Ceny karpia rosną. Polacy szukają alternatywy

Karp to nie jedyna ryba, która w tym roku pojawi się na wigilijnych stołach, tym bardziej że jej ceny wzrosną nawet o 3 zł/kg. Nic dziwnego, że Polacy sięgają także po inne gatunki, których nie brakuje na rynku. Warto zatem wiedzieć, jak wybierać w sklepach ryby świeże.

(FORUM)

Kiedy jesteśmy przy stoisku rybnym, w pierwszej kolejności przeczytajmy znajdujące się na nim etykiety. Świeżość ryby sprawdzamy po jej oku. Musi być ono przezroczyste. Matowość oznacza, że ryba była niewłaściwie przechowywana bądź została wyjęta z wody dość dawno temu. Należy też dotknąć rybiej skóry, aby zbadać jej sprężystość. Jeżeli po naciśnięciu mięso wraca na swoją pozycję, ryba jest świeża. Warto zwrócić uwagę również na skrzela, które powinny być czyste i mieć jasnoczerwony kolor.

Polacy zaczynają rozpoznawać i jadać coraz więcej gatunków ryb. Zawdzięczamy to polskiej branży spożywczej, która dostarcza różnorodny i ciekawy towar. Na tegorocznych wigilijnych stołach pojawią się nie tylko karpie, lecz także między innymi łososie, szczupaki oraz śledzie mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Kazubski, szef Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości MAKRO. Nadal w większości będą to ryby słodkowodne. Upodobania Polaków w sporym stopniu zależą od regionu zamieszkania. Na północy kraju powodzeniem cieszą się też gatunki słonowodne.

Jeśli chodzi o przyrządzanie karpia, jest na to wiele sposobów. Możemy podać go np. w galarecie, w warzywach, po żydowsku czy po grecku. Ja uwielbiam smażonego w zwykłej bułce. Pamiętajmy, że duży wpływ na to, co będzie królowało na naszych wigilijnych stołach, ma regionalna tradycja - podkreśla ekspert.


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~endi

Pozdrawiam lobby śledzikowe w śmietanie z jabłkami - są pycha , ale najsmaczniejszą rybką od lat niedostępną jest kargulena pieczona tradycyjnie w bułce , co się stało że jej już nie ma ?

! Odpowiedz
0 2 ~Kolo

Tekst optymistyczny pomino tej niepotrzebnej wzmianki o wzroscie cen karpia...jesli zamieniamy go na szczupaka czy lososia to chyba oznacza, ze w Polsce coraz lepiej sie dzieje :)

! Odpowiedz
1 3 ~Bankier84

a ja jem co mamusia przyrządzi i jest GIT, a czy to Karp czy inna rybka to mi to lotto, byle ości nie było

! Odpowiedz
2 3 ~pansledzik

po co komu karp!!!???! sledzie kochani sledzie!!!!!!

! Odpowiedz
0 4 ~roger45

Tytul kabaretowy i zmanipulowany.
Polacy ? Wszyscy ?
Ale niestety to czesty przypadek a mediach z tymi Polakami.

! Odpowiedz
1 4 ~Einstein

Jako alternatywę polecam galaretę z karpia w galarecie.Może być też szczupak z norweskich hodowli morskich.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne