REKLAMA

Chiński koncern Huawei miał dostęp do danych milionów osób w Holandii

2021-03-29 11:59
publikacja
2021-03-29 11:59
Chiński koncern Huawei miał dostęp do danych milionów osób w Holandii
Chiński koncern Huawei miał dostęp do danych milionów osób w Holandii
fot. Aly Song / / Reuters

Chiński koncern Huawei miał dostęp do danych milionów klientów niderlandzkiego koncernu telekomunikacyjnego Telfort. Holenderskie służby wywiadowcze przestrzegają przed szpiegostwem przemysłowym Chińczyków.

Poufny raport na ten temat został przygotowany przez KPN, macierzystą firmę Telfort i został omówiony w poniedziałek przez dziennik „De Volkskrant”.

Z dokumentu wynika, że chińska firma już od 2011 roku miała dostęp do danych przeszło dwóch milionów klientów Telfort. Mogła je także bez problemu transferować do Chin.

„Huawei zbudował system w ten sposób, aby mieć nieograniczony dostęp do wszystkiego” - uważa Bart Jacobs, cytowany przez dziennik profesor bezpieczeństwa komputerowego na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen.

„De Volkskrant” ujawnia, że holenderskie służby wywiadowcze wielokrotnie ostrzegały KPN przed chińskim szpiegostwem przemysłowym. „Tajne służby co najmniej dwukrotnie ostrzegały, że dane klientów, które wykryto u Chińczyków zgadzają się z danymi KPN” - informuje dziennik.

Rzecznik Huawei odnosząc się do poniedziałkowych rewelacji stwierdził, że nie może odpowiedzieć na ustalenia z raportu KPN. „Nie znamy tego raportu, a poza tym nigdy nie wypowiadamy się w imieniu naszych klientów” - powiedział gazecie rzecznik.

Holenderski rząd zdecydował w 2019 roku, że Huawei nie będzie dostawcą najbardziej wrażliwych części budowanej sieci 5G. Media wskazywały wówczas na obawy przed szpiegostwem. Chińczycy jednak nadal dostarczają części telekomunikacyjnym gigantom – KPN i T-Mobile.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki