REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Chiny kupują złoto

Maciej Kalwasiński2021-11-22 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-22 09:00
Chiny kupują złoto
Chiny kupują złoto
fot. maoyunping / / Shutterstock

W październiku Chiny zaimportowały najwięcej złota od blisko dwóch lat. Od ponad dwóch lat w sprawie oficjalnych rezerw "królewskiego metalu" milczy bank centralny Państwa Środka.

W ubiegłym miesiącu za Mur trafiły ponad 122 tony złota sprowadzone z zagranicy - wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Import metalu był najwyższy od grudnia 2019 r. Chiny zwiększają zakupy "królewskiego metalu" od marca - po tym, jak przez ponad rok pozostawały wyraźnie zduszone.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Wzrost importu można wiązać nie tylko z rosnącym wśród Chińczyków popytem na metal w obliczu spowolnienia na chińskim rynku nieruchomości czy przyspieszającej na świecie inflacji, ale i zmianie nastawienia Pekinu wobec sprowadzania dóbr z zagranicy. Nadwyżka handlowa Państwa Środka bije kolejne rekordy, więc władze z większym spokojem patrzą na odpływ gotówki.

W Państwie Środka znów rośnie również konsumpcja złota, czyli wydatki na złotą biżuterię i złoto inwestycyjne. Z danych Światowej Rady Złota wynika, że w III kwartale w Chinach kontynentalnych (ChRL bez Hongkongu) kupiono ponad 156 ton złota w formie biżuterii oraz blisko 65 ton w monetach i sztabkach.

W całym 2021 r. popyt na złoto konsumpcyjne nie przekroczy jednak zapewne 1000 ton - poprzednio udawało się to w 2013 i 2014 r. Tym niemniej Państwo Środka dziewiąty rok z rzędu pozostanie największym konsumentem złota na świecie. Oczywiście w przeliczeniu na głowę mieszkańca sytuacja będzie nieco inna - w tej kategorii od lat brylują Niemcy oraz kraje, gdzie zakupy robią w dużej mierze obywatele innych państw.

Bankier.pl na podstawie danych Światowej Rady Złota

Podczas gdy na zakupy ruszyli Chińczycy, władze wciąż nie informują o zwiększeniu rezerw złota. Z oficjalnych danych banku centralnego wynika, że w jego rękach pozostaje 1948,3 ton złota - dokładnie tyle samo, co w każdym miesiącu począwszy od września 2019 r.

Pekin rzadko przerywa "złote milczenie", ale zazwyczaj gdy to robi, to z rozmachem. W kwietniu 2009 r. nagle stwierdził, że ma w skarbu ponad 454 tony więcej, niż podawał do wiadomości miesiąc wcześniej. Przez kolejne siedem lat znów milczał, by w czerwcu 2015 r. ogłosić wzrost rezerw o 604 tony. Ostatnia paczka złotych wieści nadeszła zza Muru w latach 2018-19, gdy przez 10 miesięcy z rzędu Ludowy Bank Chin oficjalnie powiększał zasoby "królewskiego metalu". Ostatni przyrost miał formalnie miejsce we wrześniu 2019 r. Od tamtej pory znów trwa cisza.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin
Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
barellini
ja się zbroje w srebrne liście :)
amciek
Zbieram, zbieram - może kiedyś będę mieć więcej od Chin. Ciekawe, że już dawno nie podają ile mają jako Państwo. No ale Chiny tak już mają, że złoto jest owiane tajemnicą. Tak czy inaczej ja dzięki programowi powiernik, stale zwiększam swoje rezerwy, a sztabki odbieram i zakopuję w skarpetach. Mam nadzieję, że Zbieram, zbieram - może kiedyś będę mieć więcej od Chin. Ciekawe, że już dawno nie podają ile mają jako Państwo. No ale Chiny tak już mają, że złoto jest owiane tajemnicą. Tak czy inaczej ja dzięki programowi powiernik, stale zwiększam swoje rezerwy, a sztabki odbieram i zakopuję w skarpetach. Mam nadzieję, że nigdy mi nie będzie potrzebne ale w razie coś to wystarczy wiedzieć, która skarpeta.
sel
W Chinach jest ponad 38000 ton złota a będzie jeszcze więcej ,przejęliby dawno całe , ale za szybko nie da się wymieniać papierowych obligacji itp a mają tego na kilkanaście razy całe złoto na świecie.
midas69
Na 1 uncje złta przyada ok 1000 papierowych. Chińczycy posiadają kwity na całe złoto swiata ale nie mogą kupić je za szybko bo w atmosferze swiatowego dodruku zawalą ten system szybciej niżby chcieli.
forfun
a glapiński ostatnio sprzedał
dlaczego ???
liczygrosz
To chyba sprawa jakaś rozliczeniowa... sprzedał jakąś śmieszną jak na NBP ilość złota.
sel odpowiada liczygrosz
Mogli sprzedać bez naszej wiedzy i zgody NBP, to papierowe złoto zastawiane w papierowych kontraktach , nigdy go nie zobaczymy..i nie ma obowiązku wydania prawdziwego metalu ..
dolar36
chiny od lat zbroją się w złoto, za parę lat nowa cyfrowa waluta oparta na złocie wcale by mnie nie zdziwiła, ale do tego czasu musi załamać się papierowy ekosystem świata
gronostaj
Cyfrowa waluta oparta o złoto? I miałby to wypuścić kraj który nie mówi ile ma złota?

To jaką mam gwarancję, że mi tą walutę wymienią na złoto?
artur_wu odpowiada gronostaj
USA mowi ile ma a niemcy nie moga sie doprosic o transfer swojego zlota do niemiec, mysle ze skarbce dawno sa puste, a przynajmniej nie tak pelne jak publicznie mowia wszystkim

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki