REKLAMA

CEPAL: Ameryka Łacińska przeżywa największą recesję od 120 lat w następstwie pandemii

2022-11-27 06:00
publikacja
2022-11-27 06:00

W następstwie pandemii COVID-19, która wyrządziła w Ameryce Południowej największe spustoszenie, 201 milionów jej mieszkańców, to jest 32,1 procent, żyje w ubóstwie, a 82 miliony - 13,1 proc. - popadło w skrajną nędzę, poinformowała w Chile Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL).

CEPAL: Ameryka Łacińska przeżywa największą recesję od 120 lat w następstwie pandemii
CEPAL: Ameryka Łacińska przeżywa największą recesję od 120 lat w następstwie pandemii
fot. Donatas Dabravolskas / / Shutterstock

Sekretarz wykonawczy organizacji Jose Manuel Salazar-Xirinachs w swej analizie sytuacji społeczno-gospodarczej regionu i przyczyn kryzysu powiedział, nawiązując również do wojny w Ukrainie: „to następstwa kaskady zewnętrznych wstrząsów na świecie, spowolnienia wzrostu gospodarczego i narastającej inflacji, które pogłębiły kryzys społeczny w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.

„Nie udało się - ocenił Salazar-Xirinachs - odwrócić następstw ciosów, jakie zadała nam pandemia, jeśli chodzi o wzrost ubóstwa i skrajnej nędzy, a nasze kraje stanęły w obliczu przemilczanego kryzysu w dziedzinie edukacji, który godzi w przyszłość nowych pokoleń, pogłębiając skrajne ubóstwo w niektórych warstwach społeczeństwa”.

Ponadto w porównaniu z innymi regionami świata Ameryka Łacińska i Karaiby przeżyły najdłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Trwała w tym regionie świata, najostrzej zaatakowanym przez koronawirusa, przeciętnie 70 tygodni, podczas gdy w pozostałych regionach naszej planety - przeciętnie 41 tygodni.

„Przewidywany na koniec tego roku odsetek mieszkańców regionu żyjących w skrajnym ubóstwie oznacza, że cofnęliśmy się o ćwierć stulecia” - podsumował mówca swe wystąpienie.

ik/wr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
peluquero
Messi ma 10 na koszulce
Argentyna ogłasza 10 bankructwo

wszystko się zgadza
jas2
A Polska cały czas do przodu.
bulu
Drodzy redaktorzy, moglibyście się trochę bardziej wysilić, a nie wstawiać takiego shorta, bo te 2-3 akapity ciężko nazwać artykułem. Ten "artykuł" nie wnosi nic czego człowiek średnio interesujący się sprawami świata by nie wiedział.
dariusz1976
Tak działa socjalizm. Wprowadź na sacharze ten ustrój a po roku piachu zabraknie i to też by była wina wirusa celebryty. Ale że kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą i jak ma się tv to i milion razy można tę brednie powtórzyć.
W jednych miejscach
bha
Raczej zakamuflowany sprytnie ofd dawna globalny coraz zachłanniejszy bez umiaru przepadzisty DemoKapitalizm udający obłudnego jarząbka dopóki się da.
lebero654
Jasiu jak piszesz sachara? a może i dobrze. Sahara Jasiu to nazwa własna i pisze się ją z dużej litery.
mirek6504
Pamiętajmy ze USA też trzeba zaliczyć do tej struktury a te z względu że 3.3 miliona ludzi śpi w namiotach
innowierca
juz Gretha Thunberg, nie wszedzie sie pokazuje, ze swoim objazdowym cyrkiem, bo zgnilym jajkiem w czolko dostac mozna :) skoro juz na poczatku wdrazania "nowego swiata" - nie bedziesz mial nic - stworzono dziesiatki milionow glodujacych.
W Europie ZIELONY LAD i juz nawet w bogatszych krajach "przecietniaki"
juz Gretha Thunberg, nie wszedzie sie pokazuje, ze swoim objazdowym cyrkiem, bo zgnilym jajkiem w czolko dostac mozna :) skoro juz na poczatku wdrazania "nowego swiata" - nie bedziesz mial nic - stworzono dziesiatki milionow glodujacych.
W Europie ZIELONY LAD i juz nawet w bogatszych krajach "przecietniaki" nie wyrabiaja na rachunki he he, a wlasny samochod staje sie z kazdym rokiem coraz mniej dostepnym luksusem i o to chodzi.Przypominam, ze jest jesien, czy Sri-Lanka wprowadzil a juz lockdawn wszystkiego?? - Ratujcie sie Sri-Lanka, bo Covid nie zniknal. Zamykajcie wszystko.
innowierca
a gdzie komentarz w ktorym napisalem, ze bezposrednim przelozonym Timmermansa i Ursuli jest Klaus Schwab. To tajemnica??? - no po uzyciu tych nazwisk, to nawet nie widac, ze komentarz usuniety, nawet sladu nie ma :)
bha
Problemem jest rosnące w wielu krajach coraz bardziej ogromnie do coraz droższych spłat co roku na wieki już wieków narastające po uszy, po koniuszki włosów zadłużenie krajowe ogólne. Problemem jest rosnący na epicką skalę na świecie wyzysk i żerowanie od wielu lat na maxa najtaniej jak się tylko da i uda nie tylko na pracy innych Problemem jest rosnące w wielu krajach coraz bardziej ogromnie do coraz droższych spłat co roku na wieki już wieków narastające po uszy, po koniuszki włosów zadłużenie krajowe ogólne. Problemem jest rosnący na epicką skalę na świecie wyzysk i żerowanie od wielu lat na maxa najtaniej jak się tylko da i uda nie tylko na pracy innych w ogromie branż i zawodów!!!!!!!!!!!!. Problemem jest globalna coraz bezwzględniejsza zmonopolizowana do bólu w najbardziej dochodowych na rynkach wewnętrznych sznurkowo-furtkowa nienasycona wciąż i wciąż przepadzista bez umiaru zachłanność na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i Zyski coraz większe i większe zyski nie rzadko bez względu na wszystko . I w końcu niestety problemem jest nie tylko od dawna niby rządzicielskie udawanie jarząbka, krótkowidztwo, bezmyślność, nieodpowiedzialność i rosnąca obłuda nie tylko ta rynkowa mydlące ludziom non stop oczy że niby jest nadal jeszcze na razie do czasu OK???, a wina jest NIBY tylko inflacja, wojny, kryzys, recesja itd.??!!.Cóż... Zadłużenia krajów, wysoka inflacja, kryzysy, wyzysk coraz szerszy i szerszy etc. same nie spadają z księżyca, same się w wielu krajach nie tworzą - niestety tworzą je świadomie, bez skrupułów w białych rękawiczkach obłudy, udawania jarząbka nie bez celu i korzyści... nie bez celu!!! świadomie ludzie innym ludziom i nikt inny!!!!!!!!!!! . Niestety nic dobrego to wszystko na przyszłość dla zdecydowanej większości % ludzi na świecie nie wróży!!!!! .

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki