REKLAMA

Brytyjska Wonga na skraju upadłości

Michał Kisiel2018-08-27 10:10, akt.2018-08-27 13:58analityk Bankier.pl
publikacja
2018-08-27 10:10
aktualizacja
2018-08-27 13:58

Największa firma pożyczkowa w Wielkiej Brytanii ma poważne kłopoty, donosi „The Guardian”. Powodem są roszczenia klientów, którzy zaciągali zobowiązania przed 2014 r. Niewykluczone, że firma nie poradzi sobie z ich obsługą i stanie się niewypłacalna.

W ostatnich tygodniach Wonga otrzymała zastrzyk gotówki od udziałowców. 10 mln funtów miało pomóc pożyczkodawcy w utrzymaniu płynności w obliczu napływu roszczeń od dawnych klientów. Jak wskazał wówczas rzecznik firmy, za wzrostem żądań stały przede wszystkim działania kancelarii odszkodowawczych.

/ materiały dla mediów

Wonga słynęła na brytyjskim rynku z krótkoterminowych pożyczek udzielanych online. Firma wielokrotnie ściągała na siebie krytykę ze względu na wysokie koszty chwilówek (później odgórnie ograniczone regulacjami prawnymi), wątpliwe praktyki reklamowe i nieuczciwe podejście do windykacji. Ograniczenia antylichwiarskie i konieczność wypłat odszkodowań dla klientów spowodowały, że już w 2015 r. Wonga odnotowała straty.

W 2016 r. strata firmy wyniosła 65 mln funtów, ale zarząd informował, że jest na dobrej drodze, aby wygenerować dodatni wynik finansowy. Wonga zrezygnowała m.in. ze sponsorowania drużyny Newcastle United i obcięła koszty związane z działaniem centrali w Londynie.

Jak donosi „The Guardian” powołując się nieoficjalne informacje, pożyczkodawca nawiązał współpracę z firmą Grant Thorton. Miałaby ona czuwać nad procesem ogłoszenia upadłości, jeśli okaże się, że Wonga jest niewypłacalna. Zarządzający instytucją pożyczkową dyskutowali także z tamtejszym urzędem nadzoru FCA o przyszłości przedsiębiorstwa. Według Sky News, firma rozważa sprzedaż niektórych aktywów, w tym polskiej spółki zależnej.

Firma działa również na rynku hiszpańskim, południowoafrykańskim i polskim. Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz dotyczący przyszłości działalności pożyczkodawcy w Polsce, funkcjonującego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wonga.pl. Biuro prasowe informuje:

Sytuacja Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł. Rozwijamy nasza ofertę pożyczek ratalnych. W tym roku zaczęliśmy oferować pożyczki w wysokości 20 tys. Zł na 60 miesięcy z RRSO od 6,76 procent. Planujemy nadal zwiększać kwoty pożyczek. Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz większych pożyczek w cenach porównywalnych do bankowych. Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
skasowane_konto
spokojnie, w UK ludzie są świadomi swoich finansów a w Polsce jeszcze długo będzie dziki zachód i firm pożyczkowych będzie więcej i więcej a te co są będą bardziej obrastać w tłuszcz.
c1aul
Interes jest niszowy. Nie wiem czego się spodziewali.
mb-1
Ja to nie wiem jak można zbańczyć oferując pożyczki na RRSO 1700%, No chyba, że pożycza się na lewo i prawo nie patrząc komu.
doradca-praktyk
Brytyjczycy, jak widać, specjalizują się w lichwiarskich firmach. Nie tylko WONGA, także PROVIDENT. Na pewno nienawidzą programu 500+ :-)))
janusz26904029
Dlaczego mieliby nienawidzieć? Przecież ta kasa poszła do nich, a jak ktoś pożycza pod korek, to dalej tak będzie pożyczał. Szczególnie, że inflacja zjada 500+.
m34 odpowiada janusz26904029
Naprawdę sugerujesz, że przed 500+ nie było inflacji?!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce
bankier234
firma chce sobie stratę odpisać, podatkowa sprawa, ale redaktorzy z B. tego nie umieją wyłapać
sztos1
a ZUS , KRUS czy polski budżet ?
dktorek
no i bardzo dobrze, chcialo sie dorabiac na cudzym nie szczesciu to na dno!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki