WEBINAR

Budynki do wymiany lub termomodernizacji. Nadchodzi Europejski Zielony Ład

2023-05-18 07:20
publikacja
2023-05-18 07:20

Europejski Zielony Ład stawia na energooszczędność i niskoemisyjność. Na pierwszy ogień pójdą budynki. Z Funduszy Europejskich skorzystają zarówno firmy prywatne, jak i sektor publiczny. Przeanalizowaliśmy, kto w praktyce możne otrzymać wsparcie oraz, na co można wydać otrzymane pieniądze.

Budynki do wymiany lub termomodernizacji. Nadchodzi Europejski Zielony Ład
Budynki do wymiany lub termomodernizacji. Nadchodzi Europejski Zielony Ład
fot. Wiola Wiaderek / / Shutterstock

Europejski Zielony Ład (European Green Deal) tworzą inicjatywy Komisji Europejskiej, których celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050 roku. Strategia ma pomóc przeciwdziałać skutkom kryzysu klimatycznego oraz degradacji środowiska naturalnego.

W związku z wprowadzaniem Zielonego Ładu spora część środków z Funduszy Europejskich przeznaczona zostanie na działanie mające wesprzeć zmiany m.in. w zakresie podniesienia efektywności energetycznej budynków. Środki pieniężne z UE zasilą m.in. budżet programu „Czyste Powietrze”.

Zgłoś swoją firmę do plebiscytu Bankier.pl

Zgłoś swoją firmę do plebiscytu Bankier.pl

Jeśli zrealizowałeś inwestycję ze wsparciem środków z Unii Europejskiej i zależy ci, by o twojej firmie usłyszały dziesiątki tysięcy osób, chcesz pochwalić się swoim innowacyjnym rozwiązaniem, produktem lub usługą, szukasz nowych odbiorców i partnerów biznesowych, zgłoś się do plebiscytu Bankier.pl.

Efektywne gospodarowanie energią i niskoemisyjne źródła energii dla budynków

Komisja Europejska postanowiła przyspieszyć realizację celów dotyczących „Europejskiego Zielonego Ładu”. Budownictwo będzie centrum działań związanych z polityką klimatyczną. Decyzja uzasadniona faktem, że budynki są największymi pochłaniaczami energii w Unii Europejskiej. Według danych specjalnego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, w 2017 r. największymi „pożeraczami” energii elektrycznej są budynki (42 proc.).

Na środki z Funduszy Europejskich, w nowej perspektywie z programów centralnych (FEnIKS, FENG), jak i programów regionalnych zarządzanych przez samorządy województwa, mogą liczyć przedsiębiorstwa zajmujące się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych, montażem magazynów energii elektrycznej i ciepła oraz inne firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej. O dotacje mogą także ubiegać się dostawcy rozwiązań z zakresu cyfryzacji, które umożliwią bardziej racjonalne zarządzanie konsumpcją i zużyciem prądu oraz ciepła w budynkach.

Więcej pieniędzy dla programu „Czyste powietrze

Europejski Zielony Ład to także zastrzyk unijnych pieniędzy dla rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, w tym dla programu „Czyste powietrze”. Budżet programu zwiększy się o blisko 3 mld euro z Programu FEnIKS (tj. programu centralnego). Ze środków sfinansowane zostaną działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej w:

 • budynkach mieszkalnych i wielorodzinnych (spółdzielnie mieszkaniowe);
 • budynkach użyteczności publicznej – państwowe jednostki budżetowe, uczelnie wyższe, administracja rządowa, szpitale, przychodnie;
 • dużych przedsiębiorstwach i średnich przedsiębiorstwach.

Do wspomnianych 3 mld euro dochodzą jeszcze fundusze europejskie na analogiczne przedsięwzięcia, które dodatkowo dostały samorządy wszystkich województw. Poszczególne województwa, chcąc zwiększyć efektywność energetyczną budynków publicznych i budynków mieszkalnych, będą mogły przeznaczyć unijne pieniądze na następujące działania:

 • instalacje urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii wraz z magazynami energii;
 • wymianę lub modernizacje źródeł ciepła, lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej - zgodnie z hierarchią wymiany źródeł ciepła;
 • wymianę lub modernizację instalacji CO i CWU;
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne (w tym systemy zarządzania oświetleniem obiektu);
 • przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji;
 • innowacyjne systemy do monitorowania i zużycia energii oraz inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii.

W większości regionów inwestycje będą realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST, jednostki naukowe, osoby prawne i osoby fizyczne będące organami prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, lasy państwowe, parki narodowe i krajobrazowe.

Dzień z funduszami - kto skorzysta z funduszy UE bez formalności:

Każde województwo indywidualnie zdecydowało o przeznaczeniu unijnych pieniędzy tj. o szczegółach zakresu inwestycji oraz o katalogu podmiotów, które będą inwestycje realizować. Przykładowo województwo śląskie stawia głównie na wsparcie średnich miast oraz mieszkalne budynki komunalne. Natomiast województwo wielkopolskie skupia się na wsparciu szerokiego katalogu podmiotów, w tym dla budynków zamieszkania zbiorowego, w których definicji mieszczą się również hotele czy pensjonaty.

Kredyt ekologiczny dla energooszczędnych przedsiębiorstw

W ramach krajowego programu FENG (Fundusze Europejskie dla nowoczesnej Gospodarki) ponad 663 mln euro są zarezerwowane dla przedsiębiorców na realizację inwestycji na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej. W tym na przedsięwzięcia związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.

Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z oferty FENG, będą mogły otrzymać dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego. Środki pieniężne z kredytu ekologicznego firmy będą mogły przeznaczyć m.in. na:

 • wymianę lub modernizację posiadanych maszyn, urządzeń, linii technologicznych;
 • zakup energooszczędnych maszyn, urządzeń, całych linii technologicznych;
 • zakup i instalację systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii;
 • termomodernizację budynków wykorzystywanych w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa;
 • modernizację systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia;
 • instalacje OZE i urządzenia do magazynowania energii wytworzonej we własnym zakresie ze źródeł odnawialnych.

Z oferty będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firm, które mają status small mid-caps oraz mid-caps. Są to przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników, a więc nie są już średnim przedsiębiorstwem, ale nie są też dużym przedsiębiorstwem (zatrudniają do 3000 pracowników).

Konkurs zostanie ogłoszony już 24 maja 2023 r. i potrwa do 17 sierpnia 2023 r. Lista przedsiębiorstw, które otrzymają dodatkowe pieniądze na inwestycje, ukaże się najprawdopodobniej pod koniec roku. Pula pieniędzy zarządzać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Powiązane: Europejski Zielony Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki