Chińczycy zainwestują w Polsce w fabrykę komponentów baterii litowo-jonowych

360 mln juanów, czyli około 200 mln złotych, zamierza zainwestować w Polsce chińska firma Capchem - dowiedziało się Polskie Radio.

(Capchem)

Firma ogłosiła zamiar budowy fabryki we Wrocławiu. Prace mają ruszyć na dniach, a pierwsza faza inwestycji, wiążąca się z wydatkiem 200 mln juanów, ma się zakończyć w 2020 r. - wtedy ruszy produkcja 20 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych rocznie. Druga faza, w ramach której moce produkcyjne zostaną podwojone, pochłonie kolejne 160 mln juanów. Obok 40 tys. ton elektrolitu, fabryka w Polsce ma wytwarzać także 5 tys. ton NMP i 5 tys. ton pasty przewodzącej rocznie. Projekt - po osiągnięciu pełni mocy produkcyjnych - ma przynosić rocznie około 100 mln złotych zysku. Inwestycja we Wrocławiu będzie pierwszym zagranicznym projektem Capchemu.

Mająca swą główną siedzibę w Shenzhen firma Capchem specjalizuje się w produkcji chemikaliów używanych m.in. w kondensatorach oraz bateriach litowo-jonowych. W Chinach ma 4 własne fabryki i udziały w 3 kolejnych, zatrudnia ponad 1000 osób. Firma podkreśla, że szczególną uwagę przywiązuje do innowacyjności. Ma około 100 patentów technologicznych.

Aktualizacja

We wcześniejszej wersji artykułu informowaliśmy za Polskim Radiem, że Capchem zbuduje fabrykę baterii litowo-jonowych. Był to jednak błąd w tłumaczeniu. Capchem jest producentem chemikaliów używanych m.in. w bateriach, nie samych baterii. Przepraszamy!

Największa tego typu chińska inwestycja w Polsce

Z analizy Bankier.pl wynika, że gdyby projekt został zrealizowany w zapowiadanej wielkości 200 mln złotych, byłby największą chińską inwestycją typu greenfield w Polsce w historii. Dotychczas chińskie firmy niefinansowe lokowały nad Wisłą najwięcej kapitału poprzez przejęcia już istniejących zakładów. Tymczasem Polsce szczególnie zależy na przyciąganiu inwestycji bezpośrednich typu greenfield, czyli budowy biznesu od zera przez zagranicznego inwestora, co wiąże się z tworzeniem nowych zakładów, miejsc pracy czy szansą na współpracę z nową firmą dla lokalnych przedsiębiorców.

To już druga w ostatnim czasie chińska spółka, która zapowiada budowę zakładu produkującego komponentów baterii litowo-jonowych właśnie w Polsce. Pod koniec grudnia taką inwestycję zapowiedział Jiangsu Guotai - firma ma ulokować nad Wisłą 300 milionów juanów, czyli ok. 160 mln złotych. Wciąż czekamy za to na decyzję Contemporary Amperex Technology Ltd. Producent baterii do pojazdów elektrycznych, zamierza zbudować fabrykę w Unii Europejskiej. Chińczycy wybierają między Niemcami, Węgrami i Polską.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi 11 projektów z Chin, o wartości 1,27 mld euro, z takich branż jak: chemiczna, motoryzacyjna, elektroniczna, chemiczna i oponiarska. Zadeklarowane przez potencjalnych inwestorów zatrudnienie sięga 4600 osób. Chińscy przedsiębiorcy zaczynają konkretyzować swoje działania, dlatego mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się sfinalizować znaczną część procesów inwestycyjnych. Zauważamy, że obszarem, który darzą szczególnym zainteresowaniem jest elektromobilność – mówił w styczniu wiceprezes PAIH, Krzysztof Senger. Jeżeli wszystkie szykowane inwestycje uda się zrealizować, to wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (greenfield oraz fuzje i przejęcia) nad Wisłą podwoi się - według wyliczeń analityków Rhodium Group dotychczas Chińczycy zainwestowali w tej formie w Polsce ok. miliarda euro.

Polska jest atrakcyjną lokalizacją - inwestorów kuszą niskie koszty zatrudnienia wykwalifikowanej siły roboczej, bliskość Niemiec, polityka rządu (granty i ulgi podatkowe) i doświadczenia konkurentów. Produkcja w kraju Unii Europejskiej pozwala im uniknąć ceł nakładanych na towary sprowadzane spoza Wspólnoty. Pod Wrocławiem fabrykę baterii do aut elektrycznych stawia już m.in. koreański LG Chem. Wartość inwestycji przekracza miliard złotych, a zatrudnienie w zakładzie ma znaleźć 2,5 tys. osób.

Najnowsze wieści zza Muru

Najnowsze wieści zza Muru

Więcej informacji, komentarzy i analiz dotyczących gospodarki Chin znajdziesz w naszej nowej sekcji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /zr/ Bankier.pl/Maciej Kalwasiński

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 2 funmusic

będą tego żałować, PL to nie CHRL, tu się nie pracuje na miske ryżu dziennie.

! Odpowiedz
0 3 highfive

Miska ryżu jest tylko przysłowiowa, a polska jest chinami europy. Pracowałem w tajwańskiej firmie która robi wypasione rowery które głównie idą na zachód, firma ma 3 fabryki: tajwan, chiny, polska. Powiem Wam że cały zachód a nawet USA produkowali te rowerki w PL bo było taniej niż w Chinach xD

Z jakieś 2 lata temu czytałem też że Chińczycy chyba w Gdańsku jakąś inwestycję zrobili i się cieszyli bo Polakom wystarczy zapłacić 4000 zł aby pracowli :) i to był właśnie próg wejścia bo jakby chcieli bardziej na zachód to tam już by nie było tak "groszowo".

Tak więc dwa razy się zastanów nim taką głupotę palniesz :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 13 mjst12

Firma ze wschodu to mogli na wschodzie zainwestować, a nie znowu Wrocław. Pewnie Morawiecki miał wpływ na ten wybór :D

! Odpowiedz
5 4 niepelnosprawny_org

oby nie robiła cap ca rap, aczkolwiek lit? prosze spojrzec na tablice mendelejewa...

! Odpowiedz
23 33 2kbb

To dobra wiadomość że Chiny oprócz oferty na fragment zakopianki inwestują także w inne miejsca... Oprócz Polski chiny inwestują także na Białorusi co potwierdza że będą realnie budować Jedwabny Szlak... A to z kolei ochroni Białoruś przed łapami Kacapów z Moskwy...
Wystarczy że Białoruś będzie się dalej rozwijać a ich pracownicy i studenci będą jeździli do Polski ucząc się języka i zasad gospodarki rynkowej... Po jakimś czasie kiedy w Rosji będzie jakaś zawierucha , Białorusini powiedzą good bye Russia ....Polska ma realne szanse budować sojusz Międzymorza.... i te inwestycje Chińsko , Amerykańskie na naszym terenie tylko nas wzmacniają a nasi politycy powinni to skrzętnie wykorzystać dla zbudowania silnej Polski wraz z integrowaną Europą Środkowo, Wschodnią..... Rosja bez Ukrainy już staje się krajem Azjatyckim a bez Białorusi będzie wydmuszką położoną gdzieś na peryferiach cywilizowanego Świata...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 21 ajwaj

Jeszcze jeden "obronca" Bialorusi :):):)

Spytaj Bialorusinów czy potrzebuja "stronników" z gazet tzw. "patriotycznych" nagradzanych medalami Ukr. Bezpieki SBU, czy PISy itd. itp.

! Odpowiedz
22 27 pomorzaninm

a My jako Polska gdzie bedziemy budowac fabryki ?
aaa zapomnialem ze my nie mamy pieniazkow bo wszytko przejadamy "by zylo sie godnie..."

! Odpowiedz
14 16 ptak1976

Informacja przed wczesna, właśnie otrzymąałem mail że do inwestycji może nie dojść.

! Odpowiedz
28 7 toreon

Fajnie ale ten ostatni akapit to trochę jakby wyjęty wprost z Wiadomości TVPIS.

! Odpowiedz
5 6 talmud

chinczycy powinni wybudowac rafinerie w Polsce !!!!

:):):)
albo mega hute cynku

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne