Buffett sromotnie przegrał z rynkiem

W ubiegłym roku akcje Berkshire Hathaway - konglomeratu Warrena Buffetta - poszły w górę "tylko" o 11 proc., podczas gdy S&P500 (wraz z dywidendami) zyskał ponad 30 proc. To największa różnica od 2009 r. Wyrocznia z Omaha od dawna powtarza jednak, by inwestorzy nie przejmowali się krótkoterminowymi wahaniami, a skupili na perspektywie wieloletniej.

W ostatnich latach, gdy na Wall Street trwa bezprecedensowa hossa, akcje Berkshire nie zyskują tak szybko, jak inne gwiazdy amerykańskich parkietów. Za sprawą zeszłorocznych wyników konglomerat Buffeta odnotował w ostatniej dekadzie gorszy rezultat niż "rynek" - S&P500 wraz z dywidendami.

(Bankier.pl)

Przed rokiem legendarny inwestor nieco się ugiął i Bershire w końcu zainwestował w akcje szybko rosnącego Amazona. W wywiadzie z CNBC Buffett przyznał, że to nie on stoi za decyzją o inwestycji w spółkę Jeffa Bezosa. „Od jakiegoś czasu byłem fanem i idiotą, że nie kupowałem wcześniej. Jednak chciałbym, żebyście wiedzieli, że to nie żadna zmiana mojej osobowości” - powiedział.

W 2019 r. Berkshire Hathaway odnotował rekordowy zysk (obliczany w oparciu o GAAP) przekraczający 81 mld dol. Sam Buffett zachęca jednak, by analizować poziom zysku operacyjnego - ten wyniósł 24 mld dol., o ponad 3 proc. mniej niż rok wcześniej. W IV kwartale spadł do 4,4 mld dol. z 5,7 mld dol.

Wyrocznia z Omaha w corocznym liście do akcjonariuszy znów narzekał na brak okazji inwestycyjnych. Buffett za atrakcyjne uważa spółki, które: osiągają dobre zwroty z aktywów rzeczowych, są zarządzane przez zdolnych i uczciwych menedżerów oraz są dostępne w rozsądnej cenie.

"Kiedy zauważymy taki biznes, chcemy przejąć w nim 100% udziałów" - napisał miliarder. Takie okazje są jednak niezwykle rzadkie, dlatego Berkshire jest skazane na zakup "dużych, ale nie kontrolnych pakietów akcji spółek giełdowych, które spełniają te standardy". Jak pisze Buffett, jest to możliwe dzięki "kapryśnemu" rynkowi akcji.

Do Berkshire Hathaway od lat należą m.in. ubezpieczyciel Geico, spółka kolejowa BNSF, operator floty prywatnych odrzutowców NetJets, producent baterii Duracell, spółka odzieżowa Fruit of the Loom i sieć restauracji Dairy Queen. Firma Buffetta ma w portfelu także udziały w Coca-Coli, Apple, Wells Fargo, Bank of America IBM czy American Express. Na koniec 2019 r. łączna wycena akcji tych i innych spółek giełdowych w rękach holdingu sięgnęła 248 mld dol. Z powodów rachunkowych kwota ta nie uwzględnia inwestycji w Kraft Heinz wartej przeszło 10 mld dol. - wskazuje Wyrocznia z Omaha. Berkshire Hathaway jest siódmą największą spółką publiczną świata, z kapitalizacją blisko 500 mld dol.

Brak okazji inwestycyjnych sprawia, że puchną zasoby gotówki Berkshire Hathaway. Na koniec ubiegłego roku w posiadaniu spółki było ponad 128 mld dol. w środkach pieniężnych, ekwiwalentach i bonach skarbowych USA - o ponad 16 mld dol. więcej niż rok wcześniej.

(Bankier.pl)

Na buy-bucki firma przeznaczyła w ubiegłym roku 5 mld dol., a w samym IV kw. - 2,2 mld dol. Wielu inwestorów zachęcało Berkshire do zakupów akcji własnych, zamiast kumulowania gotówki. 

Buffett zaznaczył także, że jego konglomerat zapłacił 3,6 mld dol. podatku dochodowego od osób prawnych, co stanowiło 1,5 proc. wpływów USA z tego tytułu.

W tegorocznym liście do akcjonariuszy Buffett wyjątkowo nie odnosił się do bieżącej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych czy stanu amerykańskiej gospodarki. Nie zabrakło za to rad dla inwestorów. Zdaniem Buffetta, na rynku akcji wszystko się może zdarzyć - "sporadycznie nawet gwałtowne spadki, rzędu nawet 50% i więcej". Wyrocznia z Omaha podkreśla jednak, że akcje i tak są w długim okresie lepszym wyborem dla osoby, która nie inwestuje pożyczonych pieniędzy potrafi trzymac emocje na wodzy. "Inni? Powinni się strzec" - ostrzega miliarder.

Buffett napisał także obszernie o przyszłości swojego konglomeratu. "Charlie (Munger - red.) i ja dawno temu weszliśmy w "pilną strefę". To nie jest dla nas świetna wiadomość. Ale akcjonariusze Berkshire nie muszą się martwić: Wasza firma jest w 100% przygotowana na nasze odejście" - napisał miliarder. Na majowym zgromadzeniu akcjonariuszy na pytania będą odpowiadać członkowie zarządu Ajit Jain i Greg Abel, typowani jako następcy 89-letniego Buffetta i 96-letniego Mungera.

(fot. SCOTT MORGAN / Forum)

Warren Buffett to jeden z najbardziej znanych inwestorów, a także jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Przekształcił Berkshire Hathaway z bankrutującego podmiotu działającego w branży tekstylnej w inwestycyjny holding. Znany jest ze swoich złotych myśli, np.: „Zasada numer jeden: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer dwa: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden”. Jego sylwetka została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Być jak Warren Buffett”. Inwestor już w latach młodości był matematycznym geniuszem, a w czasie wolnym bawił się liczbami i zaczytywał w „Almanachu światowym” oraz książkach w rodzaju „Tysiąc sposobów na zarobienie tysiąca dolarów”.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 artur123456789

Jaka szkoda że tak mało zarabia. Będzie mniej na cele charytatywne! Bo przecież dzieciom nie zostawi nic, ani grosza

! Odpowiedz
1 2 artur123456789

On już nie zarobi nic. Ludzie sie zorientowali że to oszust. Jego rady nie są nic warte.

! Odpowiedz
0 10 krispier

W wieku 160 lat będzie mógł spokojnie przejść na emeryturę.

! Odpowiedz
0 17 kasanowaistara

Duzo fajnych i wartosciowych informacji ale tytularna puenta jest niedorzeczna. Warren Buffet przez wiekszosc swojego 90-letniego zycia powtarza ze jest inwestorem dlugoterminowym, wiec porownywanie wykresow w wybranym przez redakcje punkcie jest bezsensowne. Ponadto fakt ze posiada 120 mld dolarow w gotowce swiadczy o tym ze chocby po wczorajszych spadkach nie sromotnie przegral a zdecydowanie i konsekwentnie wygrywa z rynkiem. Zachecam do zapoznania sie ze sprawozdaniami Berkshire Hathaway i sukcesami realizowanej przez Warrena i Charliego strategii. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 degrengolada

5-minutowy inwestor kupuje etf i idzie spać, buffet się w tym czasie poci.

! Odpowiedz
7 12 marcinkrakow

Z wykresu wynika, że generalnie dryfuje z rynkiem. Co to za sztuka? Janusz tez tak potrafi.

! Odpowiedz
16 18 silvio_gesell

Co za bzdurne tytuły.

! Odpowiedz
2 71 marianpazdzioch

Jego sposób działania sprawdził się w ciągu kilkudziesięciu lat działania na amerykańskiej giełdzie. Nabić 11% na tylu miliardach gdy lokaty dają 1,5%, nawet mniej niż inflacja to jest dobry rezultat. Zawsze oczywiście można zrobić 1000% na czymś innym, ale to nie ta waga i nie te ryzyko.

! Odpowiedz
3 6 marcinkrakow

No nie do końca. Tu nie chodzi o to czy zarabia, bo wiadomo ze tak. Tu chodzi o to czy jego fundusz dał coś więcej niż portfel oparty na spółkach NASDAQ czy innego S&P. Po co mi fundusz któremu muszę zapłacić prowizję jak zachowuje się tak samo jak rynek? Lepiej wyjde jak po prostu sam zbuduje portfel oparty na głownym indeksie.

! Odpowiedz
1 21 marianpazdzioch odpowiada marcinkrakow

Tylko pozornie to to samo. Buffett siedzi na gotówce. I czeka kiedy będzie więcej dni takich jak dziś. Kiedy indeks walnie na łeb, on będzie kupował ze bezcen. O ile dożyje, ale na razie trzyma się mocno.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,76% 41 532,37
2020-04-03 17:15:01
WIG20 1,00% 1 506,48
2020-04-03 17:15:00
WIG30 0,68% 1 730,87
2020-04-03 17:15:00
MWIG40 0,03% 2 860,32
2020-04-03 17:15:00
DAX -0,47% 9 525,77
2020-04-03 17:37:00
NASDAQ -1,53% 7 373,08
2020-04-03 22:03:00
SP500 -1,51% 2 488,65
2020-04-03 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.