzrostu gospodarczego na ten roku to 7% (najmniej w tym stuleciu) wobec osiągniętego w 2014 r. wzrostu rzędu 7,4%. W pierwszych dwóch kwartałach chińskiej gospodarce udało się dotrzymywać kroku tym założeniom.

Na bardzo słaby sygnał z przemysłu spadkami zareagowała giełda w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite zanotował dziś spadek o 4,27% przez co uplasował się o wlos (7,74 pkt.) powyżej okrągłego poziomu 3500 pkt. Poziom ten jest uważany przez komentatorów, za barierę, której bronić będą chińskie władze, które w ostatnich tygodniach wielokrotnie wyciągały giełdę do góry przy użyciu szeregu "antybessowych" środków.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~Tomasz

Swoista schizofrenia pseudo komentatorów i "znawców" rynku gospodarczego : jeżeli przy 7%-owy wzroście PKB Chin ci "fachowcy" silą się na ironiczne uszczypliwości wobec tego kraju, to dlaczego marne 3% dla Polski czy też 1% dla całej strefy euro jest wystarczające do piania nad ich stanem!?. Poza tym niech ci pseudo fachowcy pokażą inny kraj, który przez 30 lat osiągnął takie wyniki!!.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 oloch

"W ubiegłym miesiącu wstępne dane pokazały poziom 48,2 pkt., natomiast finalne wskazały 47,8 pkt.
Ostateczne dane opublikowane zostaną 1 września. Tego samego dnia ukaże się natomiast oficjalny indeks PMI publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia, który zazwyczaj prezentuje bardziej optymistyczny"

- czyli finalne były gorsze, ale ostateczne są optymistyczne - takie masło maślane, że nie wiadomo o co chodzi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~szejk

miło , że umiecie czytać i wyciagac wnioski z idiotycznych artykułów ponadto nie dajcie sobie wmówić że ropa będzie po 30 $ nie ma w ogóle powodu by tak było elektryczne samochody hahhahaa sprzedaja sie w promilu promila

! Odpowiedz
8 8 ~miro

ryżo-lawirancki "żond nawet nie sni o takim wzroście, za to hełpi sie jak to nasza gospodarka skoczy o jeden promil, to juz sukces odtrabiony przez jedyne słuszne media

! Odpowiedz
6 23 ~KIMDZONGTUSK

To jest wskażnik "ankietowy" i delikatnie mówiąc, jego wiarygodnośc jest marna. To nie zmienia faktu, że Chiny zwalniają, ale trudno, zeby utrzymywały 10% wzrost cały czas. Lekkie schłodzenie wyjdzie im tylko na dobra.

! Odpowiedz
1 3 ~xxx

markit - prywatna firma kontrolowana przez bank HSBC - ma możliwość dowolnego kształtowania PMI co daje ogromne możliwości spekulacyjne...

! Odpowiedz
3 14 ~KIMDZONGTUSK

jak oni są fatalni to gdzie my jesteśmy ?

! Odpowiedz
7 26 ~roger45

Fatalna chinska gospodarka rosnie tylko 3 razy szybciej niz polska.

! Odpowiedz
12 14 ~asertywny

Pracuj za "miskę ryżu" bez prawa do emerytury itp a będziesz się cieszył wysokimi wzrostami gospodarczymi.

! Odpowiedz
15 10 ~koy

Gospodarka polska ma się całkiem nieźle. Wzrost gospodarczy prawdopodobnie wyniesie około 4% . W Chinach wzrost, ten oficjalny, będzie poniżej 7%, a rzeczywisty pewnie około 5%. Może wykonaj te swoje skomplikowane obliczenia jeszcze raz

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil