LG Chem wybuduje fabrykę baterii do aut elektrycznych w TSSE Euro-Park Wisłosan

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w imieniu ministra rozwoju udzieliła LG Chem Wrocław Energy zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie Wrocław-Kobierzyce w TSSE Euro-Park Wisłosan. Dzięki inwestycji w 2018 r. powstanie fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych. W nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników.

(fot. Krzysztof Zatycki / Reuters)

"To jest strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego i polskiego rządu w działaniu. To skutkuje takimi inwestycjami jak ta. To największa inwestycja przemysłowa w ostatnich latach w Polsce. Spowoduje zasilenie europejskiego rynku motoryzacyjnego w baterie litowo-jonowe" - powiedział prezes ARP Chludziński podczas konferencji prasowej.

"Teraz mamy szanse na to, by co 9 samochód w Europie miał baterię wyprodukowaną w Polsce. Ta inwestycja wpisuje się mocno w naszą strategię rozwoju elektromobilności" - wskazał wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

"Ta inwestycja cieszy mnie szczególnie dlatego, że ona wpisuje się bardzo mocno w naszą strategię elektromobilności" - mówił Morawiecki podczas uroczystości wręczenia koreańskiej firmie zezwolenia. Jak dodał, wszyscy widzimy, że trend elektromobilności jest trendem przyszłości, już jest "za zakrętem", a Polska przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych.

"Polska staje się jednym z kluczowych węzłów globalnego łańcucha wartości, i to w przemysłach tak zaawansowanych jak elektromobilność, czy przemysł motoryzacyjny" - ocenił wicepremier. Zaznaczył, że prowadzone są rozmowy z kilkunastoma przedsiębiorstwami koreańskimi.

Morawiecki poinformował, że w budżecie na 2018 rok i w kolejnych latach "część płatności na akcyzę" będzie alokowana w funduszu elektromobilności. "W budżecie przyszłorocznym i kolejnych lat część płatności na akcyzę będzie alokowana w funduszu elektromobilności, właśnie po to, żeby wesprzeć też krajowe inwestycje w zakresie elektromobilności" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier dodał, że cieszy się, iż koreański inwestor nam zaufał.

"To jeden z dowodów, że nasz kraj jest bardzo otwarty (...). Chcemy przyciągać zaawansowanych technologicznie inwestorów - takim inwestorem jest LG Chem. To wyraźny znak, na to, że gospodarka przyspiesza, inwestycje przyspieszają, czego dowód już będziemy mieli w trzecim kwartale, bardzo wyraźny przyrost inwestycji" - zaznaczył Morawiecki. "Bardzo się z tego cieszę" - dodał.

Fabryka będzie mogła wyprodukować nawet 100 tys. szt. wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych. Budowa zostanie ukończona w 2018 r. Fabryka ma być największą tego typu na kontynencie europejskim.

Bezpośrednio w nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa. Wysoki poziom technologiczny produkcji oraz planowane przez firmę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego będą wymagały zatrudnienia ok. 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. LG planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

Ponadto LG Chem zainwestowało 1,4 mld zł w LG Chem Wrocław Energy, która zarządza zakładem produkującym baterie oraz udzieliła gwarancji kredytowej 2,8 mld zł.

LG Chem jest firmą chemiczną, która działa w trzech obszarach biznesowych: petrochemicznym, IT i materiały elektroniczne, oraz rozwiązania energetyczne. Branża chemiczna wytwarza szeroką gamę produktów, od wyrobów petrochemicznych aż po specjalistyczne tworzywa sztuczne. Rozszerza również swój obszar działalności o zaawansowane technologicznie materiały elektroniczne i baterie.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 9 domisie

Brawo PiS

! Odpowiedz
4 4 wizytator

Przykładowo produkjemy już te bateryjki i teraz mam pytanie. GDZIE ta bateria będzie ładowana i co bedzie ZRÓDŁEM energii ? Czy aby nie nasz węgiel, bo coś mi tu smierdzi.

! Odpowiedz
8 9 niepelnosprawny_org

to jest przyszłosc, baterie aut elektrycznych, dzisiaj, gdyby 2-rotnie zwiększyć zasięg aut elektrycznych, mamy całkiem inną gospodarkę na świecie, ropa zrzucona z piedestału, a wiadomo, ze rosja i inne kraje produkujace rope robią sie mniej przyjazne, gdy im sie nie spodoba "zakręcą kurek", mimo, iz stany juz duzo (i coraz wiecej ) produkuja ropy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 7 ajwaj

Na konkrety, FAKTY, argumenty - mantra Web-BRIGADEN PISiu jedna :)

"Polakowi to zafsze nie dopsze" :)

! Odpowiedz
9 12 antek10

Polak to typ człowieka ktoremu zawsze źle. Widać to na forum.

! Odpowiedz
3 17 niewierzacyateusz

zaraz tam Polak :) na bankierze ciągle narzekają ci sami zawodowi narzekacze, co wyraźnie widać odkąd na bankierze trzeba się logować i narzekacze nie mogą pisać pod 10 różnymi pseudonimami , stale przewija się kilka tych samych ciągle narzekających i wieszczących katastrofę nicków

! Odpowiedz
3 2 com odpowiada niewierzacyateusz

Zawodowi, ale nie narzekacze, tylko rosyjskie trolle, co można poznać po rusycyzmach, rzadkim używaniem typowo polskich znaków. Udzielają się zwłaszcza pod artykułami o Rosji. To są zombie Putina. Służą tyranowi, który zostawił marynarzy Kurska na dnie morza. Nie wiem tylko dlaczego Bankier nic z tym nie robi?

! Odpowiedz
11 10 tf_piotrw

Pomijam aspekt ekonomiczny, ale z ekologią nie ma to wiele wspólnego...
Wyprodukowanie baterii do samochodu elektrycznego wymaga olbrzymich nakładów energii, a tą w Polsce produkuje się z węgla.. czyli sama bateria będzie już na początkowym etapie nieekologiczna...
Dodać do tego, że w Polsce samochody będą ładowane prądem z węgla i sens inwestycji z punktu widzenia "carbon footprint" nie ma większego sensu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 14 antybolszewik

Czyli green-field w strefie - To oznacza, że przez kilka, kilkanaście lat firma LG nie będzie płacić podatków. Jak to ma się do kampanii rządowej, że obce firmy nie płacą podatków w Polsce?
Czy rząd widzi związek pomiędzy prawem podatkowym jakie sam stanowi a wpływami do budżetu?

! Odpowiedz
13 7 ajwaj

Po okresie zwolnien podatkowych firme sprzeda sie np. Firmie Jutrzenka SAN ESCOBAR z.o.o., zarobiona przez pracowników kasa zasili supermarkety oligarchów na Ukrainie :)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl