Chiny: akcja sprzątania miejsc publicznych, by powstrzymać Zikę

W Chinach ruszyła akcja sprzątania miejsc publicznych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się przenoszonych przez komary wirusów, w tym wirusa Zika. Dotychczas w kraju wykryto dziewięć przypadków zakażenia Ziką - podała we wtorek agencja prasowa Xinhua.

Według szefa Krajowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodzinnego, czyli dawnego ministerstwa zdrowia, Li Bina, akcja obejmie przede wszystkim dworce autobusowe, porty, targowiska i osiedla mieszkaniowe.

Li zaznaczył, że w związku ze zbliżającą się wiosną Chińczycy powinni zadbać o czystość w domach i w miejscach pracy, by nie pojawiały się tam owady, przenoszące choroby. "Należy zwiększyć nadzór i analizę chorób zakaźnych. Musimy zachować szczególną ostrożność na terenach przygranicznych" - podkreślił dyrektor komisji.

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek, w dniu, w którym poinformowano o najnowszym przypadku wirusa Zika w Chinach. Wykryto go u 23-letniego mężczyzny, który 19 lutego wrócił z Wenezueli. Jego stan jest stabilny.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek z występowaniem mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. przypadków mikrocefalii prawdopodobnie związanych z Ziką. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil