REKLAMA

Chińska gospodarka znów rozczarowuje. PMI najniżej od 77 miesięcy

Michał Żuławiński2015-08-21 07:19analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-21 07:19

Ekonomicznym bohaterem lata 2015 r. z całą pewnością jest Chińska Republika Ludowa. Do krachu na giełdzie, dewaluacji i zakupów złota wciąż dochodzą słabe dane z gospodarki.

Chińska gospodarka znów rozczarowuje. PMI najniżej od 77 miesięcy
Chińska gospodarka znów rozczarowuje. PMI najniżej od 77 miesięcy
fot. Xinhua / eyevine / / EastNews

Indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wyniósł w sierpniu 47,1 pkt. wobec 47,8 pkt. w lipcu – poinformowały Markit Economics i Caixin Media. Analitycy spodziewali się dziś odczytu na poziomie 48,1 pkt., a więc można mówić o sporym zawodzie.

Odnotowany dziś wynik jest najgorszym od 77 miesięcy oraz szóstym z rzędu odczytem poniżej 50 pkt. Poziom ten jest o tyle istotny, że oddziela on okresy spowolnienia od ożywienia.

Warto pamiętać, że dzisiejsze dane o przemysłowym PMI to wstępny odczyt, który powstał w oparciu o 85-90% ankiet wypełnianych przez menadżerów z ponad 400 przedsiębiorstw. W ubiegłym miesiącu wstępne dane pokazały poziom 48,2 pkt., natomiast finalne wskazały 47,8 pkt.

Ostateczne dane opublikowane zostaną 1 września. Tego samego dnia ukaże się natomiast oficjalny indeks PMI publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia, który zazwyczaj prezentuje bardziej optymistyczny obraz chińskiej gospodarki od indeksu przygotowywanego przez HSBC.

- Wstępny odczyt Caixin China PMI za sierpień pokazał dalsze spadki, co pokazuje, że w gospodarce wciąż trwa proces hamowania. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka systemowego pozostaje pod kontrolą, a struktura gospodarki się poprawia. Istnieje wciąż presja na realizację celu wzrostu gospodarczego, a żeby to osiągnąć, rząd musi dostosować polityki fiskalną i monetarną, aby zapewnić stabilność i wesprzeć strukturalne reformy. To przywróci zaufanie na rynku oraz doda gospodarce wigoru – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych He Fan, główny ekonomista Caixin Insight Group.

Cel wzrostu gospodarczego na ten roku to 7% (najmniej w tym stuleciu) wobec osiągniętego w 2014 r. wzrostu rzędu 7,4%. W pierwszych dwóch kwartałach chińskiej gospodarce udało się dotrzymywać kroku tym założeniom.

Na bardzo słaby sygnał z przemysłu spadkami zareagowała giełda w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite zanotował dziś spadek o 4,27% przez co uplasował się o wlos (7,74 pkt.) powyżej okrągłego poziomu 3500 pkt. Poziom ten jest uważany przez komentatorów, za barierę, której bronić będą chińskie władze, które w ostatnich tygodniach wielokrotnie wyciągały giełdę do góry przy użyciu szeregu "antybessowych" środków.

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Tomasz
Swoista schizofrenia pseudo komentatorów i "znawców" rynku gospodarczego : jeżeli przy 7%-owy wzroście PKB Chin ci "fachowcy" silą się na ironiczne uszczypliwości wobec tego kraju, to dlaczego marne 3% dla Polski czy też 1% dla całej strefy euro jest wystarczające do piania nad ich stanem!?. Poza tym niech ci Swoista schizofrenia pseudo komentatorów i "znawców" rynku gospodarczego : jeżeli przy 7%-owy wzroście PKB Chin ci "fachowcy" silą się na ironiczne uszczypliwości wobec tego kraju, to dlaczego marne 3% dla Polski czy też 1% dla całej strefy euro jest wystarczające do piania nad ich stanem!?. Poza tym niech ci pseudo fachowcy pokażą inny kraj, który przez 30 lat osiągnął takie wyniki!!.
oloch
"W ubiegłym miesiącu wstępne dane pokazały poziom 48,2 pkt., natomiast finalne wskazały 47,8 pkt.
Ostateczne dane opublikowane zostaną 1 września. Tego samego dnia ukaże się natomiast oficjalny indeks PMI publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia, który zazwyczaj prezentuje bardziej optymistyczny"

-
"W ubiegłym miesiącu wstępne dane pokazały poziom 48,2 pkt., natomiast finalne wskazały 47,8 pkt.
Ostateczne dane opublikowane zostaną 1 września. Tego samego dnia ukaże się natomiast oficjalny indeks PMI publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia, który zazwyczaj prezentuje bardziej optymistyczny"

- czyli finalne były gorsze, ale ostateczne są optymistyczne - takie masło maślane, że nie wiadomo o co chodzi...
~szejk
miło , że umiecie czytać i wyciagac wnioski z idiotycznych artykułów ponadto nie dajcie sobie wmówić że ropa będzie po 30 $ nie ma w ogóle powodu by tak było elektryczne samochody hahhahaa sprzedaja sie w promilu promila
~miro
ryżo-lawirancki "żond nawet nie sni o takim wzroście, za to hełpi sie jak to nasza gospodarka skoczy o jeden promil, to juz sukces odtrabiony przez jedyne słuszne media
~KIMDZONGTUSK
To jest wskażnik "ankietowy" i delikatnie mówiąc, jego wiarygodnośc jest marna. To nie zmienia faktu, że Chiny zwalniają, ale trudno, zeby utrzymywały 10% wzrost cały czas. Lekkie schłodzenie wyjdzie im tylko na dobra.
~xxx
markit - prywatna firma kontrolowana przez bank HSBC - ma możliwość dowolnego kształtowania PMI co daje ogromne możliwości spekulacyjne...
~KIMDZONGTUSK
jak oni są fatalni to gdzie my jesteśmy ?
~roger45
Fatalna chinska gospodarka rosnie tylko 3 razy szybciej niz polska.
~asertywny
Pracuj za "miskę ryżu" bez prawa do emerytury itp a będziesz się cieszył wysokimi wzrostami gospodarczymi.
~koy
Gospodarka polska ma się całkiem nieźle. Wzrost gospodarczy prawdopodobnie wyniesie około 4% . W Chinach wzrost, ten oficjalny, będzie poniżej 7%, a rzeczywisty pewnie około 5%. Może wykonaj te swoje skomplikowane obliczenia jeszcze raz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki