CBŚP: zatrzymano 32 osoby zamieszane w fikcyjny obrót drewnem straty 60 mln zł

CBŚP rozbiło gang, który przy pomocy 80 firm z Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyłudzał podatek VAT na fikcyjnym obrocie egzotycznym drewnem. Straty sięgnęły 60 mln zł, zatrzymano 32 osoby.

CBŚP: zatrzymano 32 osoby zamieszane w fikcyjny obrót drewnem straty 60 mln zł
CBŚP: zatrzymano 32 osoby zamieszane w fikcyjny obrót drewnem straty 60 mln zł (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang ma też na swoim koncie pranie pieniędzy.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości w działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm, chodziło o wyłudzanie nienależnego podatku VAT. Sprawą zajęli się policjanci z CBŚP z Wrocławia i inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej. Ustalono m.in., że w proceder zamieszanych jest ok. 80 firm nie tylko z Polski, ale też z Czech, Słowacji i Węgier - powiedziała Hamelusz.

Firmy słupy wyłudzały podatek na podstawie fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych dostaw. Często nie miały żadnego doświadczenia w handlu drewnem. Starając się jednak uwiarygodnić działalność, jedna z firm miała np. kupić specjalne maszyny do obróbki drewna - dodała Hamelusz.

Drewnem "handlowano" w różny sposób - towarem miały być np. wykonanego z niego elementy mebli.

W sumie, jak dotąd, zatrzymano 32 osoby. Wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także przestępstw skarbowych. Sześć osób, w tym czterech głównych organizatorów: Marek C., Robert. R., Łukasz M. i Piotr H., zostało aresztowanych - podkreśliła Hamelusz.(PAP)

pru/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Podatnik

Przez 3 miesiące powstająca firma może nie rozliczać się z Vat . Za to muszą zapłacić uczciwie działające firmy.

! Odpowiedz
1 1 ~as

No proszę, można! Szkoda, że na te karuzele było kilka dobrych lat przyzwolenia. Bo o problemie mowa była, a reakcji żadnej.

! Odpowiedz
1 3 ~Wpieniłem_się

Przestańcie zwracać VAT!!! Jak nie chcecie od czegoś VATu to dajcie tam 0%. Pojęliście to urzędnicy czy narysować trzeba?

! Odpowiedz
0 13 ~AdamW

W Polsce nie ukradniesz batonika a miliony bez większego problemu.

! Odpowiedz
3 15 ~robi

byłby obrotowy nie byłoby by problemu - a przynajmniej nie w takiej skali jak na vacie. VAT jest podatkiem umożliwiającym przewały i komuś bardzo zależy aby ten podatek obowiązywał.

! Odpowiedz
3 0 ~nik

Przy obrotowym powstałaby szara strefa. Handel, usługi na lewo, bez faktur i ewidencji. Tylko część obrotu normalnie, żeby wykazywać, że prowadzi się działalność i odprowadza podatek. Oczywiście dotyczy to mniejszych firm.

! Odpowiedz
0 5 ~podatnik odpowiada ~nik

A teraz szarej strefy nie ma? Nie masz handlu i usług świadczonych "na lewo"?
Ogólnie przy obrotowym na sensownym poziomie (nie większym niż 10%) szara strefa i tak będzie mniejsza niż ta z którą mamy do czynienia obecnie. Po za tym i na szarą strefę przy obrotowym jest sposób - mianowicie, minimalna kwota jaką można zapłacić gotówką to np. 500 PLN. Ale zaraz podniesie się larum, że państwo inwigiluje, robi zamach na wolność itp. itd. Tylko gdzie są te wszystkie szczekaczki kiedy inni dymają ten umęczony kraj na miliony jak nie miliardy i śmieją się tym uczciwym w twarz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~zez

Zgadzam się z Tobą, problem jednak w tym, że VAT to jeden z filarów Unii, razem ze swobodą przepływu kapitału i ludzi. Nie mamy wyjścia, jak długo będziemy w Unii, tak długo skazani jesteśmy na to podatkowe dziadostwo

! Odpowiedz
0 1 ~kobi odpowiada ~zez

UE zawsze można zmienić :) jak zaczną nią rządzić normalni ludzie to i na obrotowy będzie miejsce.

! Odpowiedz
1 11 ~zamknacKW

Hehehe, tak się robi prawdziwą kasę, uczcie się :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil