REKLAMA

GPW kurczy się w rekordowo szybkim tempie

Adam Torchała2018-12-27 05:56redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-12-27 05:56

Rok 2018 był dla polskiego rynku kapitałowego rokiem porażki na wielu polach. Jednym z nich była kwestia exodusu z GPW, który nie tylko przybrał na sile, co rozrósł się do niespotykanej dotąd skali.

GPW kurczy się w rekordowo szybkim tempie
GPW kurczy się w rekordowo szybkim tempie
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Na głównym rynku GPW notowanych jest obecnie 467 spółek, względem 482 notowanych na koniec 2017 roku. Oznacza to, że w kończącym się właśnie roku liczba spółek spadła aż o 15 sztuk. To najgorszy wynik w historii polskiej giełdy, do tej pory najsłabszym pod tym względem był rok 2002, gdy w efekcie spadku zainteresowania giełdą po pęknięciu bańki internetowej z GPW w ciągu 12 miesięcy ubyło 14 podmiotów.

W 2018 roku GPW ustanowiła także inny niechlubny rekord. Choć netto liczba spółek spadła o 15, to jednak z giełdy zniknęło ich zdecydowanie więcej, lukę wypełniały bowiem debiuty. I tak od początku 2018 roku z obrotu zniknęły akcje 22 wcześniej notowanych spółek. Nigdy wcześniej wskaźnik ten nie był tak wysoki. Poprzedni rekord należał do roku 2017, gdy z parkietu wycofanych zostało 20 spółek. Ostatnie lata są zresztą bardzo obfite jeżeli chodzi o exodus, w 2016 roku bowiem z GPW zniknęło 19 spółek, co wówczas było wyrównaniem rekordu z 2002 i 2003 roku. W sumie przez ostatnie trzy lata z głównego rynku uciekło 61 spółek.

fot. / / Bankier.pl

Kuleje także statystyka debiutów. W 2018 roku na dołączenie do grona notowanych na głównym rynku GPW zdecydowało się ledwie 7 spółek. To najmniejsza liczba debiutów od 2003 roku, czyli od 15 lat. A przypomnijmy, że jeszcze w 2015 roku na GPW potrafiło zadebiutować 30 podmiotów i nie był to - patrząc historycznie - jakiś szczególnie wygórowany wynik. W sumie oba trendy - spadek liczby debiutów i wzrost wycofań - sprawiły, że obecnie na GPW jest notowanych najmniej spółek od października 2014 roku.

fot. / / Bankier.pl

Spadek liczby spółek nie zawsze musi być zły, jeżeli związany jest z porządkami i pójściem w ilość, a nie w jakość, może być nawet zjawiskiem pożądanym. Niestety, w przypadku GPW nie ma o niczym takim mowy. Exodus z giełdy to nie tyle efekt porządków i wyrzucania najbardziej ślamazarnych i najgorzej sprawujących się w relacjach z inwestorami spółek, a w przeważającym stopniu efekt wezwań na akcje i chęci zdjęcia spółki z giełdy wykazanej przez głównego akcjonariusza. 

Słabo wygląda to także po drugiej stronie. Spośród 7 tegorocznych debiutantów tylko dwóch jest dziś notowanych powyżej poziomu z IPO, z czego jeden naprawdę kosmetycznie. Do tego oferty były bardzo małe, suma wszystkich siedmiu wyniosła ledwie 300 mln zł. Gdyby kwota ta odpowiadała jednej spółce, to można by nazwać ofertę tę co najwyżej średnią. Tymczasem to suma ofert z całego roku na giełdzie, gdzie kapitalizacja notowanych spółek - choćby tylko krajowych - sięga 572 mld zł. Klapa kompletna. 

fot. / / Bankier.pl

Wśród przyczyn powyższego stanu rzeczy wymienić można m.in. nowe regulacje unijne dotyczące wymogów informacyjnych i kar, które póki co niewiele dobrego przyniosły inwestorom, spółkom i ich prezesom, a nawet nieco utrudniły życie. Do pozyskiwania pieniędzy z giełdy nie zachęcają niskie stopy procentowe (czyli tani kredyt), które w najbliższym czasie - przynajmniej wg zapowiedzi RPP - mają nie ulegać zmianie. Pojawiają się także alternatywy w postaci np. equity crowdfoundingu, które mogą stanowić konkurencję dla NewConnectu, który wcześniej był dla wielu spółek pierwszym krokiem na drodze do GPW. 

Spółki notowane na giełdach stowarzyszonych w Europejskiej Federacji Giełd (FESE)
Giełda Liczba spółek
BME (Hiszpania) 3 015
Euronext* 1 234
NASDAQ Nordics & Baltics** 1 015
Warsaw Stock Exchange (Polska) 854
CEESEG - Vienna (Austria) 677
Deutsche Börse (Niemcy) 512
Bulgarian Stock Exchange (Bułgaria) 275
SIX Swiss Exchange (Szwajcaria) 269
Oslo Børs (Norwegia) 237
Athens Exchange (Grecja) 199
Luxembourg Stock Exchange (Luksemburg) 165
Zagreb Stock Exchange (Chorwacja) 128
Cyprus Stock Exchange (Cypr) 103
Bucharest Stock Exchange (Rumunia) 87
CEESEG - Prague (Czechy) 55
Irish Stock Exchange (Irlandia) 54
Budapest Stock Exchange (Węgry) 42
Malta Stock Exchange (Malta) 25
SUMA 8 946
Dane na koniec listopada 2018 roku. Obejmują rynki główne oraz ASO (np. w przypadku GPW rynek NC). *Euronext występuje jako jedna giełda choć są to połączone parkiety z Paryża, Amsterdamu, Brukseli oraz Lisbony. Podobnie **Nasdaq, który obejmuje Sztokholm, Helsinki, Kopenhagę, Rejkiawik, Tallinn, Rygę oraz Wilno

Warto także sobie uświadomić, że być może nasza giełda doszła do pewnej ściany. GPW, w porównaniu z odpowiednikami z regionu (np. giełdą czeską, czy węgierską) to i tak gigant. Gdy jeszcze dodamy do tego NewConnect to okaże się, że przy Książęcej notowanych są 854 spółki, co daje nam 4. miejsce pośród giełd zjednoczonych w FESE - Federacji Europejskich Giełd (z najważniejszych europejskich rynków nie ma tam w zasadzie tylko LSE). Spółki, które chciały zadebiutować, już to zrobiły. Szczególnie, że ogólna słabość giełdowych indeksów do debiutu nie zachęca. Brak także wielkich prywatyzacji, które wcześniej napędzały rynek IPO, bowiem obecny rząd idzie raczej w drugą stronę - nacjonalizacji. Być może okaże się, że liczba 488 spółek osiągnięta w listopadzie 2016 roku będzie rekordem, którego bez kolejnej wielkiej hossy będzie bardzo ciężko pobić.

Spółki notowane na giełdach stowarzyszonych w Europejskiej Federacji Giełd (FESE)
Giełda Liczba spółek
BME (Spanish Exchanges) 3 015
Euronext 1 234
NASDAQ Nordics & Baltics 1 015
Warsaw Stock Exchange 854
CEESEG - Vienna 677
Deutsche Börse 512
Bulgarian Stock Exchange 275
SIX Swiss Exchange 269
Oslo Børs 237
Athens Exchange 199
Luxembourg Stock Exchange 165
Zagreb Stock Exchange 128
Cyprus Stock Exchange 103
Bucharest Stock Exchange 87
CEESEG - Prague 55
Irish Stock Exchange 54
Budapest Stock Exchange 42
Malta Stock Exchange 25
TOTAL 8 946
Dane na koniec listopada 2018 roku. Obejmują rynki główne oraz ASO (np. w przypadku GPW rynek NC). *Euronext występuje jako jedna giełda choć są to połączone parkiety z Paryża, Amsterdamu, Brukseli oraz Lisbony
Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
barysza51
Warto by było stworzyć "parkiet" gdzie notowane by były spółki w EUR. Wiele krajów ościennych już przyjęło tą walutę.
sublt2
Wygasające obroty na GPW to jest objaw zdrowia psychicznego inwestorów.

Na GPW został kadłubek spólek takich jak enrgia, kopaliny, banki z większoscią SP. Efektywności i innowacyjnowści tam się nie doszukasz, bo nie muszą. Przygotowują się do monopoplistycznego/ew. oligopolistycznego rynku z większością SP.
Mizeria.

marxs
"GPW kurczy się w rekordowo szybkim tempie"-i właśnie po to jest potrzebny (i to potrzebny bardzo złodziejom wiadomej partii) PPK czyli ukraść pracownikom i przedsiębiorcom kasę i dać ją przymusowo do giełdowej szulerni aby bankowe i funduszowe cwaniaczki puchły od nadmiaru pieniędzy
jendreka
nie ilość ale jakość jest ważna
brawo_patrowicz

A tu dowód na powiązania kolesiowskie KNF z podmiotami prywatnymi
https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-odcina-sie-od-plotek-7615847.html
tomitomi
.....więcej patrowiczów nasadzić na naszym bananie !...

klasa i poziom nad wyraz odpowiedni ! ...... a , przede wszystkim : etyka i morale ,

amen .
brawo_patrowicz
Ilu tych pracowników KNF TU SIEDZI:) -wszyscy wokoło winni tylko KNF święty?


Toć widać te korupcyjne układy w knf,gpw itd

link potwierdzajacy układy:
https://theworldnews.net/pl-news/cba-przypilnuje-spraw-w-knf-powiazania-rodzinne-i-niekiedy-towarzyskie-sa-czyms-naturalnym
jes
Bo tak działa nasza giełda i na to się pozwala. Debiut za np. 10zł a za pieniądze z emisji odkup akcji, po kilku latach, za kilkadziesiąt groszy. Przez te lata wyprowadza się ze spółki kasę, kontrakty, majątek a KNF zatwierdza wszystkie wałki, jak np wezwania przez akcjonariusza mającego 5%.
brawo_patrowicz
NIE TRZEBA WIELKIEGO INTELEKTU ŻEBY ZOBACZYC JAK MAFIJNO-KORUPCYJNE UKŁADY W KNF NISZCZA RYNEK KAPITAŁOWY

TAM TRZEBA POSADZIĆ ZE 200 OSÓB A NIE TYLKO PRZEWODNICZĄCEGO

Powiązane: Podsumowania 2018, prognozy 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki