"Chcę legalnie wysyłać faktury e-mailem"

Od dawna przedsiębiorcy walczą o możliwość przesyłania faktur drogą elektroniczną. Niestety, obecnie możliwe jest to tylko w przypadku, gdy ktoś posiada bezpieczny podpis elektroniczny. Przedsiębiorcy postanowili się więc zorganizować i walczyć o prawo do stosowania e-faktur.

Wcześniej, bo pod koniec maja  Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że faktura wysłana mailem lub faksem jest tak samo ważna, jak ta w formie papierowej (sygn. II FSK 1444/09). To prawdziwy przełom. Dotąd sądy odrzucały możliwość przesyłania faktur VAT nieopatrzonych e-podpisem. Niestety ustne uzasadnienie wyroku to jeszcze za mało, aby przedsiębiorcy mogli odetchnąć z ulgą. Zainteresowani czekają teraz na uzasadnienie pisemne, co pozwoli przeprowadzić odpowiednie zmiany w przepisach.

Fiskus kolejny raz pokazuje, że potrafi szokować. Przeczytaj: Wyrzuć fakturę elektroniczną do kosza!
Na portalu społecznościowym facebook powstała grupa "Chcemy legalnie wysyłać faktury e-mailem" zrzeszająca osoby, dla których ważne jest rozwiązanie problemu drukowania faktur. Jak mówi Wojciech Małota, organizator akcji -  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego bardzo mnie ucieszył. Doznałem poczucia, że Polska wreszcie weszła w XXI wiek i została przełamana urzędnicza niemoc panująca w tej kwestii od kilku lat. Nie ukrywam, że całą sprawą byłem sam żywo zainteresowany. Prowadzę działalność gospodarczą i od zawsze przesyłam klientom faktury pocztą elektroniczną. Zawsze też, jeśli było to tylko możliwe, prosiłem kontrahentów aby oni również przesyłali mi faktury w tej formie. Jest to zwyczajnie najwygodniejsze rozwiązanie.

- Wyrok NSA niejako otwarcie legalizuje ten sposób dystrybucji dokumentów księgowych. Gdy w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej przeczytałem oświadczenie Ministerstwa Finansów zawrzało we mnie. Poczułem się we własnym kraju jak petent. Postawiono mnie w roli przedmiotu prawa, a nie jego podmiotu. Z pewnym niedowierzaniem zacząłem pytać sam siebie o to gdzie podziały się hasła (powtarzane w niedawnej kampanii prezydenckiej) o przyjaznym państwie, ułatwieniach dla przedsiębiorców, likwidowaniu absurdów prawnych itp. Jak mam liczyć na jakiekolwiek zmiany na lepsze jeżeli władza oficjalnie głosi, że nie będzie stosować wyroku sądu? – pyta Wojciech Małota.

Tak właśnie zrodził się pomysł na akcję: "Chcę legalnie wysyłać faktury e-mailem", której głównymi kierunkami działań są:

  • wywarcie społecznego nacisku na władze,
  • przeprowadzenie akcji masowej wysyłki próśb o interpretację przepisów podatkowych do Ministerstwa Finansów,
  • przesłanie prośby do NSA o wydanie uchwały nakazującej jednakową interpretację przedmiotowych przepisów przez wszystkie Wojewódzkie Sądy Administracyjne,
  • doprowadzenie do wprowadzenia jednoznacznych zapisów ustawowych regulujących kwestię przesyłania faktur mailem.

Obecnie Pan Wojciech namawia osoby należące do grupy, aby każda z nich zwróciła się do Ministerstwa Finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości wysyłania faktur drogą mailową. Przesłał nawet wzór takiego pisma, w którym pyta: Czy faktura otrzymana drogą elektroniczną bez bezpiecznego podpisu elektronicznego  uprawnia do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Czy takie zrywy społecznościowe mają sens? Czy akcja  "Chcę legalnie wysyłać faktury e-mailem" zakończy się sukcesem? I co najważniejsze, czy przedsiębiorcy doczekają się ostatecznych, wiążących przepisów związanych z fakturami przesyłanymi drogą elektroniczną? Czekamy na Państwa opinie.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pawel

z e-mail??

! Odpowiedz
0 0 ~mietek

O co chodzi? Mam dzialalnosc gospodarcza juz kilka lat i faktury od kilku lat wysylam emailem. Nie mialem z tym zadnego problemu.

! Odpowiedz
0 0 ~piotr84

Ty z tym nie masz problemu, ale mogą mieć Twoi klienci (oficjalnie nie mogą zaksięgować takich faktur, muszą rżnąć głupa że faktura przyszła pocztą).

! Odpowiedz
0 0 ~piotr84

Już dwóch posłów wsparło akcję. Pan Piechociński, który ma zamiar zając się sprawą w komisji infrastruktury i Pan Jaros, który napisze zapytanie do MF w tej sprawie.

! Odpowiedz
0 0 ~WojciechMalota

Zapraszamy do grupy zrzeszającej osoby popierające akcję: http://www.facebook.com/group.php?gid=100815369972070

!
Polecane
Najnowsze
Popularne