Chiny: USA stosują „jawny terroryzm gospodarczy”

2019-05-30 09:17
publikacja
2019-05-30 09:17

Chiny są przeciwne wojnie handlowej, ale się jej nie boją, a celowe zaostrzanie napięć przez władze USA to „jawny terroryzm i szowinizm gospodarczy” – ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych ChRL Zhang Hanhui, zaostrzając retorykę wokół konfliktu.

/ fot. Nicolas Asfour / TASS

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wytoczyła Chinom wojnę handlową, by zmusić je do zmiany polityki gospodarczej. Waszyngton praktycznie odciął niedawno chińską firmę Huawei od amerykańskiej technologii, eskalując napięcia i poszerzając pole konfliktu.

„Jesteśmy przeciwni wojnie handlowej, ale się jej nie boimy (…). W wojnach handlowych nie ma zwycięzców” - powiedział wiceminister Zhang na konferencji prasowej na temat zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Rosji.

„Tego rodzaju celowe podsycanie sporów handlowych to jawny terroryzm i szowinizm gospodarczy” - dodał Zhang, odnosząc się do działań USA. Ocenił też, że konflikt handlowy będzie miał „poważne konsekwencje dla rozwoju i wzrostu światowej gospodarki”.

Komentatorzy zwracają uwagę na zaostrzanie retoryki wokół sporu USA-Chiny również w państwowych chińskich mediach. Oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin (KPCh), dziennik „Renmin Ribao” zasugerował w środowym komentarzu, że Pekin jest gotów wstrzymać dostawy metali ziem rzadkich do USA w ramach odwetu za działania Waszyngtonu.

„Radzimy stronie amerykańskiej, aby nie lekceważyła zdolności Chin do ochrony ich praw i interesów rozwojowych. Nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy!” - grzmiał partyjny dziennik.

Agencja Reutera podkreśliła, że wyrażenie „nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy” używane było w państwowych chińskich mediach tylko w przypadkach istotnych sporów z innymi krajami, na przykład w czasie konfliktu granicznego z Indiami w 2017 roku oraz w roku 1978, przed chińską napaścią na Wietnam.

Chiny i USA przez wiele miesięcy prowadziły negocjacje, które miały doprowadzić do porozumienia handlowego i zakończenia sporu. Planów kolejnych spotkań wysokiego szczebla w tej sprawie nie ogłoszono jednak od ostatniej podwyżki karnych ceł na chińskie towary, wprowadzonej przez Waszyngton 10 maja.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
open_mind
Dodatkowo: CNN jest bardzo toksyczny dla zdrowia psychicznego. Ich celem jest przekazywanie stronniczości / przygnębiających wiadomości. Następnie ich komercyjne reklamy dotyczą leków antydepresyjnych od dużych sponsorów farmaceutycznych. Fox i MSNBC robią to samo.

Wyłącz to wszystko.

Zamiast tego oglądaj
Dodatkowo: CNN jest bardzo toksyczny dla zdrowia psychicznego. Ich celem jest przekazywanie stronniczości / przygnębiających wiadomości. Następnie ich komercyjne reklamy dotyczą leków antydepresyjnych od dużych sponsorów farmaceutycznych. Fox i MSNBC robią to samo.

Wyłącz to wszystko.

Zamiast tego oglądaj w YouTube podcast Jimmy'ego Dore'a, jeśli chcesz, aby wszystkie lewe media były filtrowane, i oglądaj podcast Billa Stilla, jeśli chcesz, aby media z prawej strony były filtrowane. Najlepszy sposób, aby być informowanym i nie mieć do czynienia z bzdurami głównego nurtu mediów.
samsza
Ma rację, choć nie tylko gospodarka. Wydaje się, że "marksizm kulturowy" w terrorze "politycznej poprawności" - zmniejszający ilość osób zdolnych do pracy oraz "walka z ideą państwa narodowego" w terrorze antysemityzmu - też w celu osłabienia konkurentów, bez udziału siły USA nie osiągnęłyby Ma rację, choć nie tylko gospodarka. Wydaje się, że "marksizm kulturowy" w terrorze "politycznej poprawności" - zmniejszający ilość osób zdolnych do pracy oraz "walka z ideą państwa narodowego" w terrorze antysemityzmu - też w celu osłabienia konkurentów, bez udziału siły USA nie osiągnęłyby tyle ile widać.
talmud
tak to wyglada w skrocie jak opadnie kurtyna bezwzgledne niszczenie wszystkich & wszystkiego co zagraza hegemonii - a dla pospolstwa haselka o tfu "demokracji" rownosci "sojuszu" & innych nic nie znaczacych bzdurach ....

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki