REKLAMA

Ceny karpia rosną. Polacy szukają alternatywy

2015-12-17 06:00
publikacja
2015-12-17 06:00

Karp to nie jedyna ryba, która w tym roku pojawi się na wigilijnych stołach, tym bardziej że jej ceny wzrosną nawet o 3 zł/kg. Nic dziwnego, że Polacy sięgają także po inne gatunki, których nie brakuje na rynku. Warto zatem wiedzieć, jak wybierać w sklepach ryby świeże.

fot. / / FORUM

Kiedy jesteśmy przy stoisku rybnym, w pierwszej kolejności przeczytajmy znajdujące się na nim etykiety. Świeżość ryby sprawdzamy po jej oku. Musi być ono przezroczyste. Matowość oznacza, że ryba była niewłaściwie przechowywana bądź została wyjęta z wody dość dawno temu. Należy też dotknąć rybiej skóry, aby zbadać jej sprężystość. Jeżeli po naciśnięciu mięso wraca na swoją pozycję, ryba jest świeża. Warto zwrócić uwagę również na skrzela, które powinny być czyste i mieć jasnoczerwony kolor.

Polacy zaczynają rozpoznawać i jadać coraz więcej gatunków ryb. Zawdzięczamy to polskiej branży spożywczej, która dostarcza różnorodny i ciekawy towar. Na tegorocznych wigilijnych stołach pojawią się nie tylko karpie, lecz także między innymi łososie, szczupaki oraz śledzie mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Kazubski, szef Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości MAKRO. Nadal w większości będą to ryby słodkowodne. Upodobania Polaków w sporym stopniu zależą od regionu zamieszkania. Na północy kraju powodzeniem cieszą się też gatunki słonowodne.

Jeśli chodzi o przyrządzanie karpia, jest na to wiele sposobów. Możemy podać go np. w galarecie, w warzywach, po żydowsku czy po grecku. Ja uwielbiam smażonego w zwykłej bułce. Pamiętajmy, że duży wpływ na to, co będzie królowało na naszych wigilijnych stołach, ma regionalna tradycja - podkreśla ekspert.


Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~endi
Pozdrawiam lobby śledzikowe w śmietanie z jabłkami - są pycha , ale najsmaczniejszą rybką od lat niedostępną jest kargulena pieczona tradycyjnie w bułce , co się stało że jej już nie ma ?
~Kolo
Tekst optymistyczny pomino tej niepotrzebnej wzmianki o wzroscie cen karpia...jesli zamieniamy go na szczupaka czy lososia to chyba oznacza, ze w Polsce coraz lepiej sie dzieje :)
~Bankier84
a ja jem co mamusia przyrządzi i jest GIT, a czy to Karp czy inna rybka to mi to lotto, byle ości nie było
~pansledzik
po co komu karp!!!???! sledzie kochani sledzie!!!!!!
~roger45
Tytul kabaretowy i zmanipulowany.
Polacy ? Wszyscy ?
Ale niestety to czesty przypadek a mediach z tymi Polakami.
~Einstein
Jako alternatywę polecam galaretę z karpia w galarecie.Może być też szczupak z norweskich hodowli morskich.

Powiązane: Święta w finansach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki