REKLAMA

Blisko pół roku bez debiutu. Susza na GPW

2019-02-20 09:20
publikacja
2019-02-20 09:20

Od ostatniego debiutu na GPW minęło już blisko pół roku. Dzisiejsze wejście XTPL na główny rynek przełamuje tę złą passę, problem wciąż jednak istnieje.

Blisko pół roku bez debiutu. Susza na GPW
Blisko pół roku bez debiutu. Susza na GPW
/ Bankier.pl

XTPL to pierwszy na głównym rynku debiut nie tylko w 2019 roku, ale i pierwszy od sierpnia 2018 roku. Przez blisko pół roku na głównym rynku nie pojawiła się ani jedna spółka. To najdłuższa przerwa w giełdowych debiutach od 2003 roku. Wówczas po styczniowym wejściu na giełdę koncernu mięsnego Duda, inwestorzy na kolejną nową spółkę musieli czekać aż do sierpnia - łącznie 188 dni. Posuchę przełamał wówczas Hoop.

Teraz, po sierpniowych przenosinach T-Bulla, debiutowa cisza trwała 175 dni. Przerywa ją XTPL, czyli spółka, która zawojowała rynek NewConnect. Obie spółki łączy właśnie wcześniejsze notowanie na NewConnect, a więc rynku również należącym do GPW i nazywanym "małą giełdą". Ani T-Bull, ani XTPL nie są więc nowymi spółkami przyciągniętymi przez GPW. Ostatnią taką na głównym rynku jest Silvair, którego debiut miał miejsce w lipcu 2018 roku. Z tego punktu widzenia statystyka GPW wygląda jeszcze gorzej. Choć warto dodać, że na samym NewConnect w międzyczasie zdążyło się pojawić 9 spółek.

Debiutowa susza trwa

Blisko półroczna susza w debiutach na głównym rynku GPW to część szerszego problemu, który niejednokrotnie opisywaliśmy na Bankier.pl. Debiutów jest po prostu mało. W 2018 roku na dołączenie do grona notowanych na głównym rynku GPW zdecydowało się ledwie 7 spółek. To najmniejsza liczba debiutów od 2003 roku, czyli od 15 lat. A przypomnijmy, że jeszcze w 2015 roku na GPW potrafiło zadebiutować 30 podmiotów i nie był to - patrząc historycznie - szczególnie wygórowany wynik. W 2019 roku XTPL to pierwszy debiut, a mamy za sobą już 51 dni roku. Na szczególną poprawę póki co więc się nie zapowiada. 

fot. / / Bankier.pl

Debiutów jest nie tylko niewiele, są one także po prostu małe. Największe IPO w 2018 roku zebrało... 0,09 mld zł. Przypomnijmy, wciąż mówimy o mającym ambicję stać się głównym rynkiem Europy Środkowej parkiecie, na którym kapitalizacja krajowych spółek przekracza 600 mld zł. Przypomnijmy także, że w latach 2007-2013 na GPW rok w rok miało miejsce przynajmniej jedno IPO powyżej 1 mld zł. Teraz nie możemy przekroczyć 100 mln... O suszy na rynku IPO przekonał się ostatnio DataWalk. Spółka planuje przejść na GPW i przy okazji emisji chciała pozyskać 57,6 mln zł. Skończyło się na... 10,1 mln zł.

GPW kurczy się w rekordowym tempie

Dodatkowo w 2018 roku z obrotu zniknęły akcje 22 wcześniej notowanych spółek. Nigdy wcześniej wskaźnik ten nie był tak wysoki. Poprzedni rekord należał do roku 2017, gdy z parkietu wycofanych zostało 20 spółek. Ostatnie lata są zresztą bardzo obfite jeżeli chodzi o exodus, w 2016 roku bowiem z GPW zniknęło 19 spółek, co wówczas było wyrównaniem rekordu z 2002 i 2003 roku. W sumie przez ostatnie trzy lata z głównego rynku uciekło 61 spółek. 

fot. / / Bankier.pl

W efekcie 2018 roku liczba spółek spadła aż o 15 sztuk. To najgorszy wynik w historii polskiej giełdy, do tej pory najsłabszym pod tym względem był rok 2002, gdy w efekcie spadku zainteresowania giełdą po pęknięciu bańki internetowej z GPW w ciągu 12 miesięcy ubyło 14 podmiotów. Lepiej było nawet w latach 2008-2009, gdy indeksy gwałtownie traciły wartość w związku z Wielkim Kryzysem. Tak mocne spadki liczby spółek mogłyby być uzasadnione porządkami i pójściem w jakość, przyczyny są jednak zupełnie inne. Spółki po prostu odwracają się od GPW. Dlaczego tak się dzieje - o tym szerzej można przeczytać w naszej grudniowej analizie, której fragmenty zostały tutaj również przytoczone: "GPW kurczy się w rekordowo szybkim tempie".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bialy_kruk
Debiut Gino Rossi w 2006 r po 12 zl i po 13 latach wycofanie tej sameh spolki z GPW po 0,55 zl!
Takie tematy trzeba naglasniac zeby ci co mierza sie z zamiarem kupna czegos na debiucie mieli z tylu glowy ze te pieniadze prawdopodobnie sa wyrzucone w bloto.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki