REKLAMA

Ceny wynajmu małych mieszkań w górę. Nawet o jedną czwartą w dwa lata

2017-05-08 06:00
publikacja
2017-05-08 06:00
Ceny wynajmu małych mieszkań w górę. Nawet o jedną czwartą w dwa lata
Ceny wynajmu małych mieszkań w górę. Nawet o jedną czwartą w dwa lata
fot. Radoslaw NAWROCKI / / FORUM

Od Gdańska po Kraków i od Poznania po Lublin - wszędzie widać tę samą prawidłowość: ceny małych mieszkań na wynajem trzymają się mocno i nie dość, że nie chcą spadać, to w niektórych miastach systematycznie pną się do góry. To dobra wiadomość dla inwestorów, gorsza dla studentów czy młodych rodzin szukających pierwszego lokum.

Według danych publikowanych w comiesięcznych raportach Bankier.pl i otodom.pl, w ciągu ostatnich dwóch lat najmocniej, niemal o 25 proc., podrożał wynajem małych mieszkań w Gdańsku, Łodzi i we Wrocławiu.

Warszawa i reszta Polski

To prawidłowość znana z wielu segmentów polskiego rynku nieruchomości – mimo coraz prężniej rozwijających się ośrodków biznesowych i akademickich w różnych częściach kraju, najdroższe mieszkania na wynajem także w przypadku małego metrażu niezmiennie oferuje Warszawa. Dzisiaj za podnajęcie lokum o powierzchni do 38 mkw. w stolicy trzeba zapłacić ok. 2100 zł – wynika z danych udostępnionych redakcji Bankier.pl przez serwis otodom.pl.

fot. / / Bankier.pl

O miano drugiego najdroższego miasta pod względem wynajmu małych lokali od połowy zeszłego roku biją się Gdańsk i Wrocław. W obydwu przypadkach ceny najmu mieszkań o metrażu do 38 mkw. oscylują w okolicach 1600 zł. Nieco tańszy, choć nieznacznie, jest Kraków, gdzie ogłoszeniodawcy życzą sobie stawek średnio na poziomie niespełna 1500 zł. Mieszkańcy pozostałych analizowanych przez Bankier.pl i otodom.pl miast (Lublin, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz) mogą przygotować się na mniejsze wydatki, mieszcząc się z miesięcznym budżetem mieszkaniowym w przedziale między 1000 a 1500 zł. Taki lub nieznacznie zmieniony układ sił obowiązuje na rynku od dawna, dlatego wybierający jako miejsce zamieszkania stolicę Dolnego Śląska czy Małopolski wiedzą, że powinni spodziewać się stawek wyższych niż w Katowicach czy Łodzi.

Małe mieszkania, coraz wyższe ceny

Trudniejsze do przewidzenia są notowane na poszczególnych rynkach zmiany cen. A mówiąc o zmianach w kontekście ostatnich dwóch lat, mowa przede wszystkim o wzrostach. I tak najboleśniejsza była zwyżka stawek dla mieszkańców nie tyle Warszawy, gdzie w ostatnich 2 latach ceny poszły w górę o ok. 17 procent, ale Wrocławia, Gdańska, Łodzi czy Bydgoszczy. Nie przekraczające 38 mkw. mieszkania na wynajem są w tych miastach droższe niż dwa lata wcześniej o ponad 22 proc.

Ceny wynajmu mieszkań o powierzchni do 38 mkw.


Styczeń 2015

Marzec 2017

Zmiana

Warszawa

1808 zł

2127 zł

17,63%

Wrocław

1344 zł

1654 zł

23,09%

Gdańsk

1235 zł

1526 zł

23,53%

Kraków

1261 zł

1497 zł

18,69%

Lublin

1270 zł

1346 zł

6,01%

Katowice

1256 zł

1250 zł

-0,48%

Poznań

1041 zł

1213 zł

16,57%

Szczecin

1005 zł

1213 zł

20,69%

Bydgoszcz

911 zł

1117 zł

22,60%

Łódź

854 zł

1055 zł

23,54%

Źródło: dane Bankier.pl i otodom.pl

Połowa nowych mieszkań to M1 i M2

Nic nie wskazuje na to, by ceny małych mieszkań miały nagle znaleźć się w odwrotnym trendzie. Lokale z tego segmentu były, są i będą łakomym kąskiem dla inwestorów jako cieszące się zainteresowaniem wśród wielu najemców. Mniejsze, choć często proporcjonalnie droższe za metr kwadratowy, nominalnie wciąż wygrywają ceną nad lokalami o większym rozmiarze. Wiedzą o tym deweloperzy, którzy niezmiennie rezerwują sporą część inwestycji pod niewielkie lokale.

Udział mieszkań 1- i 2-pokojowych w ogólnej podaży mieszkań deweloperskich,

które zostaną oddane do użytku od III kw. 2017 do III kw. 2018 r.

Miasto Ogólna podaż mieszkań deweloperskich w analizowanym okresie Udział mieszkań 1-pokojowych Udział mieszkań 2-pokojowych Suma

Warszawa

12 610 9% 42%

51%

Kraków 4 832 10% 45% 55%
Łódź 911 6% 33% 39%
Wrocław 3 920 4% 41% 45%
Poznań 1 353 9% 43% 52%
Gdańsk 1 706 6% 46% 52% 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych RynekPierwotny.pl, stan na 25.07.2017 r.

Według danych udostępnionych redakcji Bankier.pl przez portal RynekPierwotny.pl, w przypadku wielu inwestycji w kraju prawie połowę mieszkań (Gdańsk - 46%, Kraków - 45%, Poznań - 43%, Warszawa - 42%) stanowią lokale 2-pokojowe. Znacznie mniejszy jest udział kawalerek reprezentujących zaledwie  kilka procent lokali w inwestycjach planowanych do oddania w największych polskich miastach. – Udział M1 wynosi od 4% we Wrocławiu do 10% w Krakowie. Wiele osób zamiast takich mieszkań jednopokojowych, woli kupić kompaktowe M2 o powierzchni 30-40 mkw. – twierdzi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Łącznie mieszkań 1- i 2-pokojowych w nowo budowanych blokach deweloperskich jest najwięcej w Krakowie (55%), Gdańsku, Poznaniu (po 52%) i Warszawie (51%). – Warto zwrócić uwagę na sytuację Łodzi, w której M1 (6%) oraz M2 (33%) łącznie stanowią najmniejszą część lokali deweloperskich z rychłym terminem oddania (tylko 39%). Łodzianie dzięki niskim cenom metrażu, mogą łatwiej kupić na przykład M3 lub M4 – dodaje Prajsnar.

Kilka lat temu czytelnicy Bankier.pl toczyli burzliwą dyskusję o tym, czy 50 metrów kwadratowych wystarczy do życia. Zwolennicy tezy, że taki lub mniejszy metraż to za mało, nie wierzyli we wzrosty cen małych mieszkań. Kilka następnych lat pokazało, że obok potencjału inwestycyjnego popyt wciąż nakręca popularna reguła "ciasne, ale własne."

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (94)

dodaj komentarz
~Lucjan
Wynajem to jest zawsze sprawa niepewna… nie mógłbym sobie pozwolić, żeby moja rodzina mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu. Wolę mieć swoje mieszkanie i mieć święty spokój. Jesteśmy już na ostatniej prostej do swojego mieszkania – przestronne i dwupokojowe mieszkanie w cichej okolicy przy Sulejkowskiej 21 na Pradze Wynajem to jest zawsze sprawa niepewna… nie mógłbym sobie pozwolić, żeby moja rodzina mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu. Wolę mieć swoje mieszkanie i mieć święty spokój. Jesteśmy już na ostatniej prostej do swojego mieszkania – przestronne i dwupokojowe mieszkanie w cichej okolicy przy Sulejkowskiej 21 na Pradze Południe. Już nigdy więcej wynajmowania :D
~Wojt
Teoretycy krzyczą, że nieprawda, ceny zawyżone... ja od kilku już lat wynajmuję (od kogoś) kawalerkę w Poznaniu. Za 1200 to można wynając mieszkanie ala wczesny PRL. Kawalerka w przywoitym standardzie za 1400 jest już wynajęta natępnego dnia po dodaniu ogłoszenia.
~SanEscobar
Gdańsk i Sopot / Gdynia : opis sytuacji jest zgodny z rzeczywistością !
Przedmieścia są dużo,dużo tańsze od okolic Uniwersytetu, Politechniki i Akad.Medycznej.
Sopot b.drogi z powodu udawaczy z warszawki i prowincjonalnych dorobkiewiczów ...
~Dziki_łosoś
Jak powiada pewna postać w opowiadaniu Sapkowskiego: "Bzdura, czyli bullshit".
~real_city
To nie jest prawda. W realu ceny stoją lub spadają. Artykuł oparty na błędnych danych które z realem nie pokrywają się ale proszę o więcej takich artykułów może wtedy rzeczywiście uda się bankierowi.pl wykreować rzeczywiste wyższe ceny wynajmu dla właścicieli mieszkań ku zgubie biednych wynajmujących. Emigranci To nie jest prawda. W realu ceny stoją lub spadają. Artykuł oparty na błędnych danych które z realem nie pokrywają się ale proszę o więcej takich artykułów może wtedy rzeczywiście uda się bankierowi.pl wykreować rzeczywiste wyższe ceny wynajmu dla właścicieli mieszkań ku zgubie biednych wynajmujących. Emigranci kupują nowe mieszkania na wypadek całkiem realnego przymusowego powrotu, studentów nie przebywa itd......
~ten_z_Wrocka
We Wrocławiu ceny rosną z roku na rok.
~haha odpowiada ~ten_z_Wrocka
pewnie niemce biora ;)
~DSD
człowieku co ty wypisujesz! to są małe mieszkanie ( w warszawie stanowią 4% rynku), cały czas dla tego segmentu mamy tendencję wzrostową (to są mieszkanie które jeśli cena jest średnia lub niższa niż średnia schodzą w przeciągu kilku dni), może dla mieszkań dużych ceny stoją lub spadają (lecz tutaj nie będę człowieku co ty wypisujesz! to są małe mieszkanie ( w warszawie stanowią 4% rynku), cały czas dla tego segmentu mamy tendencję wzrostową (to są mieszkanie które jeśli cena jest średnia lub niższa niż średnia schodzą w przeciągu kilku dni), może dla mieszkań dużych ceny stoją lub spadają (lecz tutaj nie będę się wypowiadał) nie mam doświadczenie w tym segmencie.
mediana dla warszawy dla kawalerek wynosi 1800 (dla mokotowa czy woli 2000) + media 200/300. mam 4 kawalerki i ciągu ostatniego roku wszystkie czynsze poszły do góry (jeden najemca nie przystał na podwyżkę, mieszkanie trafiło na rynek i znalazło kilku chetnych do selekcji w przeciągu kilku dni). A WIĘC NIE PISZ GŁUPOT O SPADAJĄCYCH CENACH JEŚLI NIE MASZ NA TO DOWODÓW
~hg
Masz jakieś dane czy tak tylko sobie napisałeś/aś?
~plebs
Doszlo do takiej patologi ze Banderowiwc wynajmuje Polakowi mieszkanie. Dzieki POPiS. Od wielu lat walcza o dobrobyt Polakow

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki