REKLAMA

Budownictwo coraz głębiej pod kreską

2020-08-21 10:35
publikacja
2020-08-21 10:35
fot. Piotr Mecik / FORUM

Trwa passa słabszych danych o produkcji budowlano-montażowej. Sektor, który początkowo wykazywał odporność na pandemię, jest coraz dalej od stanu z lutego.

W lipcu produkcja budowlano-montażowa była o 10,9 proc. niższa niż w czerwcu oraz o 8,5 proc. niższa niż w lipcu 2019 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 4,5 proc., a miesiąc do miesiąca wzrostu o 3,5 proc.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju spodziewało się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 2 proc. Jest to zatem kolejna z rzędu negatywna niespodzianka, podobne wystąpiły w czerwcu i maju. Wcześniej natomiast produkcja budowlano-montażowa była jednym z nielicznych obszarów, który oparł się efektom koronawirusa.

W lipcu GUS odnotował spadek sprzedaży zarówno w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków (-7,6 proc. rdr) jak i w przedsiębiorstwach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (-16,9 proc. rdr). Poziomu produkcji sprzed roku nie utrzymały również jednostki wykonujące „roboty budowlane specjalistyczne” (-2,9 proc.).

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 8,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 3,6% niższym w porównaniu z czerwcem 2020 roku – dodają polscy statystycy.

Równolegle GUS przedstawił dane o sprzedaży detalicznej. Więcej na ten temat w osobnym artykule.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
tomako_lunatic
A lepiej nie będzie...
https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1488947,ceny-za-wynajmowane-mieszkania-koronawirus.html
bt5
I na lepiej sie nie zanosi : 1. Inwestycje produkcyjne nie będa robione w Polsce ze względu na droga energię elektryczna, 2. Markety i galeri też już wszedzie weszły i nowych prawie nie trzeba, raczej się już robi likwidacje istniejacych , 3. Inwestycje samorzadowe tzw. unijne też sana wyczerpaniu bo trzeba mieć wkłady I na lepiej sie nie zanosi : 1. Inwestycje produkcyjne nie będa robione w Polsce ze względu na droga energię elektryczna, 2. Markety i galeri też już wszedzie weszły i nowych prawie nie trzeba, raczej się już robi likwidacje istniejacych , 3. Inwestycje samorzadowe tzw. unijne też sana wyczerpaniu bo trzeba mieć wkłady własne co jest karkołomne przy powszechnym już i wysokim zadłużeniu samorzadów.. 4. No i mieszkaniówka - przy tych polskich pensjach i rosnacych kosztach utrzymania to pieniędzy na zakupy mieszkaniowe nawet kredytowane po prostu będzie niewiele.
lorelie
A w dobrych lokalizacjach ceny zamiast spadać rosną !!! Podziękujmy wirusowi i niskim stopkom !!
zops
Cały czas cena wzrasta... Bałwaniaste szwedzkie z trzymetrowych zasp śnieżnych robi kupy w całej Europie? Jak zarabiać na stanie kryzysowym - likwidując b. Prez. Gdańska Adamowicza?
marianpazdzioch
W skrócie - buduje się mniej, ale ceny nadal rosną.
hal9ooo
A ja się pytam gdzie Marcin K.?
sammler
Gdzie jasiek2017??? Oto jest pytanie...
drole
Marcin K pewnie kupuje hurtowe ilości przecenionych mieszkań o -40% w centrum Krakowa, zarobiony jest tak łyka.
traderfr odpowiada sammler
Jasiek bierze kolejny kredyt :)
marynapilecka odpowiada sammler
Jasiek już pod pośredniakiem, jak większość troli z najtańszych agencji

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki