REKLAMA

Blizzard płonie po zapowiedzi mobilnego "Diablo". Cena akcji o 20 proc. w dół

2018-11-13 12:17
publikacja
2018-11-13 12:17

Activision Blizzard poczuło gniew graczy na swoich wynikach giełdowych. Cena walorów jednego z największych producentów gier spadła o 20 proc. w ciągu zaledwie tygodnia, a kapitalizacja rynkowa skurczyła się o 10 mld dol.

fot. Blizzard /

„Diablo Immortal” ledwo zapowiedziane, a już odbija się producentowi dużą czkawką. Fani dawali upust swojej złości niemal każdy możliwym kanałem – pod trailerem gry w serwisie YouTube, na forach Blizzarda czy nawet w formie specjalnej petycji, w której wnoszono o wycofanie się spółki z wydania tej gry.

Niesłabnące rozgoryczenie w końcu dotarło i do inwestorów. Akcje spółki od czasu prezentacji gry staniały już o 22 proc. To zaledwie 10 dni od ceremonii otwarcia BlizzConu, który Blizzard zapamięta z pewnością na długie lata.

Cena walorów Activision Blizzard 2 listopada, czyli w dzień prezentacji „Diablo Immortal” wynosiła 68,99 dol. amerykańskich. To ponad 10 dol. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy spółka osiągała historyczne maksimum przy wycenie akcji na poziomie 80 dol. Październikowe spadki dostały jednak mocnego przyspieszenia w związku z fanowskim linczem. Na koniec poniedziałku 12 listopada 2018 roku, cena spadła do kwoty 53,89 dol. Kapitalizacja rynkowa Activision Blizzard skurczyła się tym samym o 10 mld dol – zatrzymują się na poziomie 41 mld dol.

fot. / / Bloomberg

Przypomnijmy, że cała sprawa rozegrała się o platformę, na którą zostanie nowa gra z serii „Diablo”. Ku olbrzymiemu rozczarowaniu fanów, „Diablo Immortal” będzie grą mobilną. Pod względem biznesowym ciężko rozpatrywać ten krok jako zły – te część rynku, bardzo lukratywna zresztą w ujęciu globalnym (według analiz gry mobilne stanowią pod względem przychodów ponad połowę całkowitego rynku gier), dla Blizzarda wciąż pozostawała do tej pory terra incognita. Obecność koncernu w sklepach z aplikacjami mobilnymi ograniczała się głównie do aplikacji agregujące dane i udostępniające część funkcji z gier online oraz Battle.net Authenticatora – aplikacji do weryfikacji dwuetapowej.

Niewątpliwie jednak gracze oczekiwali czegoś innego po wielu latach oczekiwania na nowy kontent związany z pełnoprawnymi odsłonami „Diablo”. Szczególnie, że potem zarzucono Blizzardowi wykorzystanie już dostępnej gry mobilnej i nałożenie na nią własnego interfejsu graficznego (oraz oczywiście podmianę tekstur i treści).

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
80% spółek w USA z sektora IT, fintechow, gier sa PRZEWARTOŚCIOWANE o 50% wartości obecnej ceny więc SPADKI to dopiero się zaczęły a na całym Nasdaq wszystko przed nami. Poczekajcie jak się pogeneruja sygnały SPRZEDAŻY to zobaczycie 5% spadku na indeksie Nasdaq a na GPW będzie to odpowiednio 10%+ a spółki pewnie beda walic glowa 80% spółek w USA z sektora IT, fintechow, gier sa PRZEWARTOŚCIOWANE o 50% wartości obecnej ceny więc SPADKI to dopiero się zaczęły a na całym Nasdaq wszystko przed nami. Poczekajcie jak się pogeneruja sygnały SPRZEDAŻY to zobaczycie 5% spadku na indeksie Nasdaq a na GPW będzie to odpowiednio 10%+ a spółki pewnie beda walic glowa o mur z 15% spadkami kursu z niewiadomych dla inwestorów przyczyn. Idzie OSTRA PRZECENA na RYNKU !!!
pis_po_jedno_zlo
Jesteś optymistą;) Spółki z sektora IT, fintech i gier spadną w większości ponad 90% od szczytu. Taki Cd Projekt zejdzie pewnie do 10zł, Amazon do 200-300 USD, Netflix największa bania na rynku do ok. 7-10 USD. Jedynie Apple myślę, że utrzyma wartość i spadki nie przekroczą 65%. Co najlepsze nawet przy takich cenach nie warto będzie Jesteś optymistą;) Spółki z sektora IT, fintech i gier spadną w większości ponad 90% od szczytu. Taki Cd Projekt zejdzie pewnie do 10zł, Amazon do 200-300 USD, Netflix największa bania na rynku do ok. 7-10 USD. Jedynie Apple myślę, że utrzyma wartość i spadki nie przekroczą 65%. Co najlepsze nawet przy takich cenach nie warto będzie kupować tych spółek, ponieważ podczas następnej hossy kapitał popłynie do rynków wschodzących. Taki Netflix prawdopodobnie już nigdy w historii nie odrobi strat.
7essio
Postaram się wytłumaczyć, czemu to tak mocno wstrząsało akcjami tej firmy. Blizzard do niedawna był uważany za " dobrą firmę " w przemyśle gier wideo. Firma ta kiedyś słynęła z tego, że gry wydawała " kiedy będą gotowe ". oraz z tego, że rozwijała swoje gry przez lata po premierze. Panowało powiedzenie - " Postaram się wytłumaczyć, czemu to tak mocno wstrząsało akcjami tej firmy. Blizzard do niedawna był uważany za " dobrą firmę " w przemyśle gier wideo. Firma ta kiedyś słynęła z tego, że gry wydawała " kiedy będą gotowe ". oraz z tego, że rozwijała swoje gry przez lata po premierze. Panowało powiedzenie - " blizzard nie robi złych gier " i tak do pewnego czasu było - każda ich gra była hitem. Jednak od czasu fuzji Blizzarda z Activision, w firmie pro-klienckie tendencje zaczęły wygasać, a coraz częściej pojawiała się chęć szybkiego i proste zarobku, żeby nie powiedzieć w prost - dojenia gracza na mikrotanzakcjach.
Zapowiedz tej gry okazała się dla wielu ludzi ostatnim potwierdzeniem tego, że blizzard dołączył do najgorszych firm z przemysłu gier wideo - próbujących dyktować co się ma graczom podobać, promujących wydawanie gier usług, nastawianych na zysk z mikrotransakcji a nie samej sprzedaży gry. Dodatkowo w oczach graczy, jedna z najważniejszych dla starego pokolenia graczy marka - diablo, została zdegradowana do roli gry mobilnej ( w oczach graczy najgorszej z możliwych ) dodatkowo nie produkowanej przez blizzarda, a przez chiński koncern pod nadzorem blizzarda .

To wszystko sprawiło gigantyczny zawód w oczach nie tylko graczy ale i inwestorów. Ponieważ jeśli firma zostaje wygwizdana przez fanów na swojej własnej imprezie nie trzeba mieć dużej wiedzy o grach komputerowych - wystarczy mieć głowę na kraku, żeby wyczuć kłopoty.
gerth
Główną przyczyną są wyniki - info o mobilnym Diablo potwierdza zaś przyczynę tych spadków - nie czują rynku i dołują.
ps. Swoją drogą hack'n'slash Diablo idealnie nadaje się na głupawą gierkę na komórki
obserw
W końcu jakiś mądry gość skomentował ten artykuł. Przeczytałem cały art, i właściwie nie wiem czemu akcje miałyby spaść. Dzięki za podsumowanie
janusz26904029
Litości, przecież inwestorów nie obchodzi jakiś tam oburzony fan. Spadki dostały przyspieszenia po wynikach, które wykazały kontynuację słabych trendów na głównych grach Activision. Naprawdę tak ciężko sprawdzić, że w dniu największych spadków wypuścili raport?
nostromo25
"wycofanie się z półki z wydania tej gry."

sporo wymagają od tej z półki

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki