REKLAMA

Domy jednorodzinne drożeją szybciej od mieszkań. Dwucyfrowe wzrosty w skali roku normą

Marcin Kaźmierczak2022-03-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-11 06:00
Domy jednorodzinne drożeją szybciej od mieszkań. Dwucyfrowe wzrosty w skali roku normą
Domy jednorodzinne drożeją szybciej od mieszkań. Dwucyfrowe wzrosty w skali roku normą
/ Shutterstock

Od blisko 15 proc. w Warszawie, przez ok. 20 proc. w Gdańsku do ponad 22 proc. w Lublinie – o tyle wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w największych polskich miastach – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. To znacznie silniejsze podwyżki od obserwowanych na rynku sprzedaży mieszkań.

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli te, za które mieszkania faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Kolejny kwartał z mocnymi, wahającymi się od 3 do blisko 6 proc., podwyżkami sprawił, że w największych polskich miastach średnie ceny transakcyjne przekroczyły kolejne bariery. Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium, w pięciu spośród sześciu największych Polskich miast (z wyjątkiem Łodzi) średnie kwoty płacone za domy jednorodzinne w IV kw. 2021 r. przekraczały już 7 tys. zł/mkw.

Średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych [w zł/mkw.]

Miasto

IV kw. 2020

III kw. 2021

IV kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Warszawa

7866

8613

9030

+4,8

+14,8

Poznań

5855

6632

7022

+5,9

+19,9

Łódź

4273

4816

5018

+4,2

+17,4

Kraków

6086

6790

7141

+5,2

+17,3

Wrocław

6260

7146

7461

+4,4

+19,2

Gdańsk

6419

7470

7697

+3,0

+19,9

Lublin

4996

5824

6132

+5,3

+22,7

Olsztyn

5132

5736

6044

+5,4

+17,8

Źródło: Raport o cenach mieszkań Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Próg ten w ostatnim kwartale 2021 r. padł w Poznaniu (średnio 7022 zł/mkw.) i Krakowie (średnio 7141 zł/mkw.). W tych dwóch miastach zanotowano także podwyżki przekraczające 5 proc. w skali kwartału. W Warszawie natomiast po raz pierwszy za metr kwadratowy domu jednorodzinnego płacono średnio powyżej 9 tys. zł/mkw.

Zarówno w skali kwartału jak i roku domy jednorodzinne w ośmiu analizowanych miastach drożały szybciej od mieszkań – zarówno najmniejszych kawalerek (do 35 mkw.), najpopularniejszych metraży (35-60 i 60-80 mkw.) jak i największych o powierzchni przekraczającej 80 mkw.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nawet 3,5 roku podwyżek z rzędu

Skupiając się na metrażach mieszkań najbardziej zbliżonych wielkością do powierzchni domów jednorodzinnych, czyli 80-metrowych i większych, różnice wahały się od nieco ponad 3 p.p. w Łodzi, gdzie mieszkania podrożały w ciągu roku średnio o 14 proc. a domy jednorodzinne o 17,4 proc., przez ponad 12 p.p. w Warszawie (+14,8 proc. w przypadku domów i +2,7 proc. w przypadku mieszkań większych niż 80-metrowe) po 21 p.p. w Poznaniu, gdzie domy jednorodzinne podrożały średnio o blisko 20 proc., podczas gdy średnia kwota płacona za największe mieszkania spadła o ok. 1 proc.).

Podwyżki średnich kwot płaconych za domy jednorodzinne to jednak nie kwestia ostatniego roku, ale co najmniej dwóch, a w skrajnych przypadkach nawet trzech i pół roku wzrostów cen z rzędu. Widać to dobrze patrząc na średnie ceny transakcyjne w perspektywie czteroletniej. „Najstabilniejszym” w tym okresie rynkiem była Łódź, gdzie średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych wzrosła o 41 proc. W Warszawie wzrost wyniósł 53 proc., a w Lublinie i Olsztynie zanotowano ponad 80-procentowe podwyżki.

Domy wciąż tańsze od mieszkań

Domy jednorodzinne wciąż jednak są w większości analizowanych miast znacznie tańsze od 80-metrowych i większych mieszkań. Dla przykładu w Warszawie w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży domów jednorodzinnych w IV kw. 2021 r. wpisywano średnio 9030 zł/mkw., z kolei za mieszkania 80-metrowe i większe płacono średnio 11 081 zł/mkw.

Wyjątkiem na tym tle był Olsztyn i Poznań. W stolicy woj. warmińsko-mazurskiego za domy jednorodzinne płacono średnio 6044 zł/mkw., podczas gdy za mieszkania o wspomnianym metrażu średnio 5303 zł/mkw. Z kolei w Poznaniu było to odpowiednio średnio 7022 zł/mkw. i średnio 6815 zł/mkw.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
jas2
Dom w mieście, w takim zagęszczeniu jak na zdjęciu, niczym nie różni się od mieszkania w bloku.

Zalety domu jednorodzinnego można docenić dopiero wtedy, kiedy znajduje się MINIMUM 10 km od granicy miasta i 100-200 metrów od domu sąsiedniego.
po_co
Bardzo mnie zastanawia dlaczego mój post o domach szeregowych, pokazujący wszystkie wady takiego rozwiązania, został usunięty?
Nie było w nim nic obraźliwego, nic złośliwego - napisałem wyłącznie prawdę, że domy szeregowe łączą w sobie wszystkie wady mieszkań oraz domów wolnostojących jednocześnie nie dając żadnych zalet.

Naprawdę
Bardzo mnie zastanawia dlaczego mój post o domach szeregowych, pokazujący wszystkie wady takiego rozwiązania, został usunięty?
Nie było w nim nic obraźliwego, nic złośliwego - napisałem wyłącznie prawdę, że domy szeregowe łączą w sobie wszystkie wady mieszkań oraz domów wolnostojących jednocześnie nie dając żadnych zalet.

Naprawdę tak bardzo zależy bankierowi na wpychaniu ludzi w biedę i zakredytowanie pod kurek?
Może przypomnieć wam wasze agitujące artykuły namawiające do lokowania kapitału w Amber Gold?

Tak, możecie je usunąć z portalu ale Internet nie zapomina.
jpelerj
Może te szeregowce na zdjęciu, budowane i sprzedawane pewnie przez deweloperów, są odpowiedzią. Prosta prawda jasno wyłożona jest niebezpieczna dla wolumenów sprzedaży ;-)
siema123
te na kredyt drożeją naszybciej
andybrandy
Ale nagonka. Problem w tym ,że jest celowana w grupę odbiorczą która nie ma kasy, kasy nie dostanie i zaraz będzie mieć mniej kasy w portfelu. Już ofiary poprzedniej nagonki wywinodwały ceny i zadłużyły się w swoim cenowym perpetum mobile pod korek. Już korek lekko sie podnosi. Zaraz boiler wybije ten korek.
xiven
ciekawostka z ameryki: globalistyczny fundusz skupujacy za dodrukowany kapitał BlackRock, był nabywcą 1/3 nieruchomości sprzedawanych w ameryce w roku 2021

to już jest jawna inwazja
czeslaw2020
Wszystkie nieruchomości drożeją szybciej i szybciej. Nie tylko mieszkania, ale domy i działki. Według mnie w obecnej sytuacji to najpewniejsza lokata kapitału. Ci co mogą powinni szybciej chronić swoje zasoby inwestując w bezpieczne pasywa, gdy nadciąga dwucyfrowa inflacja, zjadająca wszelkie oszczędności a sytuacja na świecie staje Wszystkie nieruchomości drożeją szybciej i szybciej. Nie tylko mieszkania, ale domy i działki. Według mnie w obecnej sytuacji to najpewniejsza lokata kapitału. Ci co mogą powinni szybciej chronić swoje zasoby inwestując w bezpieczne pasywa, gdy nadciąga dwucyfrowa inflacja, zjadająca wszelkie oszczędności a sytuacja na świecie staje się coraz bardziej niebezpieczna.
valveval
Ale od razu zameldowały się forumowe bidoki, które myślą że naganianiem na spadki zatrzymają trend, którego nie da się zatrzymac.
Gdyby taki dom rozerbrać na cegły i pręty i nie sprzedawać to byłby i tak droższy niż 2 lata temu. Nie mówię już o wykończeniówce, gdzie cena wykończenia głupiego mieszkania to 100 tysięcy minimum
Ale od razu zameldowały się forumowe bidoki, które myślą że naganianiem na spadki zatrzymają trend, którego nie da się zatrzymac.
Gdyby taki dom rozerbrać na cegły i pręty i nie sprzedawać to byłby i tak droższy niż 2 lata temu. Nie mówię już o wykończeniówce, gdzie cena wykończenia głupiego mieszkania to 100 tysięcy minimum w dobrym standardzie a domu 3 razy tyle, a te bidoki ratka im wzrosła. Do Biedry drogie bidoki - z żona zabrobicie 8 na rękę to i może za 3 tysiaki w dużym mieście wynajmiecie bliżej centrum.
jpelerj odpowiada valveval
Nie wysilaj się tak, szkoda zdrowia na stres. Ja nie sprzedałeś dotąd, to nie sprzedasz. Pomyśl może o profesjonalnej pomocy. Zieeew.
jpelerj
Niczego śmieszniejszego już dziś nie przeczytacie, według czesława nieruchomości w przyfrontowym kraju o gównianej demografii, z którego uciekają nawet uchodźcy przed wojna i którym rosna stopy procentowe, to "bezpieczne pasywa". To jednak bije wszystko. ROTFL

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki