REKLAMA

"Przykrywka na kipiącym kotle". Po wizycie Erdogana w Brukseli

2020-03-10 17:40
publikacja
2020-03-10 17:40

Część francuskich mediów w doniesieniach z Brukseli ocenia poniedziałkową wizytę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w instytucjach unijnych jako początek zmniejszenia napięć na linii UE-Ankara. Publicyści nazywają zaś jej konkluzje "przykrywką na kipiącym kotle".

fot. Mikhail Metzel / / TASS

Brukselscy korespondenci podkreślają, że Unia Europejska odmawia ugięcia się pod szantażem Ankary w sprawie migracyjnej, ale stara się znaleźć wyjście z kryzysu.

"Erdogan wrócił do Turcji bez obietnicy dodatkowego finansowania ani wsparcia wobec sytuacji (humanitarnej) w Syrii. Dla UE zamknięcie granicy grecko-tureckiej nie podlega dyskusji, tak samo jak konieczność przestrzegania przez Turcję umowy z UE z 2016 r., a więc trzymania migrantów na swym terytorium" – zaznaczył we wtorek rano brukselski korespondent radia RFI Pierre Benazet.

"Prezydent Erdogan - adept strategii siłowania się" - tytułuje swój komentarz Anne-Benedicte Hoffner w katolickim dzienniku "La Croix". "Od przywódców europejskich, bardziej przyzwyczajonych do długich negocjacji, niż do uderzeń pięścią w stół, (Erdogan) pragnął otrzymać wsparcie dyplomatyczne, dodatkowe finanse i pomoc humanitarną dla setek tysięcy uciekinierów z syryjskiej prowincji Idlib" – zauważa publicystka. I cytuje politologa Marca Pieriniego: "Erdogan wie, jakie ma atuty przeciw Europejczykom, a wśród nich przede wszystkim lęk przed tym, że przybycie nowych uchodźców spowoduje wzrost wpływów skrajnej prawicy w całej prawie Europie".

Guillaume Goubert, również na łamach "La Croix", proponuje, by "Europa ominęła zasadzkę ustawioną przez satrapę z Ankary, bezpośrednio zajmując się ochroną uciekinierów na wschodzie Syrii, nie pozostawiając tego zadania Turcji".

Wykładowca paryskiego Instytutu Nauk Politycznych (Sciences Po) i komentator dziennika "Le Figaro" Renaud Girard napisał, że "aby zrozumieć postępowanie Erdogana, pamiętać trzeba, że (ten wyznawca ideologii) Bractwa Muzułmańskiego zawsze wolał atakować słabych. Erdogan bez wahania obraża (prezydenta Francji Emmanuela) Macrona, ale zanim obrazi (prezydenta Rosji Władimira) Putina czy (prezydenta USA Donalda) Trumpa, zastanowi się kilka razy".

Według komentatora na początku wojny domowej w Syrii wyrazem "naiwności europejskiej" było zbrojenie i finansowanie rebeliantów, zbuntowanych przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. "Europejczycy uważali ich za demokratów, podczas gdy w większości są to szczerzy islamiści" – pisze politolog.

Wykładowca paryskiego Sciences Po Francois Gemenne uznał w wieczornym wywiadzie radiowym, że optymistyczne wypowiedzi przywódców UE po wizycie Erdogana w Brukseli to "przykrywka na kipiącym kotle". Jego zdaniem póki nie ma wspólnej polityki migracyjnej UE, nie ma szans na rozwiązanie problemu. "Każdy uchodźca jest jednocześnie ofiarą i amunicją Erdogana" – zaznaczył politolog, wskazując, że "Erdogan dostanie (od UE) wszystko, czego chce".

Według Guillaume’a Perrault z "Le Figaro" jesteśmy świadkami "niewątpliwie bardzo rzadkiej w dziejach sytuacji". "Erdogan obraża i grozi 27 krajom UE, urzeczywistnia swe groźby i nie napotyka z ich strony ani zdecydowanego potępienia, ani dyplomatycznej riposty, ani sankcji handlowych. Jakże zwykli europejscy zjadacze chleba mogą nie czuć się poniżeni tym zadziwiającym widowiskiem? Wydaje się, że idea konfliktu dyplomatycznego z wrogim obcym państwem stała się nie do pomyślenia dla instytucji europejskich i przywódców państw Europy Zachodniej" – podsumowuje dziennikarz.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Nie ma kipiacego kotla :)
Sultan uzywa ostatniej broni NATO-NATAMTO tj. FAKE.

ma ostrzerzenie od Rosji i pochodno prez. SYRII Baszszar al-Asada. "Nie idz ta droga"
Kanalie morderców ISIS Made in America Buraka =. wlasnie sa wysylani do piekla.

PISo wojsko Anty-Arabskie Misiewicza, psychola Balbiny,
Nie ma kipiacego kotla :)
Sultan uzywa ostatniej broni NATO-NATAMTO tj. FAKE.

ma ostrzerzenie od Rosji i pochodno prez. SYRII Baszszar al-Asada. "Nie idz ta droga"
Kanalie morderców ISIS Made in America Buraka =. wlasnie sa wysylani do piekla.

PISo wojsko Anty-Arabskie Misiewicza, psychola Balbiny, nigdy-dlugo norm Polakom bedzie sie tlumaczyc

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki