REKLAMA

Brakuje rzeźników w Wielkiej Brytanii. Hodowcy wyrzucają zdrowe świnie

2021-10-06 02:26
publikacja
2021-10-06 02:26
Brakuje rzeźników w Wielkiej Brytanii. Hodowcy wyrzucają zdrowe świnie
Brakuje rzeźników w Wielkiej Brytanii. Hodowcy wyrzucają zdrowe świnie
fot. MATTHEW CHILDS / / Reuters

Brytyjskie stowarzyszenie hodowców świń NPA poinformowało we wtorek o pierwszych przypadkach, że z powodu deficytu rzeźników zdrowe, przeznaczone do uboju zwierzęta zostały zabite i wyrzucone.

NPA przekazało, że wie o przypadkach zabicia co najmniej 600 świń. Niedawno organizacja ostrzegała, że jeśli problem wąskiego gardła w przemyśle przetwórstwa mięsnego nie zostanie rozwiązany, może być konieczność zabicia nawet 150 tys. zdrowych zwierząt. Niewystarczająca liczba rzeźników i pracowników przetwórni powoduje, że ubojnie działają ok. 20 proc. poniżej możliwości, a to z kolei - że hodowle są przepełnione.

Szefowa NPA Zoe Davies powiedziała stacji Sky News, że rozmawiała z dorosłymi mężczyznami, którzy płakali na myśl o konieczności przeprowadzenia uboju. "Te zwierzęta hodowali, karmili, opiekowali się nimi, dbali o nie. Zabicie tych, które są całkowicie zdrowe, aby je następnie wyrzucić - to przestępstwo" - powiedziała.

Kryzys w przemyśle przetwórstwa mięsnego spowodowany jest tym, że spora część pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej pracowników wyjechała w czasie pandemii koronawirusa i nie wróciła, zaś na ich miejsce nie przyjechali inni, gdyż wraz z końcem zeszłego roku skończył się swobodny przepływ osób z Unią Europejską i jej obywatele, chcąc podjąć pracę, muszą ubiegać się o wizy.

Zoe Davies powiedziała, że nie ma na razie żadnych oznak poprawy w kwestii zatrudnienia i mimo że średnia płaca rzeźnika wynosi 37,5 tys. funtów rocznie - czyli jest powyżej średniej krajowej pensji - wiele ubojni nadal nie może znaleźć pracowników.

Brytyjski rząd zaoferował w piątek tymczasowe wizy dla pracowników w transportu towarowego i sektora drobiarskiego, aby zapobiec niedoborom w tych branżach, ale nie wspomniał nic o przetwórstwie trzody chlewnej. Davies wskazała, że aby w ten sposób przyciągnąć pracowników, musiałyby być one dłuższe niż na trzy miesiące.

Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
qonradx
Ja nie rozumiem a taki jeden przed kamerami CNN tak dobrze i sprawnie tasakiem operował dwoma ruchami głowę odrąbał pamiętacie? A teraz piszą ze na wyspach brakuje rzeźników serio? A moze nie chce im się iść do pracy tylko?
ssmentek
Tag: "brexit"? A co to ma wspólnego z brexitem? Nic
loool
Mają za dużo lekarzy chirurgów więc po krótkim przekwalifikowaniu na rzeźników powinno być OK.
abcx
To są prawidłowe i normalne objawy komunizmu 2.0 z ludzką twarzą, państwo standardowo wszystko wie lepiej kto może pracować a kto nie, kiedy i po co kto ma wychodzić z domu i tak dalej. Finalnie pewnie zabraknie papieru toaletowego i sznurka do snopowiązałek ale jeszcze pewnie długa droga do celu...
vonmisses
No jak to? Przecie brexitowcy darli japę, że imigranci zabierają im pracę ;) Teraz imigrantów nie ma, stanowiska się pozwalniały, a do pracy się nie garną brytyjscy patrioci?
samsza
Będą ograniczać pogłowie do ilości rzeźników, a i... konsumentów, to właśnie ci co wyjechali (wsch-europejczycy) jadali świnie.
To normalne w muzułmańskim kraju, żeby aż tylu świń nie hodować.
samsza
Niedługo, a zabraknie im ziemkiewiczów, polityka wizowo-graniczna na wysokim poziomie!
drdre1111
Zadnych pracownikow nie brakuje w zadnym kraju to was zapewniam. Po prostu dodruk pustego pieniadza przez banki wywolal komunizm a jak dobrze wiemy za miske ryzu nikt nie bedzie robil. Niech nadal szukaja niewolnikow za wydrukowane z powieterza sm ieci. Zycze im powodzenia bo bardzo im sie przyda
300_pala
Rzeźnicy wyjechali... Podobno będą teraz przekwalifikowywać lekarzy
jas2 odpowiada 300_pala
Lekarzy na rzeźników, czy rzeźników na lekarzy?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki