REKLAMA
DZIEŃ UE

COVID-19: Wpływ zmian w obostrzeniach na uprawnienia pracowników, przedsiębiorców i osób indywidualnych

Ewelina Czechowicz2022-04-06 06:00, akt.2023-05-11 06:56redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-04-06 06:00
aktualizacja
2023-05-11 06:56

Od 1 lipca 2023 roku rząd planuje zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Jak ta zmiana wpłynie na przepisy prawa dotyczące pracy zdalnej oraz zakazujące eksmisji. Jakie uprawnienia i obowiązki będą mieli pracownicy, przedsiębiorcy i osoby indywidualne. Co zmieni się w udzielaniu urlopów zaległych i jak będzie wyglądał obowiązek badań pracowniczych — wyjaśniamy.

COVID-19: Wpływ zmian w obostrzeniach na uprawnienia pracowników, przedsiębiorców i osób indywidualnych
COVID-19: Wpływ zmian w obostrzeniach na uprawnienia pracowników, przedsiębiorców i osób indywidualnych
fot. cottonbro / / Pexels

Zniesienie obowiązku używania maseczek

Maseczki pojawiły się w Polsce 16 kwietnia 2020 r. Od 1 lipca 2023 roku najprawdopodobniej nie będzie ich trzeba już używać w placówkach leczniczych i aptekach, bo tylko tu są jak na razie obowiązkowe.

Zasiłek chorobowy a Covid-19

Kiedy osoba pracująca, mająca prawo do zasiłku chorobowego, zachoruje na COVID-19 potrzebne jej jest zwolnienie lekarskie, aby mogła skorzystać z wynagrodzenia chorobowego. Covid-19 będzie traktowany jak np. grypa czy przeziębienie.

Praca zdalna po zniesieniu stanu epidemii

Na podstawie przepisów covidowych, art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2021 poz. 2095 z późn. zm.). wprowadzono możliwość kierowania pracowników do pracy zdalnej. Przepisy dotyczące tego rodzaju pracy zdalnej będą obowiązywały jeszcze 3 miesięcy po ich odwołaniu. Stąd pracownicy, którzy zostali czasowo skierowani do pracy zdalnej, na podstawie przepisów covidowych będą zapewne musieli powrócić do biura lub na nowo uregulować kwestie współpracy. Praca zdalna została bowiem uregulowana w aktualnie obowiązującym kodeksie pracy.

Zaległe urlopy po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego

Zgodnie z art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2021 poz. nr 2095) pracodawca mógł  udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych w wymiarze do 30 dni urlopu, a także zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu:

  1. w terminie przez siebie wskazanym
  2. bez uzyskania zgody pracownika
  3. z pominięciem planu urlopów

zaś pracownik ma obowiązek taki urlop wykorzystać.

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego zaległe urlopy będzie trzeba wykorzystywać zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

Obowiązki związane z badaniami lekarskimi po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego

Na podstawie art. 12a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2021.2095) przedłużono ważność badań na okres do 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii.

Zarówno stan epidemii jak i stan zagrożenia epidemicznego zawiesiły obowiązki wykonywania badań pracowniczych, w tym:

  1.  badań okresowych pracowników, którym podlegają na podstawie art. 229 § 2 zdanie pierwsze ustawy Kodeks pracy,
  2. wydawania przez pracodawcę skierowań na badania okresowe na podstawie art. 229 § 4a Kodeksu pracy,
  3. badań okresowych po zaprzestaniu pracy w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi lub pyłami zwłókniającymi, lub po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami na podstawie art. 229 § 5 Kodeksu pracy.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego wielu pracowników będzie musiało odnowić badania lekarskie. Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowają ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Zawieszenie nie obejmuje wykonywania badań wstępnych oraz badań kontrolnych.

Eksmisja w stanie zagrożenia epidemicznego

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 15zzu ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego”. Po zniesieniu stanu epidemii ta norma prawna nie będzie obowiązywać. Warto jednak przypomnieć, że ustęp 2 tego przepisu wskazuje na liczne wyjątki od tej zasady, przewidując, że eksmisja (pomimo trwającej pandemii) jest jednak możliwa, jeżeli wiąże się z realizacją inwestycji drogowych, kolejowych czy lotniczych, oraz z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W czasie pandemii eksmitować można też lokatora, który wobec pozostałych domowników stosuje przemoc, co zostało potwierdzone stosownym orzeczeniem sądu wydanym na podstawie art. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
W końcu upłynęły te dwa tygodnie. Nie mogłem się doczekać. xDDDDDD

A tak poważnie to gdzie są teraz covidianie? Zamknęli się w piwnicy czy eksperymentalny preparat medyczny ich zmiótł?
pdox
Cieakawe też ilu z tych, co twierdzili, ze "maseczki są potrzebne" i "opowiedzialność" nadal będzie je nosić. Choroby przecież nie zniknęły, zmieniły się wyłacznie przepisy (zresztą nielegalne).
pozhoga
No a jak tam obecna linia narracyjna w fałenach? Pytam, bo w czasie świrusa raz nieopatrznie obejrzałem fragment ichniego programu dezinformacyjnego, i szczuli tam przez 10 minut na niezaszczepionych, bez maseczek, twierdzących że to hucpa itd. i bardzo się cieszyli, że w praworządnej Francji nie wolno takim siadać w restauracji No a jak tam obecna linia narracyjna w fałenach? Pytam, bo w czasie świrusa raz nieopatrznie obejrzałem fragment ichniego programu dezinformacyjnego, i szczuli tam przez 10 minut na niezaszczepionych, bez maseczek, twierdzących że to hucpa itd. i bardzo się cieszyli, że w praworządnej Francji nie wolno takim siadać w restauracji ani wchodzić do autobusu.
No więc jak? 24 lutego 2022 r. przeszło jak ręką odjął czy dalej szczują? Ktoś coś wie?
kaczyslaw_ odpowiada pozhoga
Nie wiem co w TVNie, nie wiem co w TV***, od kilku lat nie oglądam telewizji. Powiedz lepiej co planują w ***im obozie, czy chcą zamknąć lasy? A może kąpieliska? Przecież tam mnóstwo wody bryzga, idealne warunki do rozprzestrzeniania się śmiercionośnego wirusa. xD.

To ***ia banda poległa w swoich działaniach, bo do 24 lutego
Nie wiem co w TVNie, nie wiem co w TV***, od kilku lat nie oglądam telewizji. Powiedz lepiej co planują w ***im obozie, czy chcą zamknąć lasy? A może kąpieliska? Przecież tam mnóstwo wody bryzga, idealne warunki do rozprzestrzeniania się śmiercionośnego wirusa. xD.

To ***ia banda poległa w swoich działaniach, bo do 24 lutego gnębili Polaków szprycami, paszportami covidowymi, maseczkami, ***licja gnębiła mandatami, ale kiedy przybyli towarzysze ze wschodu to nagle wszystko umilkło, no bo jak to tak gnębić uciekających przed wojną? Gdzie ten wystrzał zakażeń od nieszczepionych towarzyszy ze wschodu?

A to, że wszystkie media szczekały jednakowo to już inna para kaloszy. Nagonka medialna zrobiła swoje. Zasiała strach w słabszych umysłach.
wic
Przypomnijmy: Lockdown dla niezaszczepionych NATYCHMIAST!
trollmaster
Zamknąć lasy, natychmiast!

Bha. napisz tu swoje standardowe mondrości, że przez brak dystansu, maseczek i nieodpowiedzialnych antyszczepów wszyscy zginiemy!

Brakuje mi twojego standardowego: meee meee meee!
peluquero
na końcówkę maja szykowane jest fajne głosowanko w WHO, także zostajemy na chwilę z wojną, na nieco dłuzej z recesją, dochodzi już nieco mocniejszy głodek, stresik tych co muszą ostro tyrać z kredytem po uszy i jeszcze karetka zabrała mame lub tate do szpitala "pod resporator" tu juz powoli zaczynamy choroby psychosomatyczne na końcówkę maja szykowane jest fajne głosowanko w WHO, także zostajemy na chwilę z wojną, na nieco dłuzej z recesją, dochodzi już nieco mocniejszy głodek, stresik tych co muszą ostro tyrać z kredytem po uszy i jeszcze karetka zabrała mame lub tate do szpitala "pod resporator" tu juz powoli zaczynamy choroby psychosomatyczne - będzie coraz ciekawiej
tinfoilhat
jak wpłynęły
nijak ponieważ od początku wiedziałem, że to ściema i olewałem je wszystkie
pdox
Wpłynęły mocno na tych, którzy naprawdę potrzebowali w tym czasie pomocy medycznej i jej nie doczekali. Wpłynęły również - dla odmiany - pozytywnie na tych, którym przez lata wmawiano, że praca zdalna jest niemożliwa na ich stanowiskach, a okazało się, że jednak jest możliwa. A co do reszty, to masz rację, ale przynajmniej już nie Wpłynęły mocno na tych, którzy naprawdę potrzebowali w tym czasie pomocy medycznej i jej nie doczekali. Wpłynęły również - dla odmiany - pozytywnie na tych, którym przez lata wmawiano, że praca zdalna jest niemożliwa na ich stanowiskach, a okazało się, że jednak jest możliwa. A co do reszty, to masz rację, ale przynajmniej już nie będzie trzeba się oganiać od jakichś sterowanych telewizorem jełopów, co chcieliby, żeby inni ubierali się na zawołanie w szmaty na twarzy.
polityka_to_nie_ekonomia
Mega fajnie, że nadal nie można nadal przeprowadzać eksmisji jak ktoś nie płaci za mieszkanie. Oczywiście nie dotyczy to tematów związanych z działalnością państwa. Sprawiedliwie

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki